پرش به محتوا

هواداران بولسونارو تحت فشار

برزیل: کودتاچیان جناح راست دستگیر شدند. اقدامات برنامه ریزی شده علیه رئیس جمهور سابق فاشیست

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

روز چهارشنبه (به وقت محلی)، دولت برزیل دستور داد تدابیر امنیتی در سراسر کشور افزایش یابد.

روی کاستا، وزیر دفتر ریاست جمهوری، به مطبوعات گفت که این دستور به این دلیل داده شده است که گروه های راستگرا و حامیان رئیس دولت فاشیست سابق ژائیر بولسونارو خواستار اقدامات جدیدی شده بودند.
دفتر دادستانی کل پیش از این از دیوان عالی کشور خواسته بود که «برای جلوگیری از اقدامات احتمالی تروریستی، یعنی اعمال خشونت آمیز و خرابکاری اقداماتی را اتخاذ کند».
آخر هفته گذشته، هزاران نفر از هواداران بولسونارو، که پیروزی لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور چپ‌گرا در انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسند، به کاخ ریاست‌جمهوری، مقر کنگره و ساختمان دادگاه عالی در برازیلیا، پایتخت، یورش بردند و تا حدی آنها را تخریب کردند. .
دفتر دادستانی کل در درخواست خود برای اقدامات اضطراری به دیوان عالی خاطرنشان کرد که «تظاهرات بزرگ ملی برای بازپس گیری قدرت» اعلام شده توسط جناح راست نشان دهنده «تلاش جدیدی برای حذف حاکمیت قانون دموکراتیک» است. به گفته سخنگوی وزارت عدلیه و امنیت عامه، تمامی عوامل اصلی در اغتشاشات خشونت آمیز شناسایی شده اند.
از ۱۵۰۰ نفر دستگیر شده، ۶۰۰ نفر پس از بازجویی سرپایی آزاد شده اند.

به گزارش رسانه‌های محلی، لوکاس روشا فورتادو، دادستان، در حال بررسی مسدود کردن حساب‌های ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهور سابق این کشور است.
او درخواست مربوطه را با تحقیقات درباره محرک‌های ادعایی و مسئولین شورش‌های خشونت‌آمیز اخیر مرتبط دانست.
بولسونارو، که اندکی قبل از روی کار آمدن لولا به فلوریدا گریخت، متهم است که با فراخوان هایی به شورش ها دامن زده است.
در این میان بولسونارو، شخصا مخالفت خود را با حمله و ویرانی ساختمان های دولتی اعلام کرده است، اما نه از فراخوان ها برای سرنگونی دولت منتخب داده است. او گفت که غارت ساختمان های عمومی «قوانین تظاهرات مسالمت آمیز» را نقض می کند.
چندین نماینده کنگره آمریکایی خواستار اخراج بولسونارو از ایالات متحده هستند.
در همین حال، مجلس نمایندگان برزیل روز دوشنبه فرمانی از سوی رئیس جمهور لولا داسیلوا تصویب کرد که به دولت مرکزی دستور می دهد تا کنترل امنیت عمومی در منطقه فدرال به پایتختی برازیلیا را در دست بگیرد.
فلاویو دینو، وزیر دادگستری و امنیت عمومی، توضیح داد که این اقدام فعلا تا ۳۱ ژانویه ادامه خواهد داشت، اما در صورت لزوم قابل تمدید است. طبق قانون اساسی، چنین فرمانی باید به تصویب مجلس برسد.
علیرغم تایید اتاق نمایندگان، نماینده Beatriz Kicis Torrents de Sordi از حزب لیبرال بولسونارو (PL) از این فرمان انتقاد کرد.
او در سخنانی از اقدامات جناح راست دفاع کرد: «با افرادی که تظاهرات می کنند نمی توان به عنوان تروریست رفتار کرد.»
در همین حال اکثریت مردم برزیل خشونت طرفداران بولسونارو را محکوم می کنند. ده ها هزار نفر در چند روز گذشته در تظاهرات همبستگی برای لولا داسیلوا شرکت کرده اند.

کانال خبری تله روز پنجشنبه نتایج نظرسنجی موسسه نظرسنجی Datafolha را منتشر کرد که بر اساس آن ۹۳ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی مخالفت خود را با اقدامات خشونت آمیز «بولسوناریستاها» اعلام کردند و بیش از ۸۰ درصد از اقدامات دولت لولا علیه هواداران بولسونارو حمایت کردند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که ۸۲ درصد از دستور دادگاه عالی برای استیضاح فرماندار برازیلیا و ایبانیس روچا یکی از معتمدین بولسونارو به مدت ۹۰ روز حمایت می کنند.
اوایل این هفته حکم بازداشت علیه رئیس امنیت پایتخت، اندرسون تورس، وزیر دادگستری سابق بولسونارو نیز صادر شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: