آمریکا گوش اردوغان و بن زاید را میپیچاند!ترجمه مجله هفته

به گزارش روزنامه بلومبرگ، در حالیکه ۶۷ درصد از شرکت‌های آمریکایی همچنان به معاملات خود با شرکت های روسی ادامه میدهند و حتی معاملات فروش نفت و گاز روسیه با آمریکا در ابعاد کمتری هنوز ادامه دارد، آمریکا از ادامه صادرات کالاهای شرکت های ترکیه‌ای به ارزش میلیون ها دلار به روسیه ابراز نگرانی کرده است. واشنگتن همچنین از رشد روابط مالی بین مسکو و ابوظبی شدیدا ناراضی است.

روزنامه بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داد، واشنگتن به مقامات ترکیه و امارات هشدار داده است که حفظ روابط اقتصادی و مالی با روسیه تلاش‌ها برای فشار بر مسکو را مختل می‌کند.
شرکت های ترکیه ای بعد از تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه وارد بازار این کشور شدند و به صادرات بیشتر از گذشته به روسیه پرداختند، امارات نیز از فرصت جای خالی اروپا برای معامله با روسیه استفاده کرده است.
به گفته آنها، برایان نلسون معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و جرایم مالی در روزهای دوم تا سوم فوریه با مقامات ترکیه دیدار کرد.
او نگرانی های ایالات متحده در مورد افزایش صادرات از این کشور، از جمله کالاهای آمریکایی را مورد بحث قرار داد.
مقامات آمریکایی به همتایان ترک خود هشدار دادند که باید به شدت جریان کالا به روسیه را محدود کنند.
به گفته گفت‌وگوهای خبرگزاری، کالاهای صادراتی به ارزش ده‌ها میلیون دلار به کشور سرازیر شد که روسیه می‌توانست از آن در صنایع دفاعی استفاده کند.
این منابع ارزش کالاهای دریافتی از صادرکنندگان ترکیه را در بازه زمانی مارس تا اکتبر ۲۰۲۲، ۸۰۰ میلیون دلار آمریکا برآورد کردند.
اینها شامل ماشین هایی به ارزش حدود ۳۰۰ میلیون دلار و لوازم الکترونیکی به ارزش ۸۰ میلیون دلار بود.
نلسون در اوایل این هفته با مقامات امارات متحده عربی دیدار کرد.
افراد مطلع که دستی در مذاکرات نیز دارند به روزنامه گفتند که او با مقامات اماراتی درباره دور زدن تحریم ها صحبت کرده است.
واشنگتن معتقد است که تعمیق روابط روسیه و امارات مانع از تلاش برای انزوای روسیه شده است.
روزنامه وال استریت ژورنال پیشتر گزارش داده بود که واشنگتن تلاش می کند بر آنکارا تحت فشار بگذارد تا از پرواز هواپیماهای ساخت آمریکا خطوط هوایی روسیه به ترکیه جلوگیری کند.
مقامات ارشد ایالات متحده نسبت به عواقب آن در صورت ارائه خدماتی مانند سوخت رسانی به هواپیما و تامین قطعات یدکی به خطوط هوایی روسیه و بلاروس هشدار داده اند.
تحریم های احتمالی شامل جریمه نقدی، از دست دادن امتیاز صادرات، حبس و غیره است.
وزارت توسعه اقتصادی روسیه گفته است که اقتصاد روسیه از غلبه بر موانع تحریمی کشورهای غیردوست اطمینان دارد.
ترکیه با بحران مالی بی سابقه ای روبروست که وضعیت اقتصادی این کشور را در حالت سقوط کامل قرار داده است، انتخابات آتی ریاست‌جمهوری هم در پیش است و قطع صادرات به روسیه میتواند حکم شکست اردوغان در انتخابات را صادر کند.