پرش به محتوا

جت های جنگنده برای اوکراین

فرانسه و ایالات متحده آمریکا ارسال جت های جنگنده به اوکراین را رد نمی کنند

فرانسه و ایالات متحده اساساً تحویل هواپیماهای جنگنده به اوکراین را رد نمی کنند. پاریس می گوید باید «همه درها را باز بگذارید».
از واشنگتن می توان این را شنید که ایالات متحده کمک‌های خود را با «آنچه اوکراین به آن نیاز دارد» همسو می کند.
بر اساس گزارش رسانه ها، فرانسه تحویل هواپیماهای جنگنده به اوکراین را رد نمی کند. به گزارش رسانه های انگلیسی، توماس گاسیلود، رئیس کمیته دفاع مجلس ملی فرانسه روز پنجشنبه در لندن گفت: «ما باید درخواست ها را مورد به مورد بررسی کنیم و همه درها را باز بگذاریم».
گاسیلود پس از گفتگو با همتای بریتانیایی توبیاس الوود و وزیر دفاع بریتانیا رابرت «بن» والاس گفت: «ما در هفته های آینده خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد زیرا همه چیز به سرعت در حال تحول است.»
بر اساس گزارش رسانه های انگلیسی، گاسیلود اظهار داشت که شرط تحویل تحویل جت های جنگنده این است که نباید امنیت فرانسه و اروپا را به خطر بیندازد و «جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین را تشدید نکند».
همچنین در واشنگتن دی سی. دولت آمریکا حق ارسال جت های جنگنده به کیف را برای خود محفوظ می دارد.
جاناتان «جان» فاینر، معاون مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز پنجشنبه در MSNBC در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده در حال بررسی تامین جت های جنگنده است یا خیر، گفت که هیچ سیستم تسلیحاتی خاصی را رد نکرده است. ما کمک هایمان با آنچه اوکراین نیاز دارد تنظیم خواهیم کرد.
فاینر با اشاره به درخواست‌های اوکراین گفت: «ما در این مورد با دقت بحث خواهیم کرد. پیش از این، آندری ملنیک، سفیر سابق اوکراین در آلمان، خواستار استفاده از جت های جنگنده مدرن برای «مبارزه دفاعی در برابر جنگ تجاوزکارانه روسیه» شده بود.
متحدان اکنون باید یک اسکادران ترکیبی از جت های جنگنده قوی با اف-۱۶ و اف-۳۵ آمریکا، یوروفایتر و تورنادو، رافال فرانسوی و جت های گریپن سوئدی تشکیل دهند. ملنیک اکنون معاون وزیر خارجه اوکراین است.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، پس از سپردن تعهدات برای تانک های جنگی از سوی چندین کشور غربی، فوراً بر تحویل اضافی موشک های دوربرد، هواپیماهای جنگی و توپخانه بیشتر اصرار کرد.
بر اساس گزارش‌های رسانه‌ها، ووپکه هوکسترا، وزیر امور خارجه هلند هفته گذشته به پارلمان هلند گفت که این موضوع باز است و هیچ تابویی وجود ندارد. اولاف شولز، صدراعظم آلمان (SPD) پس از دادن وعده تانک‌های سنگین جنگی لئوپارد ۲ در روز چهارشنبه، احتمال تحویل جنگنده‌ را رد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: