پرش به محتوا

اردوغان و میانجیگری برای صلح؟ مرغ پخته هم خنده‌اش می گیرد!

اردوغان و صلح؟ مرغ پخته هم خنده‌اش می گیرد!

به طور سنتی، روابط روسیه و ترکیه روابط دشواری بوده است. تحریم های غرب اخیرا روسیه را به ترکیه وابسته کرده است. روسیه اما از این وضعیت با شور و شوق استقبال نمی‌کند..

نوشته یوگنی ساتانوفسکی
ترجمه مجله هفته
منبع رسانه های روسیه

مطبوعات این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا گزارش ارسال مهمات خوشه‌ای ترکیه به اوکراین می‌تواند «اطلاعات نادرستی برای تضعیف تلاش‌های صلح ترکیه» باشد.
یک منبع در نهاد ریاست جمهوری حتی روی این موضوع انگشت نهاد.
«تلاش های صلح» ترکیه در اوکراین؟ قرار است چه نوع «تلاش صلح» باشد؟!
احتمالاً منظور از این موضوع این است که در استانبول مقامات روسی از ادارات مختلف و یک الیگارشی که به دلایل نامعلومی هنوز «روس» محسوب می شود، اگرچه تنها چیزی که در این بابا هنوز روسی است منشاء روسی ثروت میلیارد دلاری او است چنین گفته‌اند.
یا منظور نسخه جدید «صلح خساویورت» یا مذاکره برای «معامله غلات» است؟
آنها ما را با معامله غلات فریب دادند، مثل یک احمق فریب دادند. فریب خورده، سر انگشتشان ما را پیچوندند . رئیس جمهور روسیه اخیراً به وضوح به این موضوع اعتراف کرد. به غیر از زلنسکی و اردوغان، آنها تنها کسانی نبودند که واسطه شدند و از این ترکیب فوق هوشمندانه سود بردند.
این واقعیت که دبیر کل سازمان ملل متحد به عنوان مهمان جشن عروسی در مراسم حضور داشت، این توافق را به یک «تلاش صلح» تبدیل نمی کند.
بوروکراسی (در دفتر ریاست جمهوری) بهتر است مراقب آنچه می گوید باشد.
اینجا جنگ است، بسیاری از مردم در جبهه هستند، سطح سواد در کشور با وجود همه رفرم‌های آموزشی!! هنوز بالاست و روس ها هنوز سواد خواندن و نوشتن خود را بطور کامل از دست نداده‌اند.!!
واقعا چطور میشد اگر کسی از این «تلاش های صلح» باخبر می شد و با بی ادبی با بوروکرات های پرحرف ما مواجه می شد، آن وقت چه می شد؟
افراد با کالیبرهای مختلف در عملیات ویژه نظامی شرکت می کنند. قدیروف و نیروهای ویژه اش و پریگوژین با واحدهای «واگنر» خود در آنجا درگیر هستند.
چیزی به نام «تلاش صلح» وجود ندارد. آنجا جنگ در جریان است. خونین، وحشیانه، بدون قاعده. اسیران جنگی ما شکنجه و کشته می شوند. غیرنظامیان بدون محاکمه، با یا بدون دلیل اعدام می شوند. توپخانه و راکت به سمت نیروگاه اتمی زاپروژیا و روستاها و شهرهای آرام در دونباس شلیک می شود.
یا شاید منظور از «تلاش صلح» میلیاردها دلار مهمات و تسلیحاتی است که ترکیه به اوکراین فروخته است؟ منظور شاید پهپادهای جنگی و شناسایی ساخت ترکیه است؟ شاید هم ساخت ناوهای جنگی برای اوکراین در ترکیه؟
شاید «تلاش های صلح» تلاش ترک ها برای اعزام جنگجویان سلفی به صفوف ارتش اوکراین برای جنگ علیه روسیه باشد؟ یا حمایت از اسلام گرایان تاتار کریمه که اقدامات خرابکارانه را در کریمه روسیه سازماندهی می کنند؟
خوب، برای ترک ها، نیمی از اوکراین، از جمله کریمه، ترکیه سابق و آینده است، که از اودسا و اوچاکوف شروع می شود.
تصادفی نیست که اردوغان به همراه گوترش اخیرا برای دیدار با زلنسکی به شهر لووف رفته است.
«تلاش‌های صلح» ترکیه نه تنها شامل ارسال به اصطلاح کشتی‌هایی می‌شود که قرار است معاملات غلات را عملی کنند اما به جای آن اسلحه و مهمات را به اودسا و نیکولایف میرسانند. بلکه آنها همچنین تروریست ها را با مواد منفجره به آنجا منتقل میکنند تا از آنجا حمله تروریستی به پل کریمه را سازماندهی کنند.
و تازه فراموش نشود که همکاری آنکارا با کیف در چارچوب مجتمع نظامی- صنعتی هم سر جایش است.
شاید عقب راندن آشکار روسیه از حوزه های سنتی نفوذ در ماوراء قفقاز، قزاقستان و آسیای مرکزی، با استفاده از اسلام گرایان محلی و ملی گرایان سخت ترین آزمون، یک «تلاش صلح» باشد؟

یا قرار است با بهم زدن تمام پروژه های همکاری و ادغام منطقه ای روسیه، به نفع سازمان کشورهای «تورک» در مقابل چشمان ما و به هزینه ما، منطقه به دروازه جدیدی برای عثمانی ها تبدیل شود؟
آنها صلح نمی آورند، آنها نمی توانند صلح بیاورند – هدف آنها این نیست.
آنها تضعیف و ویرانی کشور ما، از دست دادن اعتبار عمومی ما و روسی زدایی روزافزون فضای پسا شوروی را برای ما به ارمغان می آورند.
اما کسانی که در مورد «تلاش های صلح» ترکیه صحبت می کنند، متوجه این موضوع نیستند.
وقت آن است که نهاد ها و دفاتر خود را پاکسازی کنیم و جلا دهیم. آنهم با سمباده …

یوگنی یانوویچ ساتانوفسکی، متولد ۱۹۵۹، استاد اقتصاد و کارشناس مشهور خاورمیانه در موسسه تحقیقاتی مسکو برای اسرائیل و خاورمیانه است. در سال ۱۹۹۵ او یکی از اعضای موسس کنگره یهودیان روسیه بود که رئیس موقت آن هم بود.
او در مورد مسائل ژئوپلیتیک، اقتصادی و نظامی مطالبی منتشر می کند و مهمان مکرر برنامه های گفتگوی تلویزیونی روسیه است.
به دلیل نگرش بدبینانه اش به رویدادهای جهان، به او لقب «آرمگدونیچ» داده شد.
تحلیل ها و کامنت های گزنده اش را می توانید در کانال تلگرامش از جمله یا جاهای دیگر بخوانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: