لولا: «این یک نسل کشی است!»

لولا: «این یک نسل کشی است!»

بولسونارو با اتهام نسل کشی تحت تعقیب قرار می گیرد.

برزیل: تحقیقات علیه رئیس جمهور سابق به دلیل نسل کشی یانومامی

نوشته یورگ تیجن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

دولت برزیل روز سه شنبه (به وقت محلی) اعلام کرد که بیش از ۵۰ کارمند دولتی را اخراج کرده است. آنها در جنایات حقوق بشری علیه یانومامی در زمان رئیس جمهور سابق ژایر بولسونارو دست داشتند.
پس از مرگ حدود ۱۰۰ کودک بومی، وزیر دادگستری برزیل، فلاویو دینو، تحقیقاتی را در مورد نسل کشی مشکوک در روز شنبه آغاز کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، دینو به رادیو برزیل گفت: «ما فکر می کنیم شواهد بسیار روشنی وجود دارد که نشان می دهد مردم بومی از دسترسی به مواد غذایی و سرویس های بهداشتی محروم شده اند.»
یانومامی بزرگترین جامعه بومی در آمازون است.
آنها از عواقب استخراج غیرقانونی معادن منطقه خود تحت فشارند و رنج می برند پروژه هایی که در زمان رهبری راستگرای افراطی بولسونارو بشدت تعقیب و ترویج شد و به این ترتیب دولت او اجازه گسترش آنها را بدون کنترل داد.
استفاده از جیوه برای استخراج معادن توسط معدنچیان موجب آلودگی خاک و آب گشته و تامین مواد غذایی سالم را به شکلی جدی به خطر انداخته است.
به گفته وزارتخانه مردم بومی، ۹۹ کودک یانومامی بین یک تا چهار سال سال گذشته بر اثر سوء تغذیه و بیماری هایی مانند ذات الریه و اسهال جان خود را از دست دادند.
روز شنبه، دینو به همراه رئیس جمهور جدید لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا از ایالت رورایما بازدید کرد تا از وضعیت مردم بومی در محل مطلع شود.
لولا در توییتر نوشت: «آنچه در رورایما دیدم فراتر از یک بحران انسانی بود.
این نسل کشی بود. »
جنایتی از پیش طراحی شده علیه بومیان یانومامی، دولتی مرتکب این جنایات شده است که هیچ همدردی با رنج مردم برزیل ندارد.
یک کارگروه بین وزارتی برای مقابله با بحران انسانی در میان یانومامی تشکیل شده است.
طبق گزارش تلویزیون تله سور، الهیات تحقیقاتی ۴۵ روز فرصت دارد تا یک برنامه عملیاتی را تنظیم کند.
بر اساس گزارش ,تله سور، مقامات برکنار شده توسط دولت برزیل شامل ۱۱ کارمند منطقه ای از دبیرخانه ویژه بهداشت بومی (Sesai) و ۴۳ رئیس منطقه ای و ایالتی از بنیاد ملی مردم بومی (Funai) هستند.
پست هایی که قبلا توسط ارتش اشغال و اداره می شد، اکنون توسط خود نمایندگان جوامع بومی اداره می شود، در حالی که فونای بخشی از وزارت مردم بومی خواهد شد.