پرش به محتوا

آمریکا، رئیس سرویس اطلاعات صربستان را نمی خواهد!

آمریکا، رئیس سرویس اطلاعات صربستان را نمی خواهد!


منبع رسانه های روسیه
ترجمه میرفخرایی برای مجله هفته

«مشکلی برای واشنگتن»: آمریکا با رئیس اطلاعات صربستان «طرفدار روسیه» مخالف است

یک موضوع داخلی در بلگراد که ربطی هم به هبچ کشور خارجی ندارد احتمالا باعث نارضایتی واشنگتن خواهد شد. این را شعبه صربی «سی ان ان» در بلگراد به نقل از «منابع دیپلماتیک» گزارش کرده است.
بر این اساس، واشنگتن می تواند احتمالا به طور موقت همکاری در زمینه سرویس های اطلاعاتی با صربستان را متوقف کند.
همانطور که ایستگاه تلویزیونی ان وان صربستان به نقل از منابع سفارت آمریکا در بلگراد گزارش می دهد، گفته می شود که ایالات متحده از انتصاب الکساندر وولین به عنوان رئیس سرویس اطلاعات صربستان (بیا) ناراضی است.

این سیاستمدار ۵۰ ساله صرب اخیراً در اول دسامبر سال گذشته این سمت را بر عهده گرفت. او پیش از این ریاست وزارت کشور صربستان را بر عهده داشت، اما به عنوان بخشی از تغییر کابینه، جای خود را با براتیسلاو گاشیچ، رئیس سابق سرویس اطلاعات صربستان عوض کرد.
بر اساس گزارش ان وان که شعبه صرب شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان بین‌المللی آمریکاست و در فضای رسانه‌ای صربستان طرفدار غرب محسوب می‌شود، واشنگتن در حال بررسی تعلیق همکاری با سرویس‌های مخفی صربستان تا زمانی که بلگراد در «تصمیمات پرسنلی» خود تجدیدنظر کند، است.
وولین بنیانگذار و رهبر سابق جنبش سوسیالیست ها (PS)، این یک حزب «چپ» خودخوانده است که منتقدان سیاسی می گویند بیشتر یک حزب ملی گرایانه است.
این حزب در حال حاضر در ائتلافی با حزب مترقی الکساندر ووچیچ حکومت می کند. وولین که در رشته حقوق تحصیل کرده است، از مخالفان شناخته شده ناتو در چشم انداز سیاسی صربستان به شمار می رود.
او چند ماه پیش به دلیل سفرش به مسکو مورد انتقاد شدید سیاستمداران طرفدار غرب صربستان قرار گرفت.
وولین در پایان آگوست ۲۰۲۲ با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرد و از جمله بر دوستی عمیق بین دو کشور تاکید کرد.
به گزارش ان وان ایالات متحده بارها به صربستان پیام داده است که انتصاب وولین را مورد تایید و علاقه واشنگتن نیست.
این موضوع آخرین بار در ابتدای ژانویه در دیدار کریستوفر هیل، سفیر ایالات متحده در بلگراد و ایویکا داچیچ، وزیر امور خارجه صربستان بیان شد.
«منابع موثق» به فرستنده پرو آمریکایی صربستان گزارش دادند که هیل تهدید کرده است که همکاری بین سرویس های مخفی صربستان و آمریکا را «تعطیل» می کند.
سفیر ایالات متحده خاطرنشان کرد که وکود وولین در این پست حساس یک «مشکل بزرگ» برای واشنگتن ایجاد می کند.
گفته می شود که هیل در همان زمان به داچیچ گفته بود که ایالات متحده مایل است همکاری با وزارت کشور را تشدید کند. بر اساس این گزارش، وزیر کشور قرار است به زودی به واشنگتن سفر کند.
فرستنده وابسته به سی ان ان، که در شبکه کابلی تلویزیونی در سراسر یوگسلاوی سابق در دسترس است و کارشناسان آن را صدای طرفدار ایالات متحده در صنعت رسانه می دانند، در تحلیل خود ادعا می کند که ایالات متحده ولین را «طرفدار روسیه» می داند.
به عنوان شاهد، ان وان به جلسات متعدد بین وولین و نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، در دوران تصدی وولین به عنوان وزیر کشور اشاره کرد.

این کانال همچنین ادعاهای ولادیمیر کارا مرسا، یک فعال ضد روس صرب را مطرح کرد مبنی بر اینکه وولین او را در یک رویداد در بلگراد از طرف مسکو او را شنود کرده است. وولین همواره این اتهامات را رد کرده و گفته است که از کارا مرسا به دلیل افترا شکایت خواهد کرد.
هنگامی که از سفارت ایالات متحده در مورد این گزارش پرسیده شد، سفارت آمریکا به رادیو تلویزیون خارجی حکومتی صدای آمریکا زیر این ادعاها زد و گفت که در مورد کار سرویس های مخفی اظهار نظری نکرده است.
همین چندی پیش، اندکی پس از ملاقات هیل و داچیچ، الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان در مصاحبه ای اظهاراتی مبهم در مورد اینکه بلگراد مملو از جاسوسان است، و سخنان خود را با این جمله که نام پایتخت صربستان را با اشاره به فیلم معروف هالیوودی جنگ جهانی دوم «کازابلانکای جدید» باید نهاد به پایان رساند. .
ووچیچ به شبکه تلویزیونی صربستانی پینک گفت که شهر از زمان جنگ جهانی دوم شاهد چنین فعالیت های اطلاعاتی نبوده است و «بدیهی است که چیزهای مختلفی توسط عوامل خارجی در اینجا تدارک دیده میشود» .
رئیس دولت صربستان اشاره ای نکرد که این عوامل به کدام کشورها باید خدمت کنند و چه اهدافی را دنبال می کنند.
اگرچه بلگراد رسما خواستار عضویت در اتحادیه اروپا را دارد و بنابراین باید سیاست خارجی خود را با سیاست های بروکسل همسو کند، اما تاکنون به درخواست های اتحادیه اروپا و واشنگتن برای اعمال تحریم ها علیه مسکو به دلیل درگیری اوکراین جواب رد داده است .
ووچیچ همچنین از به رسمیت شناختن استان جداشده صربستان کوزوو به عنوان یک کشور مستقل خودداری کرده است، چیزی که ایالات متحده تقریباً ۱۵ سال است که بر آن اصرار دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: