پرش به محتوا

بالون های آمریکا بر فراز چین

بالون های آمریکا بر فراز چین

اعتراض پکن به واشنگتن. سرنگونی اجسام ناشناس جدید در مرز کانادا

نوشته ماتیاس ایستوان کوهلر
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی برای مجله هفته

چین همچنین پس از سرنگونی بالون توسط واشنگتن، ایالات متحده را به نقض حریم هوایی متهم کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در پکن گفت: از ژانویه ۲۰۲۳، بالون‌های ایالات متحده بیش از ده بار به طور غیرقانونی وارد حریم هوایی چین شده‌اند. با این حال، چین «مسئولانه و حرفه ای» پاسخ داد.
وانگ از آمریکا خواست «به جای تهمت زدن و سرزنش چین، مسیر سیاست خود را تغییر دهد و به انتقاد از خود بپردازد.»

واشنگتن یک بالن هوایی بدون سرنشین چینی را که ظاهراً پس از چند روز پرواز بر فراز ایالات متحده سرگردان بود در ۴ فوریه توسط یک جت جنگنده سرنگون شد.
در حالی که پکن بارها گفته است که این بالون برای اهداف هواشناسی در آسمان رها شده است، ایالات متحده این ادعا را رد کرده و مدعی شده است که این بالون یک «بالون جاسوسی» بوده است.

دولت آمریکا آخرین اتهامات پکن را رد میکند.

جان کربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت ملی روز دوشنبه به شبکه تلویزیونی MSNBC واشنگتن گفت: «این ادعای چین کاملاً درست نیست. ما بر فراز چین بالن پرواز نمی‌دهیم. »
در همین حال، شکار بالن ها توسط واشنگتن ادامه دارد. روز یکشنبه (به وقت محلی) یک «شیء پرنده ناشناخته» دیگر در منطقه مرزی با کانادا سرنگون شد.

همانطور که یک مقام دولتی توضیح داد، جوزف بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، به عنوان یک «اقدام احتیاطی» دستور شلیک آن را صادر کرد.

این مقام دولتی این شی پرنده را یک «ساختار هشت ضلعی با رشته های متصل» توصیف کرد که به عنوان تهدید نظامی طبقه بندی نشده بود، اما به عنوان تهدیدی برای هواپیماهای غیرنظامی طبقه بندی شده بود.

در روزهای جمعه و شنبه نیز، ارتش ایالات متحده «اشیاء پرنده ناشناخته» را ساقط کرد: یکی بر فراز ایالت آلاسکا، دیگری همراه با نیروهای مسلح کانادا بر فراز قلمرو یوکان کانادا. هیچ اطلاعاتی در مورد منشا این اشیا اعلام نشده است
به گفته ملیسا دالتون، وزارت دفاع آمریکا، از زمان پرواز و سرنگونی اولین بالون، حریم هوایی آمریکا را با دقت بیشتری بررسی و کنترل کرده است.
این می تواند » تا حدی افزایش اشیایی را که در هفته گذشته کشف کرده ایم» توضیح دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: