پرش به محتوا

آمریکا میخواهد تسلیحات ایرانی را به اوکراین ارسال کند!

آمریکا میخواهد تسلیحات ایرانی را به اوکراین ارسال کند!

ترجمه مجله هفته

گزارش: پنتاگون به دنبال تحویل هزاران سلاح ایرانی به اوکراین است.مقامات آمریکایی این اقدام را «مجازات» و تنبیه‌ای علیه ایران برای ارسال ادعایی هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه خوانده‌اند.

ارتش آمریکا در حال تجزیه و تحلیل ارسال هزاران سلاح ادعایی ایرانی و بیش از یک میلیون گلوله مهمات به اوکراین به عنوان بخشی از آخرین تلاشهای واشنگتن برای دامن زدن به جنگ اوکراین علیه روسیه است.

به گفته مقامات ناشناس آمریکایی و اروپایی که به وال استریت ژورنال (WSJ) این اطلاعات را رسانده‌اند، این زرادخانه شامل بیش از ۵۰۰۰ تفنگ تهاجمی، ۱.۶ میلیون گلوله مهمات اسلحه کوچک، تعداد کمی موشک ضد تانک و بیش از ۷۰۰۰ مورد تسلیحات دیگر نظامی است که ظاهرا اخیرا در دریای عمان در مسیر یمن ربوده شده‌اند.

در حالی که این مقدار تسلیحات در مقایسه با آنچه که کشورهای غربی در سال گذشته به اوکراین ارسال کرده اند، چیز زیادی نیست، مقامات پنتاگون گزارش می دهند که با تحویل این سلاح ها می خواهد از این طریق ایران را مجازاتی نمادین کنند چرا که این کشور به ادعای آمریکا و اوکراین هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه ارسال می کند، البته – ادعایی که تهران و مسکو آن را همواره رد کرده‌اند.

یکی از مقامات آمریکایی به وال استریت ژورنال گفت: «این پیامی است که سلاح‌هایی را برای تسلیح نیروهای نیابتی ایران ضبط کرده ایم و آنها را برای دستیابی به اولویت‌هایمان در اوکراین، جایی که ایران در حال ارائه سلاح به روسیه است، ارسال میکنیم».

با این حال، انتقال تسلیحات از یک درگیری به درگیری دیگر همچنان یک چالش قانونی برای کاخ سفید است، زیرا تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به قدرت های غربی اجازه نمی دهد که این سلاح ها را در اختیار اوکراین قرار بدهند، بلکه آنها را باید از بین ببرند و کار آمریکا کاملا غیر قانونی است.
WSJ ادعا می‌کند که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده احتمالاً می‌تواند بر این مانع قانونی «با تدوین یک فرمان اجرایی، یا همکاری با کنگره برای توانمندسازی ایالات متحده برای توقیف تسلیحات تحت نظارت مقامات غیر نظامی و ارسال آنها به اوکراین» غلبه کند.

« ارسال این سلاح چه تغییری می تواند در جنگ ایجاد کند؟»
نصرالدین امیر، معاون وزیر اطلاعات یمن، در مورد برنامه های واشنگتن به یک رسانه آمریکایی گفت… آنها سلاح های بسیار سنگین تری ارسال کرده اند.
از زمان آغاز جنگ ناتو در اوکراین، واشنگتن و متحدانش در اقیانوس اطلس شمالی ذخایر تسلیحاتی خود را تخلیه کرده اند تا به کی یف امکان ادامه نبرد علیه نیروهای مسکو را بدهد.

در جریان نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل، ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در روز دوشنبه گفت که «مقدار فعلی مهماتی که اوکراین دریافت میکند چندین برابر امکان فعلی تولیدات ما است».

رهبران غربی اخیراً تلاش کردند کشورهای آمریکای لاتین را متقاعد کنند که ذخایر تسلیحات خود را به اوکراین در تلاش ناامیدانه خود برای مقابله با روسیه اهدا کنند، اما پیشنهاد آنها بلافاصله رد شد.
گوستاوو پترو رئیس جمهور کلمبیا ماه گذشته گفت: «ما با هیچ یک از طرفین نیستیم.» ما طرفدار صلح هستیم. مشابه این اظهارات را هم، همتای برزیلی او، لوئیز ایناسیو لولا دا سالیوا، در دیداری در کاخ سفید به بایدن ابراز کرد:
«برزیل کشور صلح است. در این لحظه، ما باید کسانی را پیدا کنیم که خواهان صلح هستند، واژه‌ای که تاکنون از آن بسیار کم استفاده شده است.»

مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک به فایننشال تایمز گفت: «فکر نمی‌کنم ارسال تسلیحات برای طولانی‌تر کردن یک درگیری در آمریکای لاتین مورد حمایت کسی قرار گیرد».

آرژانتین نیز زمانی که سخنگوی وزارت دفاع تایید کرد که بوینس آیرس «با جنگ همکاری نخواهد کرد» خط مشابهی را دنبال کرد.

روسیه به ایالات متحده و متحدانش در ناتو هشدار داده است که ادامه ارسال تسلیحات به اوکراین خطر دخالت مستقیم آنها در درگیری را در پی دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: