ائتلاف «لئوپارد» در حال فروپاشی است.

ائتلاف «لئوپارد» در حال فروپاشی است.

به گزارش اشپیگل، متحدان غربی دولت آلمان از تحویل تانک امتناع میکنند، سر آلمان کلاه رفت.

نوشته راینهارد لاوترباخ
یونگه ولت
ترجمه سیما صابری.

بر اساس گزارشی در هفته نامه اشپیگل، ائتلاف گسترده ای که در داخل ناتو اولاف شولتس را برای ارسال تانک های لئوپارد زیر فشار گذاشت و سر آخر توانست با زبان چرب و نرم لابی گران وی را به تصویب ارسال تانک ها آلمانی به اوکراین مجاب کند، حتی قبل از اعزام اولین تانک «لئوپارد» دچار تزلزل شده است.
نویسندگان اشپیگل در آخر هفته گزارش دادند، وقتی بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع جدید آلمان، تلاش کرد تا در یک کنفرانس تلفنی از دیگر کشورهایی که تانک لئوپارد را در اختیار دارند تعهدات مشخصی برای تحویل تانک دریافت کند، همه آنها به بهانه ای از زیر دادن تعهد شانه خالی کردند و وزیر ماند و حوضش.
نه هلند و نه حتی لهستان، که با بلندترین های و هوی درخواست تحویل تانک را بلا انقطاع مطرح می کرد، وقتی زمان رو کردن ورق هایشان رسید از دادن تعهد برای اعلام یک افق زمانی برای ارسال تانک ها شانه خالی کردند.
اشپیگل گزارش داد لهستان مدعی است که همچنان مایل به ارسال تانک است، اما بدون قطعات یدکی لازم، پرتغال اعلام کرده که مهمات بسیار گران است و دولت هلند هم نمی‌خواهد اصولا قولی در هیچ زمینه ای بدهد.
فقط کانادا روز شنبه اعلام کرد که اولین هواپیما را با بار چهار «لئوپارد ۲» وعده داده شده را راهی اوکراین کرده است.
در این وضعیت، التماس های رهبران اوکراین برای دریافت تسلیحات سنگین به طور فزاینده ای ای ناامید کننده می شود.
رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی روز جمعه در حاشیه نشست با رهبران اتحادیه اروپا گفت که کشورش در صورت دستیابی به موشک های دوربرد و جت های جنگنده غربی، می توانست باخموت را نگه دارد و حتی دونباس را آزاد کند.
برعکس این اعتراف غیر داوطلبانه این است که، هر دو هدف در حال حاضر برای کیف دست نیافتنی هستند.
میخائیلو پودولیاک، مشاور زلنسکی، از غرب خواست تمام تسلیحاتی را که در اختیار دارد در اختیار اوکراین قرار دهد حتی تسلیحاتی که در انبارها برای موارد اضطراری نگهداری میشود.
این در حالیست که حملاتی از سوی نیروهای نظامی روسیه به پشت باخموت، در شمال آن در ناحیه لوگانسک و نزدیک وگلدار، در جنوب غربی دونتسک، گزارش می شود.
بر اساس گزارش سرویس مخفی انگلیس، روستای چاسیو یار در غرب باخموت اکنون زیر آتش روسیه است.
این آخرین جاده ای به باخموت است که تا همین اواخر در شعاع سلاح های روسی نبود و احتمالا این جاده که از این روستا می گذرد به زودی تحت کنترل روسیه قرار خواهد گرفت.