تفاوت اعتراضات پرو با زن، زندگی، آزادی برای آمریکا!

کنگره پرو خواسته های کلیدی اعتراضات سراسری را نادیده گرفت.

بومیان آیمارا علیه دینا بولوارته بسیجی بی پایان را اعلام کردند. دولت به دنبال راه هایی برای زدن برچسب جنائی به جنبش است.

نوشته آنتونیا رودریگز سانچز

منبع تله سور، آمریکا۲۱

ترجمه مجله هفته

حمایت کامل دولت ایالات متحده از بولوارته: شرمن با گرواسی روز سه شنبه در واشنگتن

کنگره پرو با ۷۵ رای مخالف پیشنهاد نماینده جیمی کیتو (Perú Libre) برای برگزاری انتخابات زودهنگام در سپتامبر ۲۰۲۳ و همه پرسی در مورد مجلس مؤسسان را رد کرد. 

در این لایحه تصریح شده بود که رئیس جدید منتخب دولت در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ کار خود را آغاز می کند. 

با این رأی گیری، بحث های بیشتر در مورد انتخابات زودهنگام پارلمانی به ماه اوت موکول شد و در نتیجه یکی از خواسته های اصلی اعتراضات علیه رئیس جمهور دینا بولوارته نادیده گرفته شد. 

نمایندگان ایمارای بومی در پونو تصمیم گرفته اند تا زمانی که رئیس جمهور استعفا ندهد، به اعتراض خود ادامه دهند و راه ها را مسدود کنند. 

«ما تروریست نیستیم. ما دیدیم که چند نفر از برادرانمان کشته شدند. ما خواهان استعفای دینا بولوارته هستیم.»

بولوارته در یک کنفرانس مطبوعاتی در تالارا (پیورا) بار دیگر اعلام کرد که از سمت خود استعفا نخواهد داد. وی خاطرنشان کرد که پیشبرد انتخابات عمومی در محدوده مسئولیت های کنگره است. 

استعفای من در این شرایط قابل بحث نیست. «من می‌دانم که بخش کوچکی از مردم وجود دارند، یعنی گروه‌هایی که باعث خشونت و هرج‌ومرج در کشور می‌شوند و می‌خواهند استعفای رئیس جمهور بولوارته را باج خواهی کنند. ما تسلیم این باج‌گیری سیاسی نخواهیم شد.»

رئیس جمهور بارها اعتراضات علیه او را به سازماندهندگان گروه های قاچاق مواد مخدر، معدنچان غیرقانونی و فعالان سیاسی مربوط کرده است. وزیر امور خارجه آنا سیسیلیا گرواسی روز پنجشنبه اعتراف کرد که دولت هیچ مدرکی دال بر کنترل تظاهرات در کشور توسط گروه های جنایتکار ندارد. 

با این حال، او اصرار داشت که «شواهد» ارتباط معترضان با سازمان های جنایتکار بالاخره پیدا خواهد شد. 

وقتی از او پرسیده شد که چگونه باید این کار را انجام داد، او پاسخی ارائه نکرد. 

مرکز استراتژیک آمریکای لاتین برای ژئوپلیتیک گزارشی را در ۲۹ ژانویه منتشر کرد و دولت بولوارته را متهم کرد که باعث بوجود آوردن یکی از بزرگترین تلفات انسانی در میان معترضان از سال ۲۰۰۰ تا به امروز در این قاره است.

دولت پرو پس از ایوان دوکه، رئیس‌جمهور سابق کلمبیا، که بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲، باعث کشته شدن  ۸۳ معترض شد بود در مقام دوم قرار دارد.

دوران کوتاه بولوارته با سرکوب خشونت آمیز نیروهای مسلح و پلیس ملی همراه بوده است که تاکنون بیش از ۶۰ کشته و هزاران زخمی در اعتراضات گسترده در مناطق مختلف کشور برجای گذاشته است. 

ویکتور سانتیستبان یاکساویلکا (55 ساله)  اولین کشته در جریان تظاهرات در لیما پایتخت پرو، بود که قتل او توسط دفتر بازرس پرو تایید شد. 

تصاویر دوربین ها نشان می دهد که مقتول مورد اصابت نارنجک گاز اشک آور پلیس به پشت سر قرار گرفته و سپس روی زمین افتاده است. روث لوک، وکیل دادگستری، گفت که مرگ در نتیجه آسیب شدید مغزی رخ داده است. 

او در توییتر نوشت: «خبر ی که نیاز به واکنش‌های فوری سیاسی دارد. مقام بهداشتی اسالود نیز ابتدا اعلام کرد که متوفی با «ترومای شدید جمجمه مغزی» بستری شده است. 

او بعداً این اطلاعیه را تغییر داد که اکنون مدعی شده که او با «کبودی شدید» و در «حالت عمومی بد» در نتیجه «ضربه» وارد شده است. 

به گفته انجمن ملی روزنامه نگاران پرو (ANP)، سرکوب و خشونت علیه نمایندگان مطبوعات نیز در حال افزایش است. 

تاکنون ۱۵۳ روزنامه نگار در ارتباط با اعتراضات ضد دولتی مورد حمله قرار گرفته اند که بیشتر این حملات توسط نیروهای پلیس صورت گرفته است. 

در این میان چندین خبرنگار و عکاس از جمله یک عکاس اسپانیایی توسط ماموران پلیس تهدید به مرگ شده اند. چند ساعت بعد از این تهدید ها این خبرنگار مورد اصابت ترکشی به پای راستش قرار گرفت که باعث شکستگی استخوان پایش شد. 

سازمان های اجتماعی و جوامع بومی شنبه گذشته خواستار تظاهرات گسترده در پایتخت پرو شدند. انتظار می رود در روزهای آینده تعداد بیشتری از استان های دیگر نیز در اعتراضات حضور داشته باشند. 

بسیاری از آنها در جریان اعتراضات، محصولات دامی و کالاهایی را که تولید می کنند، میفروشند. 

سازمان دهندگان همچنین از برگزاری تظاهرات در پایتخت و در مناطق آیاکوچو و آرکوئیپا برای ۹ فوریه خبر داده اند. 

با وجود ان همه جنایتُ دولت بولوارته می تواند همچنان روی حمایت ایالات متحده حساب کند. 

وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه گذشته با آنا سیسیلیا گرواسی وزیر امور خارجه پرو در واشنگتن دیدار کرد. 

بر اساس بیانیه مطبوعاتی وزارت امور خارجه، «شرمن حمایت ایالات متحده از پرو و ​​رئیس جمهور بولارته در تلاش های آنها برای تقویت دموکراسی پرو و ​​تضمین صلح، ثبات و اتحاد مردم پرو را تکرار کرد.» (زن، زندگی، آزادی سلام میرساند – مترجم)

معاون وزیر امور خارجه آمریکا «دولت بولوارته را تشویق کرد تا به اقدامات خود برای بازخواست مسئولین اعمال خشونت آمیز ادامه دهد.»