تامین سوسیالیستی سلامت و بهداشت

واکسن ها و داروها: بهبودهای جدید در مراقبت های بهداشتی کوبا برنامه ریزی شده است

اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه از حمید علوی برای مجله هفته
کوبا در نظر دارد عرضه دارو به مردم را بهبود بخشد.

کوبا در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ ۸۰% از داروهای پایه ضروری و ۴۰ میلیون واحد از داروهایی که منشا طبیعی دارند را در داخل کشور تولید کند.
همانطور که خبرگزاری کوبایی پرنسا لاتینا روز چهارشنبه گزارش داد، قرار است در سال های آینده محصولات جدیدی برای درمان سرطان، بیماری های خودایمنی و عصبی مانند پارکینسون یا آلزایمر که در حال حاضر در مراحل کارآزمایی بالینی قرار دارد، معرفی شوند.

مدیر علوم و نوآوری وزارت بهداشت (مینساپ)، ایلینا مورالس سوارز، و رئیس گروه Biocubafarma، رولاندو پرز، به نمایندگان رسانه ها در هاوانا دلایلی که چرا دولت آنها را در اولویت قرار می دهد و برنامه های جاری در زمینه تحقیقات علمی و تحقیقات علمی را تشریح کرد.
چشم انداز آتی همچنین شامل ساخت واکسن های جدید کوبایی، از جمله واکسن علیه پنوموکوک است که آزمایشات بالینی آن قبلاً تکمیل شده است.
به گفته مورالس سوارز و پرز، در میان مدت همچنین یک واکسن اختصاصی علیه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و یک واکسن علیه تب دنگی تولید خواهد شد که با همکاری موسسه پزشکی گرمسیری پدرو کوری و واکسن تولید می‌شود. مرکزی برای مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی ایجاد و توسعه خواهد یافت.
از دیگر چالش های علمی نظام سلامت ملی در سال ۲۰۲۳، گسترش شبکه ۲۷ آزمایشگاه بیولوژی مولکولی، بهبود مدیریت یکپارچه خدمات سلامت و معرفی برنامه های کاربردی سلامت دیجیتال و مراقبت های اولیه و در بخش های مراقبت های ویژه است.
رولاندو پرز توضیح داد که سرمایه‌گذاری‌های فعلی با هدف توسعه محصولات و فناوری‌های کوبا با اثربخشی تشخیصی و درمانی بیشتر انجام می‌شود و به سیستم بهداشت ملی اجازه می‌دهد به سطح و استانداردهای مورد نیاز در سراسر جهان برسد.
پرز گفت، برخلاف سایر کشورها، اراده سیاسی در کوبا وجود دارد و این الزام وجود دارد که نتایج تحولات جدید به طور یکسان برای کل جمعیت قابل دسترسی باشد.
به گفته پرز، دلیل اصلی کمبود فعلی دارو و فناوری در این جزیره نه کمبود قدرت نوآورانه و نه عدم تمایل به سرمایه گذاری، بلکه محدودیت های مالی کشور است که با محاصره اقتصادی در ایالات متحده تشدید می شود.

وی گفت: با این حال، این جزیره از ظرفیت فنی و انسانی برای پاسخگویی به تقاضای نظام ملی سلامت در آینده برخوردار است، بنابراین می توان مشکل مالی را بدون به خطر انداختن آینده صنعت پزشکی و دارویی حل کرد.
میگل دیاز کانل، رئیس‌جمهور کوبا، در نشستی با کارشناسان و دانشمندان بخش بهداشت در ۱۰ ژانویه از موفقیت این کشور در مهار همه‌گیری کووید ۱۹ ستایش کرد و آن را «نمونه‌ای برای سطح بالای توسعه و عملکرد در این زمینه» دانست.
این بیماری همه گیر همچنین نقاب از تفکر نئولیبرالی برداشت، «شکاف بین کشورهای غنی و فقیر را آشکار کرد، و نارسایی های بسیاری از سیستم های بهداشتی کره زمین را با تمام خامی آنها آشکار می کند.»
او توضیح داد که «کشورهای ثروتمندی که بر اساس یک مفهوم نئولیبرالی ساخته شده اند، با وجود اینکه تمام پول دنیا را دارند، نمی توانند مشکل را حل کنند زیرا رویکرد تجاری به سلامت دارند.»
علیرغم محاصره ایالات متحده، سیستم کوبا در طول همه گیری نشان داد برتر است. رئیس‌جمهور گفت: «اما نباید روی موفقیت ها استراحت کرد، زیرا اکنون این سؤال پیش می‌آید:
«چگونه این را ترویج کنیم؟ چگونه می توانیم با این تجربیات در زمینه های دیگر رشد کنیم؟چون ما مشکلات پیچیده دیگری هم داریم.» او به عنوان نمونه، تامین غذای مردم، مشکلات زیست محیطی و توسعه اقتصادی کشور را ذکر کرد.
دیاز کانل خواستار چالش هایی است که «ما باید با کمک علم و نوآوری با آنها مقابله کنیم.»