پرش به محتوا

پیروزی درخشان چپ ها در اکوادوراکوادور: شکست شدید راست‌گرایان در انتخابات اخیر. همه پرسی قانون اساسی با شکست مواجه شد

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهدولت گیلرمو لاسو، رئیس جمهور نئولیبرال، روز یکشنبه در انتخابات محلی و منطقه ای اکوادور با شکست جدی مواجه شد.
در مقابل، حزب رافائل کورئا، رئیس جمهور سابق اکوادور، «انقلاب شهروندی» (RC)، برنده چندین پست شهرداری و بخشداری شد.

تا روز سه‌شنبه (به وقت محلی) همچنین روشن شد که اکثریت شهروندان هر هشت سؤال رفراندوم را که رئیس دولت و دولت می‌خواستند با آن یک سری تغییرات قانون اساسی را پیش ببرند، رد کردند.
در حالی که لاسو روز دوشنبه مجبور به پذیرش شکست شد، حزب چپ «انقلاب شهروندی» پیروزی خود را جشن گرفت.

«نه به دولت»

پائولا پابون، بخشدار دوباره انتخاب شده استان پیچینچا که ۳.۲ میلیون نفر جمعیت دارد، در ارزیابی نتایج انتخابات گفت: «این یک نه آشکار به دولت و آغاز بازسازی کشور ما است.» ما بیش از هر زمان دیگری رای آوردیم.
رافائل کوریا، معاون سابق وزیر امور خارجه، گفت: این یک موفقیت برای جنبش آمریکای لاتین است که متوجه شده است تنها دولت های مترقی می توانند بر بحران ها غلبه کنند.
رئیس جمهور سابق (۲۰۰۷-۲۰۱۷) که به دلیل تعقیب قضایی ساختگی توسط جانشینان راست گرایش در تبعید به سر می برد، کمپین انتخاباتی جنبش خود را از مکزیک رهبری کرده بود.
در گوایاکیل، بزرگترین شهر، مرکز اقتصادی سنتی و همچنین بزرگترین بندر اکوادور، «انقلاب شهروندی» شهرداری را تصرف کرد و بدین ترتیب به حکومت ۳۱ ساله حزب راستگرای دمکرات مسیحی (PSC) پایان داد.
در پایتخت کیتو و بسیاری از شهرها و استان‌های دیگر، کاندیداهای «انقلاب شهروندی» بر کاندیداهای قبلی پیروز شدند.
کوریا روز دوشنبه از طریق سرویس پیام کوتاه توییتر پیروزی را به مردم اکوادور و حزبش تبریک گفت: «پیروزی انقلاب شهروندان».
حدود ۱۳.۵ میلیون رای دهنده واجد شرایط روز یکشنبه برای انتخاب ۲۳ بخشدار استانی (فرماندار)، ۲۲۱ شهردار، صدها عضو شورای شهر، ایالت و محلی و اعضای شورای مشارکت مدنی و کنترل اجتماعی (CPCCS) فراخوانده شدند.
اگرچه رای دادن برای همه شهروندان بالای ۱۸ سال در اکوادور اجباری است، ۲.۶ میلیون واجد شرایط رای ندادند. بر اساس گزارش شورای ملی انتخابات (CNE)، مشارکت حدود ۸۰.۷ درصد بود.


پیروزی قاطع اردوگاه چپ برای بسیاری غافلگیرکننده بود، زیرا اکوادور قبلا خشونت‌آمیزترین روند انتخاباتی را در تاریخ خود تجربه کرده بود.
پنج نامزد یا حامیان آنها به قتل رسیدند و ده ها نفر دیگر مورد اصابت گلوله یا چاقو قرار گرفتند.
در آستانه انتخابات، عمر منندز، نامزد «انقلاب شهروندی» برای شهردار شهرداری پورتو لوپز کشته شد.
با وجود این، او ۴۶.۲ درصد آرا را به دست آورد و در انتخابات پیروز شد.
بر اساس قوانین کشور، اکنون فرد دیگری از همان حزب می تواند به جای او این سمت را اشغال کند.

اعتصابات و اعتراضات

شکست دیگر حزب حاکم نتیجه همه پرسی تغییر قانون اساسی است.
در پاییز سال گذشته، پس از تظاهرات، اعتصابات و اعتراضات گروه های بومی علیه افزایش فقر و خشونت، لاسو اعلام کرد که، او می خواهد در مورد هشت موضوع رفراندوم برگزار کند که تصویب آن به او اجازه می دهد «به مشکلاتی که اکوادور در گذشته قادر به حل آنها نبوده است رسیدگی کند.»
مائورو اندینو، اقتصاددان اکوادوری در مصاحبه ای با رادیو تی وی فیس اظهار داشت: «نه» واضح به همه پرسی «دلیل انکار ناپذیری بر جواب رد مردم به لاسو» بود.
اندکی پس از اعتراف رئیس دولت به شکست و فراخوان دیگر احزاب سیاسی برای «وحدت ملی بزرگ»، کوریا تلاش لاسو را رد کرد و خواستار برکناری وی قبل از پایان دوره ریاست جمهوری شد.
کوریا روز دوشنبه در وب سایت تلویزیون Ecuavisa گفت: «ما باید از این تصور عبور کنیم که دموکراسی فقط هر چهار سال یک بار منتظر انتخابات است. لاسو یک کلاهبردار بزرگ است، شریک ویرانی کشور است و باید خلع شود.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: