اتحاد گسترده در لیما

اتحاد گسترده در لیما

پرو: کنگره درباره انتخابات زودهنگام بحث می کند. تظاهرکنندگان خواستار قانون اساسی جدید هستند

اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

پارلمان پرو روز سه شنبه، درگیر مباحثات جدیدی بود و به بحث در مورد لایحه ای برای پیشبرد انتخابات پارلمانی تا سال ۲۰۲۳ ادامه داد. چندین نماینده مجلس پیش نویسی را برای پایان دادن به محاصره و اعتصابات در بسیاری از مناطق کشور ارائه کردند.
یکی دیگر از معترضان در آخر هفته در نتیجه خشونت پلیس در جریان تظاهرات علیه رئیس جمهور بالفعل دینا بولوارته که هفته هاست ادامه دارد، جان باخت.
به گزارش شبکه خبری تله سور، تاکنون بیش از ۶۰ نفر توسط نیروهای ویژه سرکوب کشته و صدها نفر زخمی شده اند.
روزنامه لارپوبلیکا روز سه شنبه نوشت: وضعیت در پرو ساعت به ساعت پیچیده تر می شود.
اتحادیه‌های کارگری، سازمان‌های اجتماعی و احزاب چپ خواستار تظاهرات سراسری دیگری در روز سه‌شنبه برای پاسخگویی به خواسته‌ها از جمله استعفای بولوارته، آزادی رئیس‌جمهور سابق زندانی، پدرو کاستیلو، و برگزاری انتخابات جدید و رفراندوم برای تصویب قانون اساسی جدید کشور شدند.
بنابراین حتی اگر اکثریت کنگره، به نفع برگزاری انتخابات زودهنگام تصمیم بگیرند، این تنها یکی از خواسته های تظاهرکنندگان را برآورده می کند.
حتی استعفای بولوارته، رئیس جمهور کودتاچی هم اوضاع را آرام نمی کند.
یکی از خواسته های اصلی در اعتراضات، انتخاب مجلس موسسان است.
قانون اساسی کنونی مربوط به زمان آلبرتو فوجیموری دیکتاتور (۱۹۹۰-۲۰۰۰) است. رئیس جمهور جناح چپ کاستیلو که در کودتای پارلمانی در ۷ دسامبر سال گذشته سرنگون شد، از تصویب قانون اساسی جدید حمایت کرد.
پاتریشیا خوارز، سخنگوی حزب راست‌گرای «فورزا محبوب» اعلام کرد که حزب او در برابر این حرکت مقاومت خواهد کرد.
همانطور که لا ریپوبلیکا گزارش داد، تظاهرکنندگان متعددی از مناطق مختلف کشور روز دوشنبه راهی لیما پایتخت شدند.

سازمان سراسری اتحادیه کارگری و سازمان های اجتماعی برای راهپیمایی مرکزی در روز سه شنبه در میدان دو مایو در مرکز شهر فراخوان داده بودند.
مخالفان «مجمع ملی خلق ها» نیز از این فراخوان حمایت کردند.
آنها دولت بولوارته را متهم می کند که به خواسته های برحق و «مبارزه هزاران پرویی» ، با «سیاست های سرکوبگرانه و بزدلانه» پاسخ می دهد.
با وجود خشونت پلیس و افزایش تعداد معترضانی که توسط نیروهای سرکوبگر کشته و زخمی شده‌اند، اعتراضات همچنان ادامه دارد. تله سور روز دوشنبه از مسدود شدن جاده ها در حداقل ۲۵ استان از ۱۹۶ استان کشور خبر داد.
به نوشته روزنامه لارریپوبلیکا ، ۱۵۰ معلم و محقق در شهردار سن مارکوس مهم دانشگاه ناسیونال خواستار استعفای فوری بولوارته و برگزاری انتخابات پارلمانی تا سال ۲۰۲۳ هستند.
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری سازمان سراسری اتحادیه کارگری و «مجمع ملی خلق ها» نیز بر برگزاری همه پرسی در مورد تأسیس مجلس مؤسسان اصرار دارند.
اگرچه عرصه برای دینا بلوارته و دولت او تنگ شده است، اما رژیم در تلاش است تا صورت خود را با سیلی سرخ نگه دارد و شرایط را عادی را جلوه دهد.
علیرغم تظاهرات مداوم و مذاکرات پارلمانی، آنا سیسیلیا گرواسی، وزیر امور خارجه، روز دوشنبه برای «تقویت روابط» به ایالات متحده سفر کرد.
فرانسیسکو مورا، سفیر ایالات متحده در بدنام سازمان کشورهای آمریکایی (OAS)، پنجشنبه گذشته گفت که کشورش «از دولت پرو، نه تنها در گفتگو، بلکه در تحقیق درباره مرگ‌های ثبت‌شده در اعتراضات حمایت خواهد کرد».