ایران و کوبا روابط خود را گسترش میدهند.

ایران و کوبا روابط خود را گسترش میدهند.

ایران و کوبا روابط را فیمابین تقویت می کنند، هر دو کشور تحریم های آمریکا را محکوم می کنند.

ترجمه مجله هفته

حسین امیرعبداللهیان مداخله واشنگتن در امور داخلی کوبا و تلاش این کشور برای ایجاد ناآرامی در این کشور کارائیب را محکوم کرد.

آژانس خبری تله سور گزارش داد، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در دیدار با برونو رودریگز پاریلا، همتای کوبایی خود در تاریخ ۵ فوریه در هاوانا از الگوی اعمال تحریم های اقتصادی آمریکا علیه سایر کشورها به ویژه ایران و کشورهای آمریکای لاتین انتقاد کرد.
وزیر امور خارجه گفت: سیاست آمریکا در اعمال تحریم های یکجانبه علیه سایر کشورها و قلدر مابانه بوده و محکوم به شکست است.

وی افزود: آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی سیاست ترکیبی تحریم و مداخله در امور دیگر کشورها را از طریق دامن زدن به شورش در کشورهای مستقل جهان دنبال می کنند.
دیپلمات ارشد ایرانی افزود که روابط سیاسی با کوبا برای کشورش «اهمیت زیادی» دارد و ایران کوبا را کشور «دوست، برادر و متحد استراتژیک» می‌داند. امیرعبداللهیان روابط با کوبا را «مستحکم، پایدار و تاریخی» توصیف کرد و اطمینان داد که «تنوع موضوعات زیادی» در دستور کار دوجانبه وجود دارد.
در همین حال، برونو رودریگز موضع کوبا مبنی بر «همبستگی دو کشور در برابر تلاش‌ها برای بی‌ثباتی و مداخله در امور داخلی» را تکرار کرد.
وزیر امور خارجه کوبا قدردانی عمیق خود را از حمایت تهران در مبارزه کوبا علیه محاصره تحمیلی توسط ایالات متحده ابراز کرد.
وزیر امور خارجه ایران در ۳ فوریه در جریان سفر رسمی خود به کاراکاس با نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا دیدار کرد و گفت که ایران قرار است در هفته های آینده کار تعمیرات اساسی بزرگترین مجتمع پالایشگاه نفت ونزوئلا، مرکز پالایش پاراگوانا را آغاز کند. .
به گفته منابع رویتر، شرکت دولتی پترولئوس د ونزوئلا (PDVSA) و شرکت ملی پالایش و پخش نفت ایران (NIORDC) قراردادی به ارزش ۴۶۰ میلیون یورو برای تعمیرات اساسی مجتمع پالایشگاه پاراگوانا در هفته های آینده امضا خواهند کرد که می تواند ۹۵۵ هزار بشکه در هر بشکه تولید کند. روز (bpd).
در ماه مه گذشته، واحدی از NIORDC قراردادی ۱۱۰ میلیون یورویی با PDVSA برای تعمیر پالایشگاه ال پالیتو ونزوئلا امضا کرد که کوچکترین پالایشگاه این کشور با ظرفیت ۱۴۶ هزار بشکه در روز است.
در سال‌های اخیر، ایران در کمک به ونزوئلا برای غلبه بر تحریم‌های تنبیهی ایالات متحده که بخش نفت این کشور را ویران کرده‌اند، بسیار فعال شده است و این همکاری ها به کاراکاس اجازه می‌دهد تا به اتکای خود به فناوری پالایشگاه‌های آمریکا پایان دهد و به این کشور کمک کند اقتصاد آسیب دیده خود را تقویت کند.دیدار و گفتگوی وزیر امور خارجه ایران با رئیس جمهور کوبا
‌‎
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در آخرین مرحله از سفر خود به آمریکای لاتین، روز شنبه با دیاز کانل رئیس جمهور کوبا دیدار و پیرامون موضوعات مورد علاقه در حوزه‌های دوجانبه و مسائل بین المللی به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه ایران و کوبا و مرور بر روابط دوجانبه، بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای تقویت و توسعه همکاریهای فیمابین تاکید کرد.
امیرعبداللهیان از همکاری کوبا در تولید انواع واکسن مشترک در ایران قدردانی کرد.
او همچنین ضمن ابراز خرسندی از سطح همکاریها در موضوعات بین المللی ، حمایت قاطع ایران از کوبا و محکومیت تحریمها و مداخله خارجی در این کشور را مورد تاکید قرار داد.

دیاز کانل رئیس جمهور کوبا نیز در این دیدار با تمجید از تاریخ و فرهنگ کشورمان، پیشرفت ها و دستاوردهای علمی و فنی ایران در سایه تحریمها را ستودنی دانست و بر علاقه مندی خود به افزایش تماس ها و مراودات فیمابین تاکید کرد.

وی تحولات منطقه آمریکای لاتین و جهان را واجد فرصت های نوینی برای تقویت چندجانبه گرایی دانست و افزود:کوبا برغم فشارها مصمم بِه همکاری با کشورهای دوست و رفع موانع و چالشهای پیش رو می‌باشد.

رئیس جمهور کوبا افزود: دولت آمریکا فقط به منافع خود می اندیشد و ارزشی برای دیگران قائل نیست. ما استقلال سیاسی خود را به بهای سنگینی بدست آورده ایم و آن را حفظ خواهیم کرد.
طرفین در این دیدار بر توسعه همکاری‌های پزشکی، دارویی ، تجهیزات پزشکی و واکسن تاکید کردند.