حمام خون در جنین

حمام خون در جنین

۹ فلسطینی در حمله اسرائیل کشته شدند. دولت راست افراطی خشونت را در کرانه باختری اشغالی تشدید می کند

نوشته یورگ تیجن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

به گفته منابع فلسطینی، در حمله روز پنجشنبه نظامیان اسرائیلی به شهر جنین در کرانه باختری اشغالی ۹ نفر کشته شدند. به گفته مقامات ملی فلسطین در رام الله در همان روز، حدود ۲۰ نفر دیگر مجروح شدند که حال چهار نفر آنها وخیم است. این یکی از مرگبارترین عملیات نظامی در سال های اخیر در کرانه باختری بود.

به گزارش خبرگزاری حکومتی آلمان، به گفته ارتش اسرائیل، یک واحد ارتش تلاش کرد چند تن از اعضای سازمان «جهاد اسلامی» را دستگیر کند.
آنها مظنون به طراحی یک حمله تروریستی بودند. سپس سه فلسطینی مسلح هدف تبادل آتش قرار گرفتند و چهار فلسطینی دیگر دستگیر شدند. به گفته این سازمان، گزارش‌های مربوط به مرگ و میر بیشتر مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
جنین به عنوان سنگر مقاومت فلسطین به شمار می رود.
سخنگوی «جهاد اسلامی» روز پنجشنبه در غزه، جایی که این سازمان به طور ویژه فعال است، گفت:
«استواری و دلاوری مقاومت در جنین نشانه بارز پایبندی به حق دفاع است بدون توجه به هزینه ای که برای آن باید پرداخته شود.»
تابستان گذشته ارتش اسرائیل عملیات نظامی گسترده ای را علیه این گروه آغاز کرد. پس از بمباران سه روزه علیه غزه طرفین بر سر آتش بس به توافق رسیدند. در این حملات بیش از ۴۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.
در بیانیه جنبش اسلامگرای حماس که بر نوار غزه تسلط دارد، آمده است که «قتل عام در جنین» نشان می دهد که دولت جدید و راست افراطی اسرائیل تشدید خشونت علیه فلسطینی ها مجاز میداند.
خبرگزاری فلسطینی وفا گزارش داد که ارتش اسرائیل روز دوشنبه اعتراف کرد که اخیراً یک فلسطینی را که هیچ کسی را تهدید نمی کرد، به قتل رسانده است.
بر این اساس، احمد کاهلا، پدر ۴۵ ساله یک خانواده، در ۱۵ ژانویه در حوالی رام الله در مقابل چشمان پسرش به معنای واقعی کلمه با شلیک گلوله از ناحیه گردن اعدام شد.
روز پنجشنبه در کرانه باختری اعتصاب عمومی برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری حکومتی آلمان، محمد شتایا نخست وزیر فلسطین به خانواده قربانیان جنین تسلیت گفت و از جهان خواست تا«برای محافظت از مردم فلسطین و پایان دادن به خونریزی بر کودکان، جوانان و زنان، فوراً مداخله کنیم».
به گزارش شبکه تلویزیونی قطری الجزیره، سال گذشته ۱۷۰ فلسطینی از جمله حداقل ۳۰ کودک توسط ارتش اسرائیل در کرانه باختری و قدس شرقی اشغالی کشته شدند. این آمار از زمان روی کار آمدن دولت جدید اسرائیل در نوامبر فراتر خواهد رفت. تنها از ابتدای سال جاری تاکنون حداقل ۲۹ فلسطینی از جمله پنج کودک در عملیات نظامی اسرائیل کشته شده اند.