پرش به محتوا

ژنرال آلمانی: بوریس جانسون توافق صلح را بهم زد!

ژنرال آلمانی: بوریس جانسون توافق صلح را بهم زد!

هارالد کویات: بوریس جانسون مانع از صلح روسیه و اوکراین در ماه آوریل شد
ترجمه مجله هفته
منتشر شده در مجله «تسایت‌گشهن‌این‌فوکوس» سوئیس و رسانه های روسیه.

ژنرال بازنشسته هارالد کویات با یک مجله سوئیسی در مورد مسائل مربوط به گناه جنگ و چشم انداز پیروزی اوکراین در جنگ صحبت کرد.

اعلام این خبر جنجالی توسط ژنرال آلمانی عالیرتبه از «منابع موثق» مبنی بر مداخله بوریس جانسون در آوریل ۲۰۲۲ برای جلوگیری از معاهده صلح اوکراین و روسیه که قبلاً مورد مذاکره قرار گرفته بود، این سوال را مطرح میکند غرب به دنبال تضعیف روسیه تا به کشتن داد آخرین اوکراینی است؟

ژنرال بازنشسته و بازرس کل سابق بوندسور، هارالد کویات، در مصاحبه با مجله سوئیسی «تسایت‌گشهن این فوکوس» که روز چهارشنبه منتشر شد، درباره وضعیت کنونی جنگ اوکراین و درگیری بین روسیه و غرب سیاسی اظهار نظر کردند. او گفت، «هر چه مرحله نظامی درگیری بیشتر طول بکشد، رسیدن به صلح از طریق مذاکره دشوارتر خواهد بود.» برگشت جابجایی سرزمین هایی که روسیه در پایان سپتامبر از طریق درگیری ایجاد کرد به وضعیت اولیه تقریبا غیر ممکن میشود.
این تحولات همچنین نتیجه این واقعیت هستند که اوکراین قبلاً مذاکرات امیدوارکننده با میانجیگری ترکیه را قطع کرده بود.
در آن زمان، اوکراین مجبور بود در ازای رسیدن به صلح بهای بسیار کمتری را بپردازد: «اوکراین متعهد شده بود (در مذاکرات استانبول در پایان مارس ۲۰۲۲ – ویرایش) از عضویت در ناتو چشم پوشی کند و اجازه استقرار نیروهای خارجی یا تأسیسات نظامی در خاکش را ندهد. در مقابل، باید ضمانت های امنیتی را از کشورهای مورد نظر خود دریافت کند. آینده سرزمین های اشغالی (مناطق شرقی روس نشین) باید ظرف ۱۵ سال به صورت دیپلماتیک و با صرف نظر کامل استفاده همه طرف ها از نیروی نظامی حل شود.
در آن زمان به اوکراین هشدار داده شده بود که قطع مذاکرات منجر به خسارات ارضی خواهد شد، اما اوکراینی ها این هشدارها را نادیده گرفتند.

کویات شرایط شکست مذاکرات را چنین توضیح می‌دهد: «طبق اطلاعات موثق، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در نهم آوریل در کیف مداخله کرد و مانع از امضای قرارداد شد».
به گفته ژنرال، استدلال او این بود که «غرب آماده پایان جنگ نیست».

در پایان ماه مارس، روسیه با عقب نشینی از حومه کیف و کل شمال اوکراین، نشانه هایی به عنوان پیش پرداخت توافق ارسال کرد، اما پیشرفت بیشتر مورد انتظار در مذاکرات صلح محقق نشد.
در عوض، اوکراین با گزارش تبلیغاتی در مورد ادعای «قتل عام بوچا» که مقامات روسی آن را صحنه سازی توصیف می کنند، به دست دراز شده روسیه پاسخ داد.
در آن زمان، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه علناً اعلام کرد که غرب در تلاش است تا مذاکرات صلح را مختل کند.
ژنرال و بازرس کل سابق ارتش آلمان یادآوری می کند که رسانه های ایالات متحده، انگلیس و اوکراین به طور گسترده در مورد این رویدادها گزارش دادند، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز چندین بار به آنها اشاره کرد، اما اخبار موجود در مورد آنها هرگز در گزارش های آلمانی اطلاع رسانی نشد. که این رفتاری «ظالمانه» بود.

کویات همچنین از نحوه گزارش‌دهی جنگ اوکراین در رسانه های غالب آلمان انتقاد می کند. جنگ اوکراین تنها یک درگیری نظامی نیست، بلکه یک جنگ اقتصادی و اطلاعاتی است.
در این جنگ اطلاعاتی، آلمان نیز در حال تبدیل شدن به یک درگیر و شرکت کننده در جنگ است، زیرا رسانه های آلمانی «اطلاعات و استدلال های را به عنوان واقعیت‌ها مطرح میکنند که آنها نه می توانند بر اساس صلاحیت خود آنها را تأیید کنند و نه حتی در مورد آنها قضاوت کنند».

به گفته ژنرال، «انگیزه های اخلاقی یا ایدئولوژیک» نیز در این گزارش دهی ها نقش داشته است.

در رسانه ها بیشتر «کارشناسان» هستند که «هیچ سیاست امنیتی یا دانش و تجربه استراتژیک ندارند» که بتوانند به عنوان کارشناس در اینباره نظر خود را بیان می کنند.

اینها نظراتی را در به عنوان تخصص ارائه می دهند که از نشریات سایر «کارشناسان با تخصص مشابه» کپی برداری میکنند. آنها با این هجمه های رسانه ای بر دولت آلمان فدرال فشار سیاسی وارد می کند.
بحث در مورد تحویل برخی سیستم‌های تسلیحاتی نشان می‌دهد که بسیاری از رسانه‌ها «به‌طور واضح» قصد دخالت در سیاست دارند و میخواند در تصمیمات سیاسی دخیل باشند.

کویات که سالها خدمت فعال به عنوان رئیس شورای ناتو-روسیه و کمیسیون روسای دفاع ناتو-اوکراین پشت سر خود دارد، این موضوع را به ویژه آزاردهنده می داند، که «به منافع امنیتی آلمان و خطرات کشور ما از طریق گسترش و تشدید جنگ توجه چندانی نمی شود». ژنرال می گوید که این نشانه دهنده «عدم احساس مسئولیت» در آلمان است.
در ایالات متحده، مدیریت جنگ اوکراین «بسیار متفاوت تر و بحث برانگیزتر است، اما همیشه توسط منافع ملی هدایت می شود».
هدف روسیه از مناقشه جلوگیری از دستیابی «رقیب ژئوپلیتیک ایالات متحده آمریکا» به مزیت استراتژیک است که امنیت روسیه را به خطر می اندازد.
«خواه از طریق عضویت اوکراین در ناتو به رهبری ایالات متحده، خواه از طریق استقرار نیروهای آمریکایی، جابجایی زیرساخت‌های نظامی یا مانورهای مشترک ناتو».
استقرار سامانه های دفاع موشکی بالستیک آمریکا در لهستان و رومانی نیز برای روسیه «تهدیدی مستقیم» محسوب میشود.
روسیه متقاعد شده است که ایالات متحده همچنین می تواند از این تاسیسات پرتاب برای از کار انداختن سیستم های استراتژیک بین قاره ای روسیه استفاده کند و در نتیجه تعادل استراتژیک هسته ای را به خطر بیندازد.
کویات در مورد علل جنگ گفت:
«توافقنامه مینسک ۲ همچنین نقش مهمی ایفا می کند که در آن اوکراین متعهد شده است تا پایان سال ۲۰۱۵ از طریق اصلاح قانون اساسی با خودمختاری بیشتر، به جمعیت روسی زبان در دونباس، حقوق اقلیت دونباس اعطا کند. مشابه استانداردهایی که در اتحادیه اروپا وجود دارد.
اکنون تردیدهایی وجود دارد که آیا ایالات متحده و ناتو قبل از حمله روسیه به اوکراین آماده مذاکره جدی در مورد این موضوعات بودند یا خیر.
به گفته ژنرال سابق کویات»یکی از محرک های جنگ»این واقعیت است که سیاست های در پیش گرفته شده توسط آلمان و فرانسه در این موضوع نقش بسیار ناپسندی ایفا کردند:
«مرکل تأیید کرد که روسیه (با توافقات مینسک – ویرایش) عمدا فریب خورده است. شما می توانید آن را هر طور که بخواهید ارزیابی کنید، اما این یک نقض آشکار اعتماد و یک مسئله ای که منجر به بی اعتمادی کامل در هر مذاکره ای میشود.»
این ژنرال این احتمال را که اوکراین بتواند «سرزمین های اشغالی» را با دریافت تسلیحات بیشتر از غرب از روسیه بازپس گیرد را رد می کند.
کویات از دیدگاه ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش ایالات متحده نقل قول می کند که اوکراین حداکثر آنچه را که می تواند از نظر نظامی به دست آورد، به دست آورده است.
بیشتر از این امکان پذیر نیست. به همین دلیل است که اکنون باید تلاش های دیپلماتیک برای دستیابی به صلح از طریق مذاکره آغاز شود.
ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین «بیهوده جنگ را طولانی خواهد کرد» و موجب «تلفات بیشتر از هر دو طرف و ادامه ویرانی کشور» خواهد بود.
در ضمن این راه کار همچنین به این معنی هستند که پای «ما حتی بیشتر به این جنگ کشیده خواهد شد».

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: