احتمال تغییر راهبرد ایران در قبال جنگ اوکراین

حمله به تاسیسات نظامی: درگیری بین ایران و اسرائیل ابعاد جهانی پیدا می کند

به نظر می رسد جنگ سایه ای که قبلاً از نظر منطقه ای بین ایران و اسرائیل محدود بود در حال تبدیل شدن به یک درگیری جهانی است. پس از حمله پهپادی یکشنبه شب به تأسیسات نظامی ایران، کیف بین این حمله و جنگ اوکراین ارتباط برقرار کرد.

از سید علیرضا موسوی
ترجمه حمید علوی برای مجله هفتهپس از حمله هوایی توسط پهپادهای کوچک ناشناس به یک مرکز نظامی در شهر اصفهان، چندین رسانه آمریکایی به نقل از مقامات اطلاعاتی گزارش دادند که حمله یکشنبه شب از سوی اسرائیل انجام شده است. با این حال، سخنگوی پنتاگون گفت که نیروهای آمریکایی در این عملیات شرکت نداشتند.

مقامات اسرائیل در مورد گزارش های رسانه های آمریکایی مبنی بر دخالت و یا شرکت اسرائیل در این حمله اظهار نظری نکردند.
اگر اسرائیل در پشت حملات هواپیماهای بدون سرنشین در اصفهان باشد، این اولین حمله از زمان روی کار آمدن بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست وزیر در اواخر دسامبر است.
با این حال، حمله موفقیت آمیز نبود زیرا پدافند هوایی ایران یکی از پهپادها را منهدم کرد و دو پهپاد دیگر قبل از رسیدن به هدف منفجر شدند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، این حمله را “بزدلانه” و در عین حال “مضحک” توصیف کرد.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، گفته می شود این پهپادها کوادروکوپتر بوده اند.
این حمله را باید در چارچوب جنگ سایه بین تهران و تل آویو تحلیل کرد. اسرائیل در حال حاضر در یک بحران جدی دولتی فرو رفته است:
ده‌ها هزار اسرائیلی از چهار هفته پیش علیه دولت جدید نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تظاهرات کرده‌اند، زیرا مجموعه‌ای از حملات جدید کشور را لرزانده است.
ایران و اسرائیل مدت‌هاست که درگیر یک جنگ اعلام‌نشده هستند که شامل حملات مخفیانه به تأسیسات نظامی می‌شود.
پس از شکست ناآرامی‌های اخیر در ایران، می‌توان انتظار داشت که اسرائیل به اقدامات تهاجمی و تلاش برای خرابکاری متوسل شود.
علاوه بر این، نتانیاهو در تلاش است تا با راه اندازی دوباره جنگ سایه با ایران، تمرکز افکار عمومی را از بحران داخلی منحرف کند.
با این حال، حمله اخیر بدلیل ارتباطش با ادعاهای رژیم کیف در جنگ اوکراین – که در آن گمان می‌رود روسیه از تسلیحات ایران استفاده می‌کند- ابعاد جدیدی به خود گرفت.
میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین با خوشحالی در توییتی نوشت: “شب انفجاری در ایران – تولید پهپاد و موشک، پالایشگاه های نفت. به شما هشدار داده شده بود.” پودولیاک اخیراً از کشورهای غربی خواسته بود تا کارخانه‌های اسلحه سازی ایران را هدف قرار دهند و ادعا کرد که تهران به روسیه سلاح می‌دهد.
در پاسخ به این لفاظی ها، ایران عالی ترین نماینده اوکراین در این کشور را برای گزارش دهی به وزارت امور خارجه احضار کرد.
اظهارات پودولیاک زمانی بیان می شود که متحدان غربی اوکراین به پمپاژ تسلیحات نظامی این کشور مشغولند، ولی آنها بارها ادعا کرده‌اند که تهران تامین کننده پهپادها و موشک های مسکو میباشد. بعید است که اوکراین مسئول حمله پهپادی باشد.
با این حال، به نظر می رسد که ایران در حال تغییر موضع خود در قبال جنگ اوکراین است، پس از اینکه دولت کیف به طور ضمنی مسئولیت حمله خنثی شده هواپیمای بدون سرنشین در اصفهان را بر عهده گرفت.
ایران تاکنون در مورد مناقشه روسیه و اوکراین بی طرف بوده است، اگرچه تهران بارها اعلام کرده است که آمریکا و ناتو با اقدامات تحریک آمیز خود مسئول جنگ اوکراین هستند.
به گزارش نور نیوز(۱)، خبرگزاری وابسته به شورای امنیت ملی ایران، (SNSC)، یک مقام امنیتی ایران که نامش فاش نشده است، گفت که ایران پس از «نظرات خصمانه» کی‌یف در مورد حمله به اصفهان، در حال بررسی تغییر استراتژی خود در جنگ اوکراین است.
با وجود فشارهای غرب، اسرائیل تاکنون از حمایت نظامی از اوکراین خودداری کرده است، زیرا نمی‌خواهد مستقیماً با روسیه در درگیری‌های سوریه مقابله کند.
روسیه روز دوشنبه حمله هواپیماهای بدون سرنشین به کارخانه نظامی در ایران را به شدت محکوم کرد و نسبت به اقدامات “تحریک آمیز” هشدار داد.
ایالات متحده که بشدت مشغول سرهم بندی یک ائتلاف جنگی ضد روسیه است و سعی دارد متحدان خود متقاعد کند که ایران در جنگ اوکراین یک طرف جنگ است و از روسیه حمایت می کند و برای رسیدن به این هدف به رژیم دست نشانده خود در اوکراین اجازه میدهد دست به تحریک ایران بزند.
بدین ترتیب، درگیری محدود منطقه‌ای بین اسرائیل و ایران ابعادی جهانی به خود می‌گیرد و به نوبه خود قدرت‌های بزرگ را مجبور می‌کند تا جایگاه خود را در این جنگ اعلام‌نشده بین تهران و تل‌آویو تعیین کنند.
(۱) اختصاصی نورنیوز؛
احتمال تغییر راهبرد ایران در قبال جنگ اوکراین
پذیرش تلویحی دست داشتن اوکراین در حمله چند ریز پرنده به مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان از سوی مشاور زلنسکی، اعترافی مسئولیت‌آور و دارای بار حقوقی است.
نورنیوز ـ گروه سیاسی: یک مقام مطلع در گفتگو با «نورنیوز» گفت: در صورتی که اظهارات خصومت‌آمیز «میخایلو پودولیاک» مشاور رییس جمهور اوکراین علیه ایران از سوی مقامات رسمی این کشور اصلاح نشود می‌تواند واکنش‌های متفاوتی را از سوی جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال داشته باشد.

او با اشاره به موضع اصولی ایران در قبال جنگ اوکراین و تاکید چندباره بر ضرورت توقف درگیری نظامی و حل منازعه از طریق گفتگو اظهار داشت: در حالی که دولت اوکراین با تحریک شرکای غربی خود بر اساس گزاره‌ای دروغ، ایران را متهم به پشتیبانی تسلیحاتی از روسیه در جریان جنگ اوکراین نموده، هنوز نتوانسته هیچ‌گونه مستندی برای اثبات ادعای خود ارایه کند.

این مقام مطلع با اشاره به پیگیری‌های مکرر ایران برای برگزاری جلسه مشترک با طرف اوکراینی به منظور بررسی مستندات مربوط به ادعاهای طرح شده از سوی این کشور گفت: در آخرین جلسه مشترکی که میان کارشناسان سیاسی و نظامی دو کشور در قطر برگزار شد، هیچ‌گونه مستندی از سوی طرف اوکراینی برای اثبات ادعای پشتیبانی تسلیحاتی ایران از روسیه ارائه نکرد و قرار شد که مستندات در جلسات بعدی ارائه شود!

او پذیرش تلویحی دست داشتن اوکراین در حمله چند ریز پرنده به مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان از سوی مشاور زلنسکی را اعترافی مسئولیت‌آور دانست و تاکید کرد: تاکید اوکراین بر تهدید امنیت ملی ایران می‌تواند زمینه‌ساز بررسی تغییر مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین و اتخاذ رویکردی جدید و متناسب با رفتار دولت کی‌یف باشد.