چین: غرب با ارسال سلاح جنگ را تشدید میکند

کارشناسان: ارسال موشک‌های دوربرد به اوکراین تنها وضعیت را بدتر می‌کند و اقدامات ضد تهاجمی روسیه را در پی خواهد داشت.
ترجمه دریافتی
مترجم رضا نادری

به گزارش گلوبال تایمز، به یک سالگی درگیری روسیه و اوکراین نزدیک میشویم. کارشناسان درباره شرایط وخیم‌تر که منجر به اقدامات ضد تهاجمی روسیه می‌شود، هشدار میدهند، زیرا ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای غربی به افزایش حمایت نظامی از اوکراین با هدف نابودی روسیه ادامه میدهند.

حدود یک هفته پس از تصمیم هماهنگ ایالات متحده و آلمان برای ارسال تانک های جنگی سنگین به خطوط مقدم درگیری، رویترز گفت که ایالات متحده در حال آماده سازی بیش از ۲ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین است که انتظار می رود برای اولین بار شامل موشک های دوربرد تر و همچنین مهمات و سلاح های دیگر شود.
اوکراین همچنین برای دریافت جت های جنگنده اف-۱۶ از ایالات متحده یا سایر کشورها فشار می‌آورد.
پولیتیکو به نقل از مقامات نمی خواهند نامشان برده شود گزارش داد، اگرچه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاری در خارج از کاخ سفید که آیا ایالات متحده هواپیمای جنگی را به اوکراین ارسال می‌کند، با یک «خیر» پاسخ داد، اما به نظر نمی‌رسد که اظهارات بایدن نتیجه بررسی و بازنگری سیاست داخلی آمریکا باشد.
به گفته تحلیلگران، اگر جنگنده های اف-۱۶ به اوکراین تحویل داده شوند، به احتمال بسیار زیاد درگیری روسیه و اوکراین تشدید می شود، و حتی از کنترل خارج می شود، که ایالات متحده در شرایط فعلی برای آن آماده نیست.
جت های جنگنده قابلیت حمله قوی تری دارند و می توانند مسافت طولانی را پرواز کنند. اگر ارتش اوکراین به چنین تسلیحاتی مجهز شود، قطعا دردسرهای بزرگتری برای روسیه به همراه خواهد داشت و در عین حال درگیری را تشدید می کند.
سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چینی و مفسر تلویزیونی روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت: این یکی از دلایل اصلی تردید آمریکا و سایر کشورهای غربی برای ارائه جنگنده های اف-۱۶ به اوکراین است.
این احتمال وجود دارد که اوکراین از جنگنده های اف-۱۶ برای حمله به خاک روسیه استفاده کند.
تحلیلگران گفتند که این یک تحریک جدی برای مسکو محسوب میشود و می تواند منجر به بی ثباتی شدیدی شود.
آنها خاطرنشان کردند که ایالات متحده همچنین نگران عواقب سرنگونی یک جنگنده اف-۱۶ بر فراز حریم هوایی روسیه است.

کارشناسان بار دیگر بر این نکته تاکید کردند که آمریکا قصد دارد از اوکراین استفاده کند تا بتواند روسیه را تضعیف کرده و در نهایت موجب منزوی کردن دائم روسیه از اروپاست شود، آمریکا و متحدان غربی حاضرند برای رسیدن به این هدف اوکراین را قربانی کند اما نه به ضرر منافع خود.
رویترز روز چهارشنبه به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد که انتظار می رود آخرین کمک هایی که ایالات متحده آماده می کند به زودی در این هفته اعلام شود.