چین به ناتو و ژاپن هشدار میدهد!

چین تحریک به رویارویی منطقه ای در آسیا را رد می کند.

شین هوا
ترجمه مجله هفته

چین خواستار پایان دادن به سیاست تهاجمی در آسیا شد. به طور خاص، پکن از آخرین تحرکات نظامی ژاپن در منطقه به عنوان یک تهدید احتمالی یاد کرد.
جمهوری خلق چین ناتو را به ساختن داستان جعلی»تهدید از جانب چین» متهم کرد.
خبرگزاری شین هوا روز چهارشنبه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه چین گزارش داد که چین خواستار پایان دادن به روایت «تهدید چین» و تلاش های تحریک‌آمیز برای ایجاد درگیری در منطقه شده است.
مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه پکن، این اظهارات را در یک کنفرانس مطبوعاتی روزانه در پاسخ به درخواست برای بیانیه مشترک ژاپن و ناتو بیان کرد. هر دو طرف در مورد توسعه همکاری نظامی چین و روسیه ابراز نگرانی کردند.
مائو تاکید کرد که چین همیشه به عنوان مدافع صلح جهانی و ثبات منطقه ای عمل کرده است که به طور گسترده به رسمیت شناخته شده است.
او گفت که تحرکات نظامی و امنیتی ژاپن از نزدیک توسط همسایگان آسیایی و جامعه بین المللی رصد می شود.
مائو افزود: ژاپن باید از تاریخ درس بگیرد، به مسیر توسعه صلح آمیز پایبند باشد و اطمینان حاصل کند که اعتماد بین کشورها را خدشه دار نمی کند و صلح و ثبات منطقه را به خطر نمی اندازد.
هنگامی که از اظهارات ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در مورد تهدیدات امنیتی ادعایی از جانب چین پرسیده شد، مائو پاسخ داد:
در حالی که ناتو مدعی باقی ماندن یک ائتلاف دفاعی منطقه ای است، به طور مستمر تلاش کرده است تا فراتر از منطقه و محدوده دفاعی سنتی خود برود.
برای مثال تقویت روابط نظامی و امنیتی با کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه و جعل «تهدید از جانب چین». مائو افزود:
چنین تحولاتی نیازمند هوشیاری بالایی در میان کشورهای منطقه است. او گفت که چین به طور فعال مذاکرات صلح را ترویج می کند و به دنبال کاهش تنش در نقاط گرهی است.
ناتو باید به دقت در مورد نقشی که در امنیت اروپا ایفا کرده فکر کند. این سخنگو توضیح داد:
«منطقه آسیا و اقیانوسیه میدان جنگ برای مناقشات ژئوپلیتیکی نیست و ذهنیت جنگ سرد و رویارویی بلوکی گزینه مناسبی برای حفظ صلح نیست.»
روسیه نیز مدت طولانی سعی کرد با ناتو از طریق گفتگو و ارائه اسناد منطقی و واقعی وارد مذاکره شود و به آنها نشان دهد که پیش روی این پیمان نظامی به سمت شرق اروپا و مرزهای روسیه می تواند خطراتی جدی در سطح بین‌المللی ایجاد کند. ناتو به تمامی پیشنهاد های روسیه برای مذاکره و رسیدن به یک توافق جواب سربالا داد و به به خواسته ها و نگرانی های روسیه توجهی نکرد این سیاست منجر به آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین گردید تقریباً معادل همین سیاست و گفتمان نیز در مورد جمهوری خلق چین از سوی ناتو به اجرا گذاشته می شود.
علی رغم هشدارها و پیشنهادات جمهوری خلق چین برای مذاکره و کنار گذاشتن موارد اختلاف در منطقه آسیا و آسیای جنوب شرقی ناتو همچنان دست به تحریک همسایگان آسیایی چین زده و به ویژه ژاپن و کره جنوبی را تشویق به برگزیدن سیاست های تحریک آمیز می کند و در دریای چین از کشورهای این منطقه می خواهد سیاست ضد چینی برگزیند.
در مورد تایوان جزیره جدا شده از جمهوری خلق چین نیز ایالات متحده آمریکا اروپا و ناتو دست به تحریکات بسیار گسترده در این منطقه می زنند تا جمهوری خلق چین را به یک واکنش نظامی قهرآمیز حساب نشده وادار کنند.
پیشروی ناتو به سمت مرزهای چین و بی توجهی به هشدار ها و پیشنهادات و نگرانی های چین، می تواند نتایج مشابهی مانند آن چه در اوکراین اتفاق افتاد را در بر داشته باشد.