پرش به محتوا

بارسلونا اسرائیل را تحریم، حزب کارگر تکریم میکند!

بارسلونا اسرائیل را تحریم، حزب کارگر تکریم میکند!

«وضعیت آپارتاید غیرقابل تحمل» – بارسلونا خواهرخواندگی با تل آویو را به حالت تعلیق درآورد

کلان شهر مدیترانه ای کاتالونیا بارسلونا در حال تعلیق تماس با دولت اسرائیل – و لغو خواهرخواندگی بارسلونا با تل آویو است.
دولت اسرائیل از این تصمیم بارسلونا خشمگین است و آنرا «تصمیمی ناگوار» ارزیابی میکند.
بارسلونا در حال حاضر خواهرخواندگی شهر خود با تل آویو را به حالت تعلیق در خواهد آورد.
شهردار آدا کولائو روز چهارشنبه اعلام کرد، این تصمیم تا زمانی اعمال خواهد شد که مقامات اسرائیلی «نقض سیستماتیک حقوق بشر مردم فلسطین» را متوقف کنند.
این را روزنامه های لا ونگاردیا و ال پایس و خبرگزاری اروپا پرس گزارش دادند. این سیاستمدار چپگرا به طومار گروه های طرفدار فلسطین واکنش نشان داد. مشارکت بارسلونا و تل‌آویو از سال ۱۹۹۸ وجود داشته است.

وزارت خارجه اسرائیل تعلیق تماس‌های شهردار را تصمیمی ناگوار توصیف کرد که کاملاً با موضع اکثریت شهروندان بارسلون و نمایندگان آنها در شورای شهر در تضاد است. این تصمیم به افراط گرایان، سازمان های تروریستی و یهودی ستیزان بها می دهد. کولاو اسرائیل را به «نقض منظم حقوق بشر» و «اشغال و استعمار غیرقانونی سرزمین های فلسطینی» متهم کرد. و او افزود:
«این وضعیت یک سیستم آپارتاید غیرقابل تحمل است.»
وضعیت امنیتی در اسرائیل و سرزمین های فلسطینی در حال حاضر بسیار متشنج است. اخیراً پنج تن از اعضای اسلامگرای حماس در حمله نظامیان اسرائیلی در کرانه باختری کشته شدند.
در پایان ژانویه، یک فلسطینی شش اسرائیلی و یک اوکراینی را در بیت المقدس شرقی به ضرب گلوله کشت. روز قبل، ده فلسطینی در حمله ارتش اسرائیل کشته شدند.


هیئتی از حزب کارگر بریتانیا بر حمایت از اسرائیل تاکید کرد

نشان دادن حمایت حزب «چپ‌گرای» سنتی بریتانیا از دولت راست افراطی اسرائیل در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها در اسرائیل و سرزمین‌های اشغالی افزایش یافته است.
گروهی از قانونگذاران حزب کارگر این هفته سفر پنج روزه خود را به اسرائیل آغاز کردند تا بر حمایت سنتی این حزب از دولت یهود تاکید کنند.

استیو مک کیب، رئیس حزب کارگر اسرائیل اعلام کرد که «حزب کارگر به موقعیت سنتی خود به عنوان دوست و حامی بسیار خوب دولت اسرائیل بازگشته است.»

وی افزود: «یک دولت کارگری به رهبری کایر استارمر رابطه با دولت اسرائیل را به عنوان یک اولویت بسیار بالا ارزیابی میکند و مردم اسرائیل می‌توانند به حزب کارگر تکیه کنند.»
حزب بریتانیایی مدت کوتاهی پس از تشکیل دولت جدید اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو، که بی‌بی‌سی آن را «راست‌ترین دولت در تاریخ اسرائیل» توصیف کرد، حمایت پرشور خود از اسرائیل را اعلام کرد.
حمایت سنتی کارگر از اسرائیل و اشغال فلسطین توسط شهرک نشینان-استعماری آن در زمان جرمی کوربین، رئیس سابق حزب کارگر، که از آرمان فلسطین حمایت می کرد و از مخالفان دیرینه اشغالگری اسرائیل به عنوان یک فعال ضد جنگ بود، تضعیف شد.
با این حال، در سال ۲۰۲۰، فعالان طرفدار صهیونیسم و اسرائیل در داخل حزب، یک کمپین روابط عمومی علیه کوربین راه اندازی کردند و او را یهودی ستیز معرفی کردند و مدعی شدند که یهودی ستیزی در حزب تحت رهبری او «بیداد» کرده است.
این اتهامات اساساً مبتنی بر بازتعریف یهودی ستیزی بود که توسط اتحاد بین المللی یادبود هولوکاست (IHRA) ترویج شد، که به دنبال تلفیق ضد صهیونیسم (مخالفت با ملی گرایی افراطی قومی یهودی، ایدئولوژی زیربنای دولت اسرائیل) و انتقاد از سیاست ها دولت اسرائیل، با یهودستیزی یود که چنها را یکسان ارزیابی کند.
از نظر تاریخی، یهودی ستیزی به عنوان نفرت از مردم یهود تعریف شده بود، در حالی که بسیاری از یهودیان خود را ضد صهیونیست معرفی می کردند.
این کمپین با توطئه و کودتا علیه کوربین در اکتبر ۲۰۲۰، پس از ۴۰ سال نمایندگی در ناحیه ایسلینگتون شمالی، به اوج خود رسید. کایر استارمر، جایگزین کوربین به عنوان رئیس حزب کارگر، قویاً از این ادعاها مبنی بر افزایش یهودی ستیزی در حزب حمایت کرد و قول داد که «سرطان یهودی ستیزی را از بین ببرد.»

یک سال بعد، یک موسسه لابی کری صهیونیستی با استناد به نظرسنجی که نشان می‌داد بسیاری از اعضای حزب کارگر اسرائیل را یک «دولت آپارتاید» و «کشوری نژادپرست نهادی» می‌دانند، پیشنهاد کرد که یهودی‌ستیزی هنوز یک مشکل مهم در حزب است.
با توجه به اینکه گروه حقوق بشر اسرائیلی B’Tselem خود اسرائیل را به عنوان یک دولت آپارتاید توصیف می کند، به نظر نمی رسد که این نشان دهنده یهودستیزی در حزب باشد.
در واکنش به تعلیق کوربین در سال ۲۰۲۰، اعضای یهودی حزب کارگر ایسلینگتون شمالی حمایت خود را از کوربین اعلام کردند و اتهامات یهودی ستیزی علیه او را محکوم کردند.
این گروه خاطرنشان کرد که تلاش برای بدنام کردن کوربین به عنوان یک ضد یهود پس از پیروزی غیرمنتظره او به عنوان رهبر حزب پس از سه دهه آغاز شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: