پرش به محتوا

«چپ باید ارزش های خود را بیاد آورد»

«چپ باید ارزش های خود را بیاد آورد»

پخش زنده از مسکو: نیکولای پلاتوشکین
ترجمه برای مجله هفته از حمید علوی

زنده از مسکو در XXVIII. کنفرانس بین المللی روزا لوکزامبورگ در برلین:
نیکولای پلاتوشکین.


او سالها در دستگاه دیپلماسی اتحاد جماهیر شوروی و فدراسیون روسیه مشغول به خدمت به دولت شوراها و بعد فدراسیون روسیه بود. سالها در سفارتخانه های بن و برلین نیز در بخش دیپلماتیک فعالیت میکرد.
(پلاتوشکین از مخالفان کمونیست پوتین محسوب میشود و همسر او عضو حزب کمونیست فدراسیون روسیه و نماینده پارلمان در این کشور است، همسر ایشان به علت رای موافق به عضویت جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک از طرف اتحادیه اروپا تحریم شده است – مترجم)
او پس از محکومیت به حبس تعلیقی به اتهام تحریک ناآرامی های توده ای توسط دولت فعلی روسیه، او اجازه نداشت شخصاً به برلین سفر کند.
او در بخشی از سخنان خود بناهای یادبود سربازان شوروی در آلمان شرقی را به یاد می آورد، و تاکید کرد که آنها باید حفظ شوند، وسپس در ادامه این که نمایندگان آلمانی وقتی امروز در بوندستاگ فریاد می زنند، «Slava Ukraini!»، یعنی همان شعار فاشیستی باندرا تکرار میکنند مانند این میماند که شعار نازی های آلمان « زیگ هایل!» را فریاد می زنند، و این دو را با هم مقایسه کرد مقایسه می کند. (تشویق حضار) (او در بخش دیگری از سخنان خود از ساکنان آلمان شرقی تشکر کرد که بناهای یادبود های کمونیست ها و جنگ بزرگ میهنی را همچنان محافظت می کند و این درست برخلاف روند کشورهای دیگر اروپای شرقی مانند اوکراین، لهستان و کشورهای بالتیک است که بنا های جنگ بزرگ ضد فاشیستی را از مراکز و مناطق عمومی برمی چیند – مترجم)
او این سوال را مطرح کرد که چرا در اروپا سربازان ارتش اوکراین اکنون اجازه دارند با نماد لشکر اس اس های نازی «گالیسیا» روی لباسشان بجنگند؟
همانطور که نازی های آلمان از آتش رایشتاگ برای آزار و اذیت و کشتار کمونیستها و سوسیال دموکرات ها استفاده کردند و سپس دست به قتل عام زدند.
در دوم می ۲۰۱۴، ساختمان سابق اتحادیه کارگری در اودسا توسط حامیان دولت کیف به آتش کشیده شد و بیش از ۴۰ نفر از جمله کمونیست ها در آنجا زنده در آتش سوزاندند.
غیرقابل تصور است که کویلسینگ همکار نازی ها در نروژ پرستش شود، اما استپان باندرا در اوکراین امروزی یک قهرمان ملی محسوب می شود.
پس زمینه این وضعیت این است که به عنوان مثال، سبزهای آلمان که از جنبش صلح برخاسته اند، اکنون از ارسال سلاح های سنگین به اوکراین حمایت می کنند. (او در ادامه سخنان خود به سوال شرکت کنندگان در مورد وضعیت فعلی روسیه پاسخ داد و تاکید کرد که تحریم ها باعث شده اند که روسیه بار دیگر به تولیدات خود مانند زمان اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی انکا کند و این تنها در سایه اجبار امکان پذیر شد و دولت پوتین تا قبل از این تحریم ها دست به این کار نمی زد و روسیه بار دیگر رو به تولید وسایل و قطعات نظامی، هواپیما های ساخت خود و وسایل زندگی عمومی و اتومبیلهای ساخت خود می پردازد – مترجم)
متن کامل سخنرانی پلاتوشکین هنوز در یونگه ولت منتشر نشده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: