پرش به محتوا

بزرگداشت پیروزی

بزرگداشت پیروزی

پوتین: استالینگراد برای همیشه نمادی از فنا ناپذیری مردم ماست

نوشته آرنولد شولتسل
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی برای مجله هفته

با برگزاری جشن‌هایی در مسکو و ولگوگراد در روز پنجشنبه، روسیه هشتادمین سالگرد پیروزی ارتش سرخ در نبرد استالینگراد (۱۷ ژوئیه ۱۹۴۲ تا ۲ فوریه ۱۹۴۳) را جشن گرفت.
در شهری در ولگا، که مانند گذشته، به هنگام بزرگداشت آزادی استالینگراد به طور موقت علائم و مکان های شهر به «استالینگراد»، تغییر میکند، مراسم بزرگداشت با یک رژه نظامی و یک کنسرت و با سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آغاز شد.
پوتین در این سخنرانی، جمهوری فدرال آلمان را متهم کرد که به خود اجازه می دهد وارد جنگ با روسیه شود: « باورنکردنی است، اما یک واقعیت:
ما دوباره توسط تانک های لئوپارد آلمانی با صلیب آشنا تهدید می شویم.»
پوتین بدون نام بردن از آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه، به اظهارات وی «ما در حال جنگ علیه روسیه هستیم» پاسخ داد و گفت: :اما کسانی که کشورهای اروپایی، از جمله آلمان را به جنگی جدید با روسیه می کشانند، و حتی کمتر از آن، غیرمسئولانه آن را یک واقعیت در حال انجام اعلام می کنند، یا به نظر می رسد آنهایی که انتظار دارند روسیه را در میدان نبرد شکست دهند، نمی دانند که یک جنگ مدرن با روسیه برای آنها بسیار متفاوت با گذشته خواهد بود، ما تانک‌های خود را به مرزهایشان نفرستادیم، اما چیزی برای پاسخ دادن به آنها داریم و پاسخ فقط محدود به استفاده از خودروهای زرهی نمی‌شود.»
پیش از این، رئیس دولت از یادواره مدافعان استالینگراد در سال های ۱۹۴۱-۱۹۴۳ بازدید کرد.
هیئتی از حزب کمونیست فدراسیون روسیه (KPRF) نیز از رزمندگان ارتش سرخ در ولگوگراد تجلیل کرد.
در مراسم اهدای تاج گل در مقبره سرباز گمنام در مسکو، گنادی زیوگانوف، رئیس KPRF، خاطرنشان کرد که پیروزی در استالینگراد نه تنها نقطه عطفی در جنگ جهانی دوم بود، بلکه «آغاز دگرگونی نظام بود. اتحاد جماهیر شوروی را به یکی از این دو ابرقدرت قدرت های جهانی تبدیل کرد».
زیوگانوف همچنین به ارسال تانک های تهاجمی آلمان به کیف اشاره کرد و خاطرنشان کرد که ۲۰۰ تا ۳۰۰ تانک تهاجمی چیزی را از نظر نظامی تغییر نمی دهد. بنابراین ما باید به آلمانی ها یادآوری کنیم که آنها نه حق دارند اسلحه ارسال کنند و نه دوباره پا در خاک ما بگذارند. آنها جرقه دو جنگ جهانی را زدند و از نظر تاریخی مسئول آن هستند، این مسئولیت شامل نسل جدید آلمان نیز میشود.»
روز چهارشنبه رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه خوشحالی خود را از «اینکه بیش از سیصد هزار شهروند بریتانیایی، از جمله معلمان، به خیابان‌ها در لندن آمدند تا علیه سیاست‌های دولتی که از نازی‌ها و فاشیست‌ها حمایت می‌کند و حتی حاضر نیست دستمزد عادی شهروندان خود را پرداخت کند» ابراز کرد. در فرانسه هم همین وضعیت وجود دارد و اعتراض های مردمی در خیابان صورت می گیرد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که رهبری روسیه قصد ندارد نام شهر ولگوگراد را دوباره برای همیشه به «استالینگراد» تغییر دهد.
وی خاطرنشان کرد که در یک نظرسنجی، ۶۷ درصد از ساکنان ولگوگراد به تغییر نام شهرشان » نه» گفتند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: