پرش به محتوا

کارها مطابق میل واشنگتن پیش نمی‌رود!

کارها مطابق میل واشنگتن پیش نمی‌رود!

موفقیت و پیروزی دیگر برای روسیه و محور مقاومت: ترکیه به دنبال آشتی با سوریه است

با ابراز تمایل ترکیه برای عادی سازی روابط خود با سوریه، غرب یک شکست بزرگ را تجربه می کند.
ترکیه یکی از آن کشورهایی بود که با حمایت گروه‌های اسلام‌گرا و آمریکا می‌خواست به هر قیمتی رئیس جمهور اسد را سرنگون کند.

از سید علیرضا موسوی
ترجمه مجله هفته
منتشر شده در رسانه های روسیه

برنامه تغییر حکومت غرب جمعی در سوریه مدت هاست که شکست خورده است. در همین حال، نشانه‌های فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد ترکیه و سوریه در حال آماده سازی یک چرخش رادیکال در سیاست خارجی خود نسبت به یکدیگر می باشند. – گامی که تأثیر عظیمی بر موازنه قوا در منطقه خواهد داشت.
پس از برقراری مجدد تماس های چند کشور عربی با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، ترکیه همسایه این کشور هم اکنون خواهان عادی سازی روابط با سوریه شده است.
در نوامبر ۲.۲۱، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، عبدالله بن سید، برای اولین بار از زمان آغاز درگیری های سوریه، با رئیس جمهور سوریه در دمشق دیدار کرد. این دیدار پس از آن صورت گرفت که عربستان سعودی از قبل شروع به عادی سازی روابط با سوریه کرده بود.
رئیس اطلاعاتی قدرتمند عربستان سعودی در ماه می ۲۰۲۱ برای دیدار با همتای سوری خود به دمشق سفر کرد. آنچه به عنوان گام مهمی در جهت تنش زدایی بین دو کشور تلقی می شد.

در آن زمان، ایالات متحده از این اقدامات جدید کشورهای خلیج فارس برای احیای روابط با سوریه انتقاد کرد. به خصوص که امارات و عربستان سعودی از متحدان مهم آمریکا در منطقه خلیج فارس هستند.
اردن و مصر، هر دو متحد ایالات متحده، نیز گام هایی برای عادی سازی روابط برداشته بودند.
تصمیم غافلگیرکننده ترکیه برای از سرگیری روابط با سوریه به عنوان یکی از اعضای ناتو پس از ۱۲ سال ممکن است در طول چندین دور مذاکرات اخیر بین رئیس جمهور اردوغان و همتای خود پوتین اتخاذ شده باشد.
در آغاز بهار عربی در سال ۲۰۱۱، آنکارا به دشمن سرسخت سوریه تبدیل شد. ترکیه از جمله کشورهایی بود که به هر قیمتی می خواست اسد را سرنگون کند. در حالی که عربستان سعودی و قطر مدت‌هاست حمایت از گروه‌های اسلام‌گرای رادیکال را متوقف کرده‌اند، ترکیه تا امروز به حمایت از آنها ادامه می‌دهد.
در پایان دسامبر ۲۰۲۲، وزرای دفاع ترکیه و سوریه در مسکو دیدار کردند.
گفته می شود سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه و روسای اطلاعات هر سه کشور در این مذاکرات شرکت کرده اند.
در این نشست راهبردی، آنکارا اعلام کرد که آماده احترام نهادن به حاکمیت ملی سوریه و خروج نیروهایش از شمال این کشور است.
با توجه به انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه، بسیاری از ناظران گمان می کنند که آنکارا به دنبال اصلاح روابط خود با دمشق است.
دولت ترکیه با این عمل سعی دارد به ارائه دهندگان خود در کشور نشان دهد که قصد دارد تقریباً چهار میلیون آواره جنگی سوری ساکن این کشور را به زودی به کشورشان بازگرداند.
تمرکز فعلی همچنین بر روی کردهای سوریه است که یک خودگردانی مستقل غیرقانونی در امتداد مرز مشترک در شمال سوریه ایجاد کرده اند.
دولت ترکیه این خودگردانی را ادامه سیاست حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ ک ک با نامی دیگر می داند.
سو‌قصد کننده ادعایی حمله در مرکز شهر استانبول در اواسط نوامبر با شش کشته و بیش از ۸۰ زخمی، سوری است و گفته می شود دستورات خود را از پ.ک.ک ممنوعه در سوریه دریافت کرده است.
در صورت عادی سازی مجدد روابط سوریه و ترکیه، حملات زمینی مکرر ترکیه به سوریه می تواند متوقف شود. در ازای اقدام آنکارا برای عادی سازی روابط، دمشق متعهد به از بین بردن تشکلها و ساختارهای کردها در شمال سوریه خواهد شد.
از ماه ها پیش رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیدار با همتای سوری خود بشار اسد را ممکن اعلام کرده است. با این حال، نشست سران دو کشور، اسد و اردوغان یک پیروزی سیاسی برای روسیه و محور مقاومت و سیلی بر صورت کردها، اسلام‌گراها و آمریکایی‌ها خواهد بود.
با آشتی احتمالی بین دمشق و آنکارا، روسیه در حال تحکیم دسترسی استراتژیک خود به مدیترانه از طریق دریای سیاه است و اینک بتواند در نهایت ایالات متحده را از شام بیرون کند.
بدین ترتیب، محور موسوم به مقاومت که در جلوگیری از برنامه تغییر رژیم غربی و تکثیر گروه‌های جهادی اهل سنت نقش بسزایی داشته است، دست برتر را در منطقه به دست خواهد آورد.
سیاست دور برگشت احتمالی در سوریه در آنکارا راه را برای گسترش هلال به اصطلاح شیعی هموار می کند – یک اتصال زمینی از تهران از طریق بغداد و دمشق به بیروت.
اسرائیل اخیراً تلاش‌های بیهوده ای داشته است تا با بمباران سوریه ایران و نیروهای نیابتی آن مانند حزب الله در سوریه زمین گیر کند. به همین دلایل، ایالات متحده اکنون در حالت آماده باش است.
ابتدا، ایالات متحده از متحدان و شرکای بین المللی خود خواسته بود که از عادی سازی روابط با سوریه خودداری کنند.
به نوشته روزنامه سعودی الشرق الاوسط، آمریکایی ها اکنون با پاریس، برلین و لندن برای اتخاذ موضعی واحد در برابر عادی سازی روابط اردوغان با سوریه همکاری می کنند.
اما نه تنها ایالات متحده، بلکه گروه‌های اسلام‌گرا در ادلب نیز در حال حاضر در ترس و نگرانی بسر میبرند، زیرا این تحولات جدید می‌تواند منجر به سقوط دولت کوچک تروریستی آنها در ادلب شود.
رئیس شبه نظامی تروریستی HTS اخیراً از همه گروه های مسلح خواسته است تا برای مقابله با «تهدید موجود» با گروه خود یک جبهه واحد تشکیل دهند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: