پرش به محتوا

تایوان با داشتن چنین دوستانی به دشمن نیاز ندارد.

تایوان با داشتن چنین دوستانی به دشمن نیاز ندارد.

به دلیل جهش کوانتومی نظامی-فناوری چین، استراتژی بازدارندگی ایالات متحده برای محافظت از تایوان درهم ریخته است. استراتژیست های آمریکایی اکنون در حال برنامه ریزی برای تخریب پایگاه های اقتصادی این استان چین در صورت بروز درگیری هستند تا تایوان از جذابیت کمتری برای تصاحب آن برای پکن برخوردار شود.

تحلیلی توسط راینر روپ
ترجمه مجله هفته

استراتژی نظامی ایالات متحده علیه چین که مبتنی بر استفاده از حمله ناو با ناوهای هواپیمابر است، تا حدودی به دلیل موشک های خطرناک جدید روی ناو هواپیمابر چینی DF-ZF، دیگر قابل اجرا نیست، به خصوص که نیروی دریایی ایالات متحده هیچ پادزهری علیه این سلاح مافوق صوت جدید ندارد.

زیرا که مدت ها قبل از اینکه بمب افکن ها و جنگنده های آمریکایی مستقر در ناو هواپیمابر برای درگیری با اهدافی در سرزمین اصلی چین یا در تنگه تایوان در مستقر شوند، توسط ناوهای حامل موشک های مافوق صوت DF-ZF چینی از بین رفته اند.
همچنین برد اسلحه مافوق صوت جدید DF-21D می تواند تا چندین هزار کیلومتر افزایش یابد اگر این سلاح قاتل ناو های هواپیمابر از یک بمب افکن دوربرد H-6N چینی شلیک شود.

آخرین گزارش پنتاگون تحت عنوان » قدرت چین ۲۰۲۲» نشان میدهد که چین قدرت نظامی خود را، با بهبود سیاست های راهبردی جنگی و به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی، توانایی های نظامی خود را برای جنگ علیه ایالات متحده تقویت کرده است.
برای ارتش ایالات متحده و به ویژه برای نیروی دریایی ایالات متحده، که از پایان جنگ جهانی دوم خود را به عنوان تنها فرمانروای اقیانوس ها و شکست ناپذیر می دید، این یک واقعیت تلخ است که مستلزم تغییر پارادایم در مفاهیم جنگی خود است.

این تغییرات شدید در مورد معضل تایوان سوال جدی را طرح میکند که آیا توانایی های نظامی ایالات متحده و تمایل سیاسی واشنگتن برای دفاع از جزیره که استانی از چین است در شرایط جدید جواب میدهد.
با شبیه‌سازی رایانه‌ای نظامی، آمریکا از درگیری داغ با چین بر سر تایوان در بهترین حالت مجبور است به تساوی با تلفات سنگین برای ایالات متحده رضایت دهد، به نظر می‌رسد پرهیز و بیزاری سیاسی از درگیری مستقیم نظامی با چین در واشنگتن در حال افزایش است.
در نتیجه، استراتژیست های ایالات متحده به طور فزاینده ای در حال بررسی چگونگی پیدا کردن راه های دیگری برای نجات تایوان از تلاش های جمهوری خلق چین برای اتحاد مجدد هستند.
ایده هایی جدی که به عنوان جایگزین بیان می شوند و در اسناد راهبردی منعکس می شوند، بازتاب تکان دهنده ای از ماهیت کاملاً غیرانسانی جنگی ایالات متحده است که در آن هیچ اهمیتی به جان غیرنظامیان نمی دهند.
آنها به شدت یادآور اعترافات یک افسر آمریکایی هستند که توسط پیتر آرنت گزارشگر جنگی مشهور آمریکایی از آسوشیتدپرس (AP) در ۷ فوریه ۱۹۶۸ پس از تخریب شهر Bến Tre در ویتنام جنوبی توسط بمب افکن های آمریکایی نقل شده است:
«ویران کردن شهر برای نجات آن (از دست کمونیست ها) ضروری بود.»

یک نسخه دو خطی از گزارشگر آسوشیتدپرس در همان روز در نیویورک تایمز منتشر شد و او را به شهرت جهانی رساند.

این نقل قول توسط جنبش صلح در آن زمان به عنوان شاهدی بر «استراتژی زمین سوخته» ارائه شد که ارتش ایالات متحده ظاهراً از سربازان نازی کپی کرده بود، سربازانی که هنگام عقب نشینی از روسیه در همه روستا یا شهری سنگ روی سنگ باقی نگذاشتند.
جیمز رستون مفسر مشهور نیویورک تایمز در آن زمان نوشت:
«چگونه می‌توانیم با نیروی نظامی پیروز شویم، در حالی که میخواهیم چیزی را که نجات دهیم، خودمان نابود کنیم؟»
ستون رستون به این نتیجه رسید:

«اگر قرار است ویتنام را نابود کنیم، چگونه آن را نجات خواهیم داد؟»

استراتژیست های ایالات متحده در حال حاضر دقیقاً به این تئوری می اندیشند که در صورت تهاجم چین، چگونه می توانند تایوان را از دست «کمونیست های پکن» نجات دهند؟
آنها در نظر دارند یا با بمباران قلب صنعت تایوان، یعنی کارخانه های نیمه هادی را تخریب کنند و یا آنها به صورتی دائمی غیرفعال کرده و از کار بیاندازند.
روزنامه اینترنتی آسیا تایمز که در آسیا رسانه ای معتبر و پرخواننده است، با عنوان:
«آمریکا استراتژی زمین سوخته را برای تایوان در انتخاب کرده» به تشریح فعالیت ها در این زمینه در محافل جنگ طلبان آمریکا و چین ستیزان افراطی پرداخته است.
در اجلاس بزرگ استراتژی بنیاد ریچارد نیکسون ۱۰ نوامبر ۲۰۲۲
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده، بر اهمیت تخریب کارخانه های نیمه هادی تایوان و زیرساخت های مرتبط با آن در صورت تهاجم چین توسط ایالات متحده تاکید کرد تا از افتادن این قابلیت ها به دست چین جلوگیری کند:
«اگر چین به تایوان حمله کند و به کارخانه‌های دست‌نخورده تایوان دست یابد – که فکر نمی‌کنم ما (ایالات متحده) هرگز اجازه این را بدهیم – در آن صورت پکن انحصار تراشه‌ها را در اختیار دارد، همانطور که اوپک انحصار نفت را دارد در حقیقت این حتی انحصاری قوی‌تر از انحصار اوپک روی نفت خواهد بود.»
اوبراین گفت، بر اساس تحلیل یک نشریه فناوری ارتش، در نوامبر ۲۰۲۱، کالج جنگ ارتش ایالات متحده مطالعه ای را منتشر کرد که در آن توصیه می کرد ایالات متحده باید «تهدیدهای بسیار جدی» به نمایش بگذارد که در صورت تهاجم چینی ها به تایوان، آنها شرکت غول پیکر تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) را نابود می کنند و بدین ترتیب مهم ترین تامین کننده تراشه های ریزپردازش به چین و سایر نقاط جهان را از بین می برند.
این مطالعه با عنوان «آشیانه شکسته: بازدارندگی چین از حمله به تایوان» به پربارگیری‌ترین (داونلود) مقاله کالج جنگ ارتش ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ تبدیل شد.
آنها در این سند برنامه ریزی یک استراتژی عمدی زمین سوخته را برای تایوان پیشنهاد کرد که در صورت تهاجم، تا حمله و اشغال تایوان توسط چین را «نه تنها غیرجذاب، بلکه بازسازی و نگهداری تایوان را برای چین بسیار پرهزینه کنند».
TSMC حدود ۵۵ درصد از نیمه هادی های جهان را تولید می کند که در همه چیز از تلفن های همراه گرفته تا رایانه ها و سلاح ها و دستگاه های نظامی پیشرفته استفاده می شود.
این مطالعه مینویسد که تخریب تأسیسات TSMC، تلاش‌های جنگی چین را فلج می‌کند و آسیب اقتصادی ناشی از آن مشروعیت حزب کمونیست چین را به‌طور جدی تهدید می‌کند.
علاوه بر این، ایالات متحده یا تایوان می توانند سیستم های خود تخریبی خودکار را در کارخانه های نیمه هادی نصب کنند.
بنابراین، این مطالعه از دولت تایوان میخواهد تا تعهد روشنی به آمریکا بدهد که تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهند داد این تاسیسات کارخانه TSMC به دست چین بیفتد.
پس از ماه ها گمانه زنی در مورد برنامه های احتمالی ایالات متحده در مورد تایوان، خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ در ۷ ۱ اکتبر سال گذشته به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، پنتاگون در بدترین سناریوها قصد دارد مهندسان تراشه تایوان را به ایالات متحده ببرد و در نتیجه اقتصاد جزیره را از کار بیاندازد.
در واکنش به گزارش بلومبرگ، وزیر دفاع چیو کو-چنگ گفت تایوان و ایالات متحده چنین طرح تخلیه ای را در تمرینات نظامی هان کوانگ امسال اجرا نکرده اند. به گفته چیو، هیچ یک از بازی های جنگی در این رزمایش شامل سناریوی خروج و تخلیه متخصصان تراشه نبود و وی تاکید کرد که تایوان برای حفظ صلح در سراسر تنگه تایوان به خوداتکایی و خویشتن داری نیاز دارد.
با این حال، مطالعه فوق الذکر دانشکده جنگ ارتش ایالات متحده همچنین بیان می کند که ایالات متحده و متحدانش باید برای جذب دانشمندان و مهندسان نیمه هادی تایوان آماده شوند تا تخصص انسانی درباره صنعت نیمه هادی جزیره را بدست آورند.
به گفته آسیا تایمز، استراتژی جدید «زمین سوخته» ایالات متحده برای تایوان، انحراف قابل توجهی از «استراتژی خارپشت» قبلی است.

استراتژی زمین سوخته به جای جلوگیری از تهاجم چین با چشم انداز تلفات غیرقابل قبول، بیشتر برای از بین بردن ارزش استراتژیک و اقتصادی تایوان طراحی شده است تا چین را از اتحاد مجدد نظامی خشونت آمیز باز دارد.
همانطور که قبلا ذکر شد، ایالات متحده برای مدتی توانایی متعارف خود را برای بازدارندگی چین از جنگ در تنگه تایوان از دست داده است.

دلیل تغییر استراتژی ایالات متحده از «استراتژی خارپشت» به استراتژی زمین سوخته در همین جا نهفته است، زیرا نبرد مسلحانه با چین در تنگه تایوان هزینه های آمریکا را به طور غیرقابل قبولی افزایش می دهد.
در سال‌ها و ماه‌های اخیر، صدای گروه هشدار در مورد توانایی‌های نظامی رو به رشد چین در میان افسران ارشد آمریکایی بلندتر شده است.
دریاسالار چارلز ریچارد، فرمانده فرماندهی استراتژیک آمریکا در ابتدای نوامبر سال جاری اعلام کرد که وقتی صحبت از توانایی ایالات متحده در بازدارندگی چین می شود، «کشتی به آرامی در حال غرق شدن است». او افزود: این روند رو به افزایش است زیرا چینی‌ها اساساً مهارت‌های خود را سریع‌تر از ما به میدان می‌آورند.»
به عبارت دیگر، قابلیت بازدارندگی متعارف ایالات متحده با سرعتی فزاینده در حال کاهش است.
مکنزی ایگلن، کارشناس ارشد مؤسسه امریکن انترپرایز (AEI)، جایی که او روی استراتژی‌های دفاعی بودجه دفاعی و مسائل نظامی کار می‌کند، توضیح می‌دهد: «نتیجه یک نیروی فرتوت، در حال کوچک شدن، و کمتر عملیاتی است که فاقد ظرفیت کافی است که به سرعت و به‌اندازه کافی مدرن‌سازی نمی‌شود».

فیلیپ اورچارد، تحلیلگر نظامی، در مقاله‌ای در سپتامبر ۲۰۲۱ برای ژئوپلیتیک فیوچرز، خاطرنشان می‌کند که فعالیت های ضد چینی ، ایالات متحده در تنگه تایوان این مداخلات را گران‌تر و خطرناک‌تر کرده است.
در عین حال، او توضیح می‌دهد که «استراتژی پیشگیری» برای تایوان تنها زمانی معنا پیدا می‌کند که تایپه بتواند به تضمین‌های امنیتی ایالات متحده اعتماد کند.
اورچارد گفت، در غیر این صورت، تایوان باید قابلیت های ضد حمله خود را توسعه دهد، اما تلاش ها برای توسعه یک استراتژی، اثربخشی استراتژی دیگر را تضعیف می کند.
به عنوان مثال، فرسایش بازدارندگی متعارف ایالات متحده و مدرنیزاسیون نظامی چین نشان می دهد که استراتژی زمین سوخته یک اعتراف ضمنی است که ایالات متحده دیگر نمی تواند از تایوان با ابزار نظامی دفاع کند. با این حال، به دلایل مختلفی در اجرای استراتژی زمین سوخته مشکلاتی وجود دارد.
در مصاحبه ای در نوامبر ۲۰۲۰ با روزنامه چینی گلوبال تایمز، که به طور غیرمستقیم متعلق به حزب کمونیست چین است، رئیس ملی گرای سابق کومینتانگ (KMT) هونگ هسیو-چو خاطرنشان کرد که اکثر ساکنان تایوان با این ایده مخالف هستند. زیرا تایوانی ها نمی توانند با این تصور کنار بیایند که زمین سوخته سرنوشت و پایان میهن شان باشد.

هانگ به شدت از شاهین‌های تایوان که طرفدار چنین استراتژی بودند انتقاد کرد و گفت که آنها هرگز جنگی را تجربه نکرده اند، به افکار واهی خود در مورد کمک‌های ایالات متحده چسبیده‌اند و از رنج انسانی ناشی از آن سود می‌برند.

النا یی چینگ هو در مقاله ای در مارس ۲۰۲۱ برای The Strategist به اهمیت استراتژیک صنعت نیمه هادی تایوان برای ایالات متحده و متحدانش اشاره کرد. او تاکید کرد که همه، از جمله چین، علیرغم تلاش برای اتکا به خود، در برابر استراتژی زمین سوخته و نابودی TSMC شکست خواهند خورد.
با این حال، اتحاد مجدد سیاسی با تایوان برای چین مهمتر از شرکت نیمه هادی TSMC و نابودی احتمالی آن به نظر می رسد.
در همین راستا، تیموتی ریچ در مقاله ای در دسامبر ۲۰۲۱ در The News Lens اشاره می کند که نابودی صنعت نیمه هادی تایوان ممکن است تنها یک عقبگرد موقتی برای رشد اقتصادی و پیشرفت های تکنولوژیکی چین باشد.
نقشه نجات تایوان از حمله احتمالی چین با بکارگیری استراتژی زمین سوخته، نمونه ای از ساختارهای مغز بیمار و منحرف جنگ افروزان ایالات متحده است، و در نهایت، ایالات متحده و دست نشاندگان غربی آن از نابودی TSMC بیشترین آسیب را خواهند دید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: