پرش به محتوا

تیتو رهبری متفاوت!

تیتو رهبری متفاوت!

یاد تیتو پارتیزان کمونیست و رهبر یوگسلاوی گرامی باد!

۷۰ سال پیش تیتو رئیس جمهور یوگسلاوی شد.
منتشر شده در رسانه های روسیه
ترجمه سیما صابری برای مجله هفته

در ۱۴ ژانویه ۱۹۵۳، مجلس خلق یوگسلاوی، کمونیست و قهرمان جنگ بروز تیتو را به ریاست جمهوری این کشور فدرال انتخاب کرد. تیتو تا زمان مرگش در ماه مه ۱۹۸۰ بر کشور حکومت کرد.
ما به زندگی پر حادثه ای نگاه می کنیم که میراث آن اما متاسفانه عمری کوتاه داشت.
دقیقاً ۷۰ سال پس از آن روز، در ۱۴ ژانویه ۱۹۵۳، رهبر افسانه ای پارتیزان کمونیست، یوسیپ بروز تیتو به عنوان اولین رئیس جمهور جمهوری سوسیالیستی فدرال یوگسلاوی انتخاب شد.

این سیاستمدار که در ۷ مه ۱۸۹۲ در پادشاهی کرواسی و اسلاونیا که در آن زمان بخشی از ,امپراتوری اتریش-مجارستان بود به دنیا آمد، دوره شاگردی خود را به عنوان قفل ساز به پایان رساند و در سال ۱۹۱۰ به حزب سوسیال دموکرات کرواسی و اسلاونیا پیوست.

در جنگ جهانی اول او از یک سرباز توپخانه ساده به درجه گروهبان ارتقا یافت و در سال ۱۹۱۵ به اسارت روس ها درآمد که دوران اسارات خود را در ولگا و اورال سپری کرد.
او که در فوریه ۱۹۱۷ آزاد شد، در انقلاب سن پترزبورگ شرکت کرد، شاهد انقلاب اکتبر بود، به ارتش سرخ پیوست و در کنار بلشویک ها در جنگ داخلی روسیه جنگید.
او در سال ۱۹۲۰ به میهن خود بازگشت و به حزب ممنوعه کمونیست یوگسلاوی (KPJ) پیوست.
او که چندین بار به اتهام تحریکات سیاسی دستگیر و زندانی شد، آخرین بار در ۴ اوت ۱۹۲۸ با کشف بمب در آپارتمانی که در آن پناه گرفته بود، دستگیر شد.
در دادگاه موسوم به بمب افکن در سال ۱۹۲۸ او به چندین سال زندان محکوم شد که تا سال ۱۹۳۴ حبس بود و دوران زندان خود را سپری کرد.
او از دوران زندان خود برای آموزش مارکسیسم استفاده کرد. در سال ۱۹۳۴ او همچنین نام پارتیزانی تیتو را بر خود نهاد.
در طول جنگ جهانی دوم و اشغال یوگسلاوی توسط آلمان، تیتو مخفیانه و زیرزمینی زندگی و مبارزه می کرد.
تحت رهبری او، پارتیزان های کمونیست یوگسلاوی موفق شدند در برابر اشغالگران نازی و جنبش فاشیستی اوستاشایی متحد آنها در کرواسی مقاومت کنند.
ارتش آزادیبخش خلق (Narodnooslobodilačka vojska/armija) که نام پارتیزان ها بود، توانست خود را به عنوان تأثیرگذارترین گروه از نظر سیاسی تثبیت کند. در جریان مبارزات مقاومت، تیتو به عنوان مارشال ارتش آزادیبخش خلق منصوب شد و از ۲۹ نوامبر ۱۹۴۳ ریاست شورای ضد فاشیست آزادی ملی (AVNOJ) را بر عهده گرفت که یک دولت موقت تشکیل داد و بخش های زیادی از کشور اشغال شده را تحت کنترل کمونیست ها درآورد.


از اواخر سال ۱۹۴۴ شورای ضد فاشیست در سراسر یوگسلاوی قدرت را بدست گرفت.
پس از پایان جنگ، رهبری کمونیست ها و تیتو در یک همه پرسی تایید شد. در ۲۹ نوامبر ۱۹۴۵ تیتو نخست وزیر جمهوری خلق یوگسلاوی شد. تا سال ۱۹۵۳ با کمک جبهه ملی آزادیبخش خلق و حزب کمونیست یوگسلاوی برای تبدیل یوگسلاوی به یک کشور سوسیالیستی تلاش کرد.
به دلیل تفاوت های نظرهای مختلف نظری و عملی، اختلافاتی بین تیتو و جوزف استالین به وجود آمد.
یوگسلاوی مدعی بود که راه خود را به سوی سوسیالیسم طی می کند، که اساساً درجه خاصی از خودگردانی کارگران و دهقانان و تعاونی ها را تشویق و نهادینه کرد، در کنار سیستم تعاونی ها عناصری از بازار آزاد برای رشد اقتصاد در یوگسلاوی برای شرکت ها به رسمیت شناخته شد.
این به اصطلاح تیتوئیسم منجر به گسست آشکار بین تیتو و استالین در سال ۱۹۴۸ شد.
تنها پس از مرگ استالین، روابط شوروی و یوگسلاوی به حالت عادی بازگشت، اگرچه مسیر ویژه یوگسلاوی هم در داخل و هم در سیاست خارجی یک مسیر ویژه ماند.
یوگسلاوی هرگز به اتحاد دفاعی ورشو یا شورای کمک های اقتصادی متقابل نپیوست ولی تیتو و یوگسلاوی رهبری جنبش عدم تعهد را به عهده گرفتند و او از بنیانگذاران این جنبش محسوب میشد.
بر خلاف دیگر کشور های سوسیالیستی در یوگسلاوی، شهروندان از حقوقی مانند آزادی رفت و آمد به غرب و استاندارد زندگی بالاتر نسبت به اتحاد جماهیر شوروی برخوردار بودند.
تیتو در ۴ می ۱۹۸۰ درگذشت و به یکی از طولانی ترین دوره های ریاست جمهوری در جهان سوسیالیستی پایان داد.
میراث او، اتحاد مردمان یوگسلاوی، که تیتو در طول زندگی خود از آن دفاع کرده بود و آن را پیش نیاز سعادت هر یک از این خلق ها می دانست، تنها یک دهه پس از مرگ او دوام آورد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: