لحن دو طرف تندتر میشود!

لحن دو طرف تندتر میشود!

تهران تحریم های بیشتری را علیه مقامات و نهادهای اروپایی اعمال می کند.

ترجمه مجله هفته

به گزارش خبرگزاری های روسیه، پس از تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، تهران تحریم های متقابل را علیه مقامات اروپایی اعمال کرده است.
همانطور که وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد، در مجموع ۳۴ نفر و سازمان در لیست تحریم قرار گرفتند.
وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه سه نهاد و ۲۲ فرد از اتحادیه اروپا و یک نهاد و هشت مقام از بریتانیا را به فهرست تحریمی‌ها اضافه کرد.
اقدامات تنبیهی شامل ممنوعیت ورود و مسدود کردن دارایی های احتمالی در ایران است. اعضای پارلمان اروپا و همچنین دو افسر آلمانی نیز تحریم شده‌اند.
تهران آنها را به «حمایت از تروریسم» و «مداخله در امور داخلی» یا «برانگیختن ناآرامی در ایران» متهم می کند.
دیتمار کوستر، سیاستمدار خارجی حزب حاکم سوسیال دمکرات آلمان نیز در این لیست قرار گرفته است. او هفته گذشته در کمیته روابط خارجی پارلمان اتحادیه اروپا گفت:
«ثبات در خاورمیانه تنها زمانی حاصل خواهد شد که رژیم ملاها سرانجام سرنگون شود.»
«تنها در صورتی امنیت برای اسرائیل وجود خواهد داشت که رهبری ضد یهود در تهران با یک سیستم حامی دموکراسی جایگزین شود.»
علاوه بر این، رادیو جی، یک ایستگاه رادیویی یهودی مستقر در پاریس، دوستان اروپایی اسرائیل در پارلمان اروپا، و شرکت ساختمانی هبرگر به دلیل «مشارکت در ساخت کارخانه‌هایی» که گفته می‌شود برای ساخت سلاح‌های شیمیایی که دولت عراق در زمان صدام حسین در سال های ۸۰ علیه مردم و نیروهای نظامی ایران از آنها استفاده کرد در لیست تحریم های ایران قرار گرفتند.
همچنین تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا، مقامات شهری، فرماندهان پلیس و نظامی و سه نفر از مدیران مجله طنز افراطی فرانسوی شارلی ابدو که اخیراً مجموعه‌ای از کاریکاتورهایی در تمسخر سیاستمداران ایرانی از جمله علی خامنه‌ای رهبر نظام منتشر کرده است، در این فهرست حضور دارند..
دو سیاستمدار راست افراطی هلندی، راسموس پالودان و ادوین واگنسولد، به دلیل «توهین به قرآن مقدس» نیز محکوم و تحریم شده اند.
تهران همچنین اندیشکده بریتانیایی «هنری جکسون سوسایتی» و همچنین دادستان کل، چند مقام ارشد نظامی و اطلاعاتی و رئیس سازمان زندان ها را نیز در این فهرست گنجاند.
پارلمان اروپا هفته گذشته با اکثریت آرا به قطعنامه ای رای مثبت داد که خواستار ممنوعیت فعالیت سپاه پاسداران ایران و اعمال تحریم ها علیه آیت الله علی خامنه ای رهبر انقلاب و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور شد.
این قطعنامه واکنشی به سرکوب اعتراضات و اغتشاشات توسط تهران که از سپتامبر گذشته آغاز شد و اعدام های مرتبط با آن و همچنین فروش پهپادها به روسیه بود.
این قطعنامه غیر الزام آور است و قبل از اجرایی شدن باید توسط مکانیسم اجماع شورای اروپا تایید شود.
به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران مقامات، فرماندهان و نیروهای مسلح ایران اصلاحیه گزارش سالانه سیاست خارجی را محکوم کردند که در آن از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن خواسته شده است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست تروریستی اتحادیه اروپا اضافه کنند.
نمایندگان پارلمان اروپا روز چهارشنبه با ۵۹۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۳۱ رأی ممتنع از این طرح حمایت کردند.
این از بروکسل می‌خواهد که فهرستی از نیروهای نظامی سپاه، نیروهای داوطلب بسیج و نیروی قدس سپاه پاسداران را تهیه و آنها را تحریم کند.
اتحادیه اروپا در اوایل هفته، ۳۷ فرد و نهاد ایرانی از جمله واحدها و مقامات ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به دلیل سرکوب «وحشیانه» معترضان تحریم کرد و آنها را مسئول نقض حقوق بشر در ایران خواند.
جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: طبقه‌بندی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان «تروریست»، همانطور که برخی از دولت‌های اتحادیه اروپا خواستار آن شده‌اند، تا زمانی که دادگاهی در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را متهم به تروریسم نداند، امکان‌پذیر نیست.
در ضمن باید تاکید کرد فقط به این خاطر که ما از قیافه آدم هایی خوشم نمی آید نمی توانیم آنها را تروریست به نامیم.
حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، نمایندگان مجلس، نیروهای نظامی و سازمان گشت ارشاد نیز جزو تحریم شدگان قرار دارند.
آمریکا و بریتانیا نیز تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کردند.
تهران بار دیگر تاکید کرده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نهاد رسمی دولتی است که در تامین امنیت ایران و منطقه نقش محوری دارد.
و کشورهای اروپایی نیز از نبرد نیروهای زبده ایرانی با گروه های تروریستی در منطقه سود برده و می برند.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بر اساس منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی، افزودن این نهاد دولتی به فهرست تروریسم، نقض آشکار این منشور است.
وی افزود: هرگونه تجاوز به سپاه نقض امنیت ملی ایران بوده و عواقب آن متوجه متخلف خواهد بود.