در شرق خبر تازه‌ای نیست

مارپیچ خشونت در اسرائیل/فلسطین

توسط موشه تسوکرمن
یونگه ولت
ترجمه سیما صابری برای مجله هفته

پس از عملیات نظامی اسرائیل در شهر جنین فلسطین در هفته گذشته، اتفاقی نیفتاد که قابل پیش بینی نبوده باشد. ده فلسطینی کشته شدند و بر اساس الگوی جا افتاده واکنش متقابل، این اتفاق از دید فلسطینی ها نمی توانست بدون مجازات بماند، به ویژه در جنین، جایی که اقدامات نظامی اسرائیل همیشه با مقاومت شدید روبرو می شود. و همه از این مطلعند:
«عملیات ارتش اسرائیل در این شهر باید به خون ختم شود. اول، فلسطینی‌ها از بین می‌روند و این ناگزیر منجر به کشته شدن طرف اسرائیلی می‌شود.»
پاسخ ممکن است شلیک موشک از غزه به ابتکار حماس یا جهاد اسلامی باشد.
با این حال، در بیشتر موارد، با توجه به توازن قوا بین اسرائیل و فلسطینیان، به آنچه منطقی است متوسل می‌شوند:
ترور. اینکه ارتش اسرائیل به نیروهای نظامی حمله می کند، اما اقدامات فلسطینی باعث مرگ غیرنظامیان می شود، داستان ساختگی و غلطی است:
«سال هاست که ترور علیه غیرنظامیان فلسطینی به صورت روزانه و شبانه انجام می شود. مردم بی گناه در هر دو طرف بهای تشدید خشونت را می پردازند.»
برای دولت‌های اسرائیل، فلسطینی‌ها همگی مستحق مرگ هستند – تعداد فلسطینی‌هایی که در دو سال گذشته جان خود را از دست داده‌اند، نشان دهنده تمایل به استفاده اسلحه علیه فلسطینی ها است.
سوال اینجاست دولت اسرائیل پس از دو اقدام تروریستی فلسطینی ها در اورشلیم که هفت نفر را کشت و تعدادی را زخمی کرد، چه میکند؟
کاری که او همیشه انجام می دهد، آنها با لحن خشمگینانه قول میدهند که به رادیکال ترین شکل ممکن با تروریسم مبارزه کنند. بیش از پیش، این تصور را بوجود میاورند که باید از اقدامات «بازدارنده» علیه فلسطینی ها استفاده شود:
خانه های دست اندرکاران ترور و بستگان آنها اشغال و تخلیه شده و سپس تخریب می شود (احتمالاً خانواده ها نیز باید اخراج شوند).
پیشنهادات دیگر: افزایش دسترسی شهروندان اسرائیلی یهودی به سلاح های گرم. مجازات اعدام برای تروریست ها باید در نظر گرفته شود.
دولت جدید، که شرکای ائتلافی فعلی آن وقتی در اپوزیسیون بودند در هنگام وقوع چنین حملات تروریستی بر سر دولت های قبلی با بلندترین صدا عربده کشی میکردند، اکنون خود را تحت فشار می بیند. آنها باید ثابت کند که از این پس اقدام «جدی» انجام خواهند داد. اما عملا هیچ کاری از دستشان بر نمی آید جز آنچه قبلاً صدها بار انجام شده و امتحان خود را پس داده است.
این واقعیت که اقدامات پیشنهادی که مبتنی بر تنبیه دسته جمعی است، قوانین بین المللی را نقض می کند و همچنین بارها ناکارآمدی خود را ثابت کرده است، برای دولت و جامعه اسرائیل چندان اهمیتی ندارد. یکطرف ماجرا می خواهد انتقام بگیرد، خون لازم شده است.
تنها راهی که میتواند بر عوامل ترور و مارپیچ خشونت غلبه کند – حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات با فلسطینی هاست – ولاغیر.
عملیات نظامی بعدی اسرائیل و همچنین واکنش فلسطینی ها به آن قطعاً در راه است. در شرق خبرتازه‌ای نیست.