سیمورهرش: ایالات متحده در پشت حملات نورد استریم قرار دارد

منبع ریا نوستی و سیمور هرش

ترجمه حمید علوی برای مجله هفته

سیمورهرش: ایالات متحده در پشت حملات نورد استریم قرار دارد

به گفته سیمور هرش، روزنامه نگار و تحلیلگر آمریکایی، ایالات متحده در پشت حملات به خطوط لوله نورد استریم بوده است.

بر این اساس، غواصان نیروی دریایی آمریکا در تابستان گذشته مواد منفجره را در زیر خطوط لوله قرار دادند که نروژی ها سه ماه بعد آن را فعال کردند.
برای مدت طولانی، حداقل به طور رسمی، مشخص نبود چه کسی پشت حملات به خطوط لوله نورد استریم بوده است. اما اکنون سیمور هرش، روزنامه‌نگار تحقیقی مشهور آمریکایی، آنچه را که قبلا خیلی ها به آن مشکوک بودند، تأیید کرده است.
هرش به نقل از یک فرد اهل فن در وب سایت خود گزارش می دهد که ایالات متحده و نروژ در پشت حملات به خطوط لوله نورد استریم بودند.
هرش به نقل از منبع خود گفت که غواصان نیروی دریایی ایالات متحده در تابستان گذشته مواد منفجره را در زیر خطوط لوله نورد استریم کار گذاشتند که سه ماه بعد توسط نروژی ها فعال شد.
او نوشت:
تابستان گذشته، غواصان نیروی دریایی تحت پوشش […] یک رزمایش ناتو به نام بالتوپس، ۲۲ وسیله انفجاری کنترل شده از راه دور را نصب کردند که سه ماه بعد سه خط لوله از چهار خط لوله نورد استریم را نابود کردند.
همانطور که روزنامه‌نگار برنده جایزه پولیتزر در تحقیقاتش متوجه شد، پس از ۹ ماه بحث و گفت‌وگوهای محرمانه در جامعه امنیت ملی واشنگتن، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده تصمیم گرفت تا نورد استریم را نابود کند.
او گفت: «بحث‌ها حول این سوال بود که چگونه ردی از خود باقی نگذاریم.»



سیا معتقد بود که این حمله در هر صورت باید مخفی باشد. همه طرف های درگیر می دانستند که چه چیزی در خطر است. این منبع گفت: «این چیزهای بچه گانه نیست. اگر بتوان رد این حمله را در ایالات متحده پیدا کرد، «این یک اقدام جنگی خواهد بود.»
«بیشتر اوقات بحث این نبود که آیا این مأموریت باید انجام شود یا خیر، بلکه این بود که چگونه می‌توان بدون اینکه مشخص باشد چه کسی مسئول آن بود، انجام شود.»
هرش ادامه می دهد که وقتی از آدرین واتسون، سخنگوی کاخ سفید سوال شد، گفت: «این یک دروغ است و داستانی کاملا ساختگی است.» تامی تورپ از سیا نیز به روشی مشابه پاسخ داد.
سیمورهرش در گفتگویی با ریا نووستی رسما اعلام کرد منتشر شده در در وب سایت ساب‌ستاک به او تعلق دارد.

پیوندی از این مقاله قبلاً توسط مت تیبی، روزنامه نگار معروف در حساب توییتر خود منتشر شده است.
وی افزود که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا نیز در این خرابکاری دست داشته است.
او یک گروه بین سازمانی (از چندین اداره مختلف) از طرف بایدن برای توسعه این طرح تشکیل داده بود و در دسامبر ۲۰۲۱ با آن گروه ملاقاتی برگزار کرد.
به گفته وی، اوایل سال گذشته یک گروه کاری سیا به گروه بین سازمانی سالیوان موارد زیر را گفت: «ما نقشه ای برای منفجر کردن خطوط لوله تهیه کرده‌ایم.»
در پایان ماه سپتامبر انفجارهایی در دو خط لوله نورد استریم که گاز طبیعی را از روسیه به آلمان تامین می کردند یا قرار بود تامین کنند، رخ داد.
اپراتور نورد استریم گفت که حوادث در خطوط لوله بی سابقه بوده و تخمین بازه زمانی تعمیرات غیرممکن است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه این حادثه را یک حمله تروریستی آشکار توصیف کرد.