استقبال ونزوئلا از واحد پول مشترک آمریکای لاتین.

استقبال ونزوئلا از واحد پول مشترک آمریکای لاتین.

نیکلاس مادورو از طرح ارز واحد و مشترک در آمریکای لاتین استقبال کرد.
ترجمه مجله هفته

به گزارش تله سور، سفر خارجی لولا داسیلوا به آرژانتین نیز با استقبال خوبی در ونزوئلا مواجه شد. نیکلاس مادورو از ایده یک واحد پول مشترک آمریکای لاتین که توسط رئیس جمهور برزیل مطرح شده است، استقبال کرد. مادورو گفت ونزوئلا برای اجرای این طرح آماده است.
نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز دوشنبه از ابتکار ایجاد ارز واحد در آمریکای لاتین و کارائیب استقبال کرد.
مادورو در مراسمی در کاراکاس که به شصت و پنجمین سالگرد پایان دیکتاتوری ژنرال مارکوس پرز خیمنز اختصاص داشت، گفت که دیدار بین همتایان آرژانتینی و برزیلی خود در بوئنوس آیرس را تعقیب کرده است.
«امروز رئیس جمهور لولا داسیلوا و رئیس جمهور آلبرتو فرناندز اعلام کردند که به سمت ایجاد واحد پول مشترک آمریکای جنوبی حرکت خواهند کرد. من اعلام میکنم که ونزوئلا آماده است.ما از ایده ایجاد واحد پولی آمریکای لاتین و کارائیب حمایت می کنیم.»
رئیس جمهور ونزوئلا همچنین پیام همبستگی خود را به شرکت کنندگان در هفتمین اجلاس سران جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (CELAC) که به دلایل امنیتی به آن سفر نکرده بود، ابلاغ کرد.
پیش از این رویداد که در ۲۴ ژانویه در بوئنوس آیرس آغاز می شود، مادورو گفت: «استقلال، اتحاد و آزادی آمریکای لاتین و کارائیب – کارهای زیادی وجود دارد که ما هنوز باید انجام دهیم.»
در این مراسم در مقابل کاخ میرافلورس در کاراکاس، هزاران ونزوئلایی خواستار لغو تحریم های غرب علیه کشورشان شدند.
لولا داسیلوا پس از آغاز به کار به عنوان رئیس جمهور برزیل در اول ژانویه، طبق یک سنت دیپلماتیک، برای اولین سفر خارجی خود وارد آرژانتین شد.
احیای روابط، تعمیق تجارت دوجانبه و تقویت کنفدراسیون آمریکای جنوبی مرکوسور موضوعات مورد بحث در دیدار با همتای خود فرناندز در بوئنوس آیرس بود.
علاوه بر این، هر دو رئیس جمهور در حال بررسی یک راه‌اندازی یک ارز مشترک هستند.
سرجیو ماسا، وزیر اقتصاد آرژانتین در مصاحبه ای با روزنامه فایننشال تایمز تایید کرد که دو کشور واقعاً روی یک پروژه ارز مشترک کار می کنند.
در ابتدا قرار است ارزی که سور (به معنای جنوبی) نامیده می شود، در کنار پزو برزیل و آرژانتین در گردش باشد.
تنها بعداً یک دوره آزمایشی می توان این ارز را به سایر کشورهای منطقه پیشنهاد داد تا به این پروژه بپوندند.