پرش به محتوا

پس از سقوط گوایدو – آیا غرب باید به زودی با مادورو مذاکره کند؟

پس از سقوط گوایدو – آیا غرب باید به زودی با مادورو مذاکره کند؟

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا، خوان گوایدو که توسط غرب تجلیل شده بود، سرنگون شد. اکنون ایالات متحده آمریکا و شرکت با یک معضل روبرو هستند: چه کسی به عنوان نماینده رسمی کشور آمریکای لاتین شناخته می شود؟
یک چیز واضح است: واشنگتن مشتاق نفت ونزوئلا است. آیا آمریکا باید با نیکلاس مادورو صحبت کند؟

نوشته ماریا مولر
منبع رسانه های روسیه. ترجمه از مجله هفته

جناح رادیکال اپوزیسیون راستگرای ونزوئلا که در سال ۲۰۱۹ در اطراف خوان گوایدو تجمع کردند، سرانجام به «رئیس جمهور موقت» قبلی خود پشت کردند. در رای‌گیری دیگری، آنها با اکثریت آرا نتیجه اولین تصمیم‌گیرب را تایید کردند.
با این تصمیم گیری، گوایدو قطعا نقش اصلی خود را در یک انقلاب رنگی که سال ها ادامه داشت و شامل چندین کودتای نافرجام بود، از دست داد.
با این حال، از زمان شروع بحران بین المللی انرژی، شرایط برای ونزوئلا تغییر کرده است. ایالات متحده و اروپا به دنبال راهی برای مذاکره بدون از دست دادن چهره خود با دولت ونزوئلا هستند.
گفت‌وگو بین دولت و مخالفان که از ابتدای سال جاری ادامه دارد، با هدف ارائه فرصتی برای کسب امتیاز از ونزوئلا و ارائه وعده‌های بدون تضمین واشنگتن . این منجر به یک تناقض می شود.
غرب قرار است با چه کسی مذاکره کند؟
غرب به طور رسمی با چه کسی مذاکره می کند؟ اصلا مذاکره می کند؟ ارزش قراردادهای امضا شده چقدر است؟ پس از کنار گذاشتن گوایدو یک وضعیت پوچ ایجاد شده است.
آمريكا و اروپا ساختار دولت موازي خود را از دست دادند و از به رسميت شناختن دولتي كه طبق معيارهاي حقوق بين الملل موجود است هم امتناع میکنند تا بتوانند بر مبناي قانوني با آن مذاكره كنند.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره فراخوان برکناری گوایدو اظهار داشت:
«آنها تصمیمات خود را گرفتند و ما (دولت آمریکا) به آنها احترام می گذاریم.»
پرایس در پاسخ به این سوال که آیا پرزیدنت بایدن هنوز گوایدو را به عنوان یک شریک در ونزوئلا می شناسد، به اختصار پاسخ داد:
ما با او «به عنوان یک نماینده مجلس ملی سال ۲۰۱۵» همکاری خواهیم کرد.
در عین حال، کاخ سفید همچنان از به رسمیت شناختن نیکلاس مادورو به عنوان ریاست جمهور ونزوئلا خودداری می کند.
پرایس گفت که به سیاستی که سلف وی، دونالد ترامپ، در قبال دولت ونزوئلا و نهادهای آن دنبال می‌کرد، ادامه خواهد داد. به این ترتیب، تنها نماینده قانونی ونزوئلا «مجلس ملی ۲۰۱۵» است (که دوره آن در سال ۲۰۲۱ به پایان رسیده است).
اما در انتخابات پارلمانی ۶ دسامبر ۲۰۲۱، حزب حاکم چاویست ۲۵۶ کرسی از ۲۷۷ کرسی را به دست آورد. ,در آن زمان، نیروهای راست در اطراف گوایدو، تصمیم به تحریم انتخابات گرفتند.
از آن زمان، اتحادیه اروپا دیگر از این فرد به عنوان «رئیس جمهور موقت» یاد نمی کند، اگرچه در عمل تا به امروز پیوسته از اقدامات ایالات متحده حمایت کرده است.
مذاکرات و گفتگو بدون آنکه طرف مذاکره را به رسمیت شناخته بشناسی؟
حالا چی؟ قراردادهای فعلی با آمریکا که محدودیت های قبلی شرکت نفت شورون در ونزوئلا را کاهش می دهد و امکان بازگشت سه میلیارد دارایی دولتی را فراهم می کند، سر میز مذاکره و گفتگو در مکزیک با مخالفان امضا شد. مادورو وضعیت آنجا را توضیح داد: ما عملاً با آمریکا پشت میز مذاکره نشسته بودیم!
اما سوال اینجاست اگر آمریکا از نظر سیاسی و حقوقی طرف مذاکره را به رسمیت نشناسند، چنین توافقاتی چقدر برای ایالات متحده الزام آور خواهد بود؟

مادورو در مصاحبه‌ای با نویسنده و روزنامه‌نگار اسپانیایی، ایگناسیو رامونت، توضیح می‌دهد که ایالات متحده برای بازگرداندن میلیاردها بلوکه شده، «مشکلاتی ایجاد می‌کند»، البته بدون آنکه دقیقا این مشکلات را فرمول بندی کند.
اما او به آنچه در قراردادها نوشته شده است اعتقاد دارد. با این حال مجبور شد اعتراف کند: فشارهای یکجانبه از سوی ایالات متحده برداشته نشده است.
نظم مبتنی بر قاعده ادعایی غرب در واقع سراب سرزمین بی قانونی است.

آیا غرب با «نظم مبتنی بر قوانین» خود در حال حاضر در سرزمینی بی قانونی قرار دارد؟
به هر حال، حیله گری و زبان مملو از ابهامات پیچیده آنچه«فرآیند گفت و گو» به رهبری ایالات متحده است منجر به این شد که ونزوئلا با اعتقاد به وعده های قبلی، در قوانین هیدروکربنی چند دهه ای خود بازنگری کند.
بر این اساس، شرکت نفت شورون در تأسیسات تولیدی آسیب دیده از تحریم سرمایه گذاری خواهد کرد، اما در آینده از مالیات بر سود دولت ونزوئلا معاف خواهد بود.
این نتیجه ای که از گفتگو با آمریکا و تاکتیک های ایالات متحده حاصل شد چشمگیر است – این درسی برای شرکای مذاکره کننده در آینده با آمریکا است!

احساس»آرامش» اروپایی ها بستگی به رفتار خوب با آنها دارد.

در عین حال، ونزوئلا امیدوار است که اتحادیه اروپا در رژیم تحریم های خود تجدید نظر کند، آنها بارها تمایل خود را برای ایجاد تغییرات در سال گذشته نشان داده است.
جوزپ بورل، «نماینده عالی اتحادیه اروپا» در ماه نوامبر گفت که اتحادیه اروپا آماده بررسی و بازنگری در تحریم ها است. تغییر در آنها را اما «با پیشرفت» انجام شده در گفتگو با مخالفان در مکزیک مرتبط کرد.
در یک سخنرانی در روز افتتاحیه مجمع پارلمانی EUROLAT در اواخر سال ۲۰۲۲ جایی که نمایندگان پارلمان اروپا و آمریکای لاتین گرد هم می آیند،رئیس سیاست خارجی اروپا به تمایل اتحادیه اروپا برای «کاوش در اشکال همکاری با مردم ونزوئلا» اشاره کرد.
وی به احتمال کاهش تحریم هایی که علیه ونزوئلا اعمال کرده است اشاره کرد. وی در خصوص توافقاتی که تاکنون بین دولت ونزوئلا و مخالفان صورت گرفته است، گفت:
«این یک شروع مهم است، اما تنها شروعی برای یک توافق سیاسی جامع است که اتحادیه اروپا آن را ترویج می کند تا هر دو طرف با حسن نیت به برگزاری انتخابات عادلانه و آزاد در سال ۲۰۲۴ متعهد شوند.»
بورل معتقد بود که «اولین گام اساسی» باید یک توافق اجتماعی و بشردوستانه باشد و به دنبال آن یک دستور کار سیاسی برای بازگرداندن کشور به یک مسیر دموکراتیک و پایدار باشد.
بورل چند روز پیش در مجمع صلح در پاریس بیانیه مشابهی را بیان کرده بود.
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و آلبرتو فرناندز و گوستاوو پترو همتایان آرژانتینی و کلمبیایی وی در این نشست حضور داشتند.
رئیس جمهور تازه منتخب برزیل نیز در این نشست بین المللی سخنرانی کرد. نمایندگان دولت و مخالفان ونزوئلا نیز حضور داشتند.
بورل: تحریم‌ها علیه ونزوئلا قابل برگشت هستند
جوزپ بورل معتقد بود که «اکنون زمان مناسب» برای یک راه حل سیاسی از طریق مذاکره برای بحران ونزوئلا است و گفت که تحریم های اتحادیه اروپا علیه ونزوئلا «بازگشت پذیر» هستند.
در دستور کار بشردوستانه مورد مذاکره اکنون بندهایی گنجانده شده است، بازگرداندن بخشی از بودجه دولتی ربوده شده ونزوئلا (سه میلیارد) که طبق قرارداد مقرر شده است برای مراقبت های پزشکی، گسترش سیستم آموزشی، امنیت غذایی و اقدامات زیربنایی سرمایه گذاری شود.

دستور کار سیاسی احتمالاً تغییر دولت مورد درخواست اروپا را به همراه نخواهد داشت. سال‌ها شورش خشونت‌آمیز و سیاست‌های تحریمی تأثیر منفی پایداری بر انتخابات دموکراتیک داشته است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: