روسیه در مورد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای هشدار جدی داد.

روسیه در مورد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای هشدار جدی داد.

در صورت ارسال تانک های مدرن به اوکراین روسیه استفاده از تسلیحات اتمی را مد نظر خواهد گرفت.

نوشته راینهارد لاوترباخ
یونگه ولت
ترجمه سیما صابری برای مجله هفته

روسیه درجه هشدارهای خود به ناتو را به دلیل ارسال تانک های مدرن به میدان نبرد اوکراین تشدید کرد.
ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای دولتی در آخر هفته در تلگرام نوشت: چنین تصمیمی در را به روی “تشدید فاجعه بار” درگیری ها باز می کند.
اگر اوکراین از این تسلیحات برای حمله به اهدافی در خاک روسیه یا تلاش برای فتح “سرزمین های روسیه” استفاده کند، روسیه به چنین تحولی با استفاده از “سلاح های قوی تر” پاسخ خواهد داد.
منظور از سرزمین های روسیه بجز خاک فعلی فدراسیون همچنین بخش‌هایی از جنوب اوکراین که در پاییز ۲۰۲۲ به روسیه پیوستند و همچنین کریمه نیز می‌شود.
دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه پیش از این تهدید کرده بود که از روسیه در صورت حمله اوکراین به خاک روسیه از سلاح های هسته ای استفاده خواهد کرد.
در کنفرانس ارسال‌کنندگان تسلیحات در رامشتاین (راینلند-فالتز) در روز جمعه، دولت آلمان فدرال تصمیم گیری در مورد آزاد کردن تحویل تانک های “لئوپارد” به اوکراین را فعلا به تعویق انداخت.
با این حال، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع جدید (سوسیال دموکرات) گفت که او اکنون در حال تعیین ارزیابی تعداد تانک‌هایی است که بوندس‌ور واقعاً می‌تواند تحویل دهد.
گزارشی در اشپیگل بیان می‌کند که بوندس‌ور در بهار گذشته ۱۹ تانک «لئوپارد ۲» را در فهرست تانک های اسقاطی قرار داده بود. کیف اما تقاضای دریافت چند صد تانک غربی را کرده است.
صرف نظر از تصمیم گیری آلمان در مورد صادرات یا عدم ارسال تانک های «لئوپارد» به اوکراین، لهستان می خواهد آموزش سربازان اوکراینی برای کار با تانک های لئوپارد را در خاک لهستان آغاز کند.
آنتون هوفریتر، سیاستمدار حزب سبز نیز از دولت ائتلافی برلین درخواست فوری ارسال تانک ها را مطرح کرد، استونی، لتونی و لیتوانی در یک بیانیه مشترک از آلمان خواستند تحویل فوری تانک ها را تایید کند و “نقش رهبری” ارسال تسلیحات اروپایی به اوکراین را به عهده بگیرد.
اوکراین در حال ایجاد واحدهای نظامی جدید برای حمله زمینی خود است که برای بهار برنامه ریزی شده است. اینها قرار است منحصراً به فناوری غربی مجهز شوند.
رسانه های اوکراینی گزارش دادند که یک «تیپ پیشرو» قبلاً آموزش سلاح های غربی را آغاز کرده است.
بر اساس گزارش های آخر هفته، نیروهای روسی در جبهه به دست آوردهای کوچکی در قلمرو شمال و جنوب غربی شهر باخموت دست یافتند.
بدیهی است که هدف آنها از این حملات قطع کردن دو مسیر مهم تدارکاتی برای نیروهای اوکراینی است.