اسرائیل آبستن درگیری است.

اسرائیل آبستن درگیری است.

اسرائیل به بهانه مبارزه علیه «تروریست ها» دست به اقداماتی گستره خواهد زد: تقویت اقدامات پیشگیرانه و سپردن سلاح های بیشتر به دست افراد غیر نظامی.
نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه سیما صابری برای مجله هفته

دولت اسرائیل پس از حمله یک فلسطینی به یک کنیسه در اورشلیم یا بیت‌المقدس در شامگاه جمعه که در آن ۷ نفر کشته شدند، تصمیم گرفته دست به اقدامات گسترده‌تر و سخت تری بزند.
تصمیمات اولیه اواخر روز شنبه در جلسه کابینه به اصطلاح امنیتی که با حضور روسای نیروهای مسلح و سرویس اطلاعات داخلی شین بت اتخاذ شد.

این تصمیمات همچنان به نیازمند تصویب کابینه نیز میباشد که معمولاً هر یکشنبه تشکیل جلسه می‌دهد، اما از همان ابتدا معلوم بود که تصویب این پیشنهاد بدون کمترین مشکلی صورت می پذیرد.
حتی قبل از برگزاری جلسه «کابینه امنیتی»، یوآو گالانت وزیر دفاع تصمیمات ابتدایی را پس از دیدار با رئیس ستاد هرتزل هالوی و رئیس شین بت رونن بار اعلام کرده بود:
«وی به خدمات ,نیروهای ویژه امنیتی دستور داد تا فعالیت های خود را به ویژه در منطقه بیت المقدس افزایش دهند و تعداد «عملیات پیشگیرانه علیه هر کسی که قصد حمله به شهروندان ما را دارد» را افزایش دهند.
به ادارات مسئول عملیاتی یا حقوقی دستور داده شد تا تعدادی از اقدامات تنبیهی احتمالی «علیه تروریست ها و خانواده های آنها» را بررسی کنند.
مدت کوتاهی پس از آن، این موضوع به طور مشخص در کابینه امنیتی مورد بحث قرار گرفت:
بجز «تروریست ها» باید اعضای خانواده آنها را نیز تنبیه کرد بنابراین خانواده ها نیز چهاردیواری و حقوق شهروندی و امنیت اجتماعی خود را از دست خواهند داد.
به نظر می رسد این ایده های غیرقانونی و غیر انسانی از پتانسیل زیادی برای گسترش در جامعه اسرائیل برخوردارند.
این تصمیمات غیر انسانی منطق درونی خود را از این تصور می‌گیرند که بیشتر قاتلان فلسطینی نسبت به مرگ خود بی‌تفاوت هستند و بنابراین برای متوقف کردن آنها به ابزارهای بسیار متفاوتی نیاز است تا اثری بازدارنده برای آنها داشته باشد.
سال‌هاست که در اسرائیل مقرر شده است که خانه‌هایی که در آن «تروریست‌ها» زندگی می‌کردند، ابتدا پلمپ شوند و بعد از آن که همه ساکنان آن را به زور از آنجا خارج کردند، خانه های آنها تخریب میکنند یک تنبیه جمعی که شامل تمامی اعضای خانواده میشود که نقشی در جرم ایفا نکرده‌اند.
پیشنهادات کابینه امنیتی نیز شامل تشویق، تسهیل و تسریع پخش سلاح های گرم بیشتر بین جامعه یهودیان اسرائیلی میگردد که داشتن سلاح های گرم بسیار زیاد مشهورند، بهانه این تصمیم پیشگیری از طریق دفاع مدنی است.

اواخر روز شنبه پس از پایان استراحت شبات، تجمعات اعتراضی برای چهارمین بار علیه برنامه‌های ضد دموکراتیک دولت افراطی راست به رهبری بنیامین نتانیاهو برگزار شد.
تحت تأثیر حمله روز جمعه در اورشلیم، تعداد شرکت کنندگان به طور قابل توجهی کاهش یافت:
در حالی که یک هفته پیش بیش از صدهزار نفر تنها در تل آویو در خیابان ها حضور داشتند، این شنبه گفته شد که حدود ۶۰ هزار معترض در سراسر اسرائیل حضور داشتند.
اوایل صبح یکشنبه، گزارشی از شبکه تلویزیونی العربیه مستقر در دبی (امارات متحده عربی) زنگ خطر را به صدا درآورد:
بر اساس گزارش های تایید نشده، اسرائیل «عملیات نظامی ویژه» را علیه ایران آغاز کرده است.
اما در واقعیت، این گزارش تنها به حادثه‌ای اشاره می‌کند که وزارت دفاع در تهران آن را در قالب بسیار کوچک‌تری به تصویر کشید:
«سه فروند پهپاد ریز پرنده به یک «کارگاه نظامی» تولید فشنگ و گلوله در شهر اصفهان حمله کردند.
یکی از آنها با گلوله های دفاع ضدهوایی سرنگون شد، دو پهپاد دیگر در «تله های دفاعی» گرفتار شدند و منفجر شدند. تنها خسارت جزئی به سقف یک کارگاه وزارت دفاع وارد آمد وارد شده است. (نگاه کنید به مقاله)