پرش به محتوا

تلاش‌هایی برای اتحاد از سر ناامیدی.

ترجمه از مجله هفته

آمریکا به دنبال ایجاد یک ائتلاف جدید نظامی طرفدار خود در سوریه و معامله با آن آنکارا است. کردها و اپوزیسیون خودفروخته سوری در آمریکا نقش اصلی در این ائتلاف را بازی می کنند.
بر اساس گزارش ها، ایالات متحده همچنین در تلاش برای میانجیگری برای توافق بین نیروهای دموکراتیک سوریه (کردهای مسلح سوری) و آنکارا است و از گروه های کرد خواسته است روابط خود را با پ ک ک قطع کند.

طبق گزارش روزنامه اینترنتی الاخبار در ۱۱ ژانویه، در اقدامی ناامیدانه، نیروهای سوریه دموکراتیک مورد حمایت ایالات متحده از ترس نتیجه آشتی بالقوه ترکیه و سوریه و پیامدهایی که ممکن است بر مناطق تحت نفوذ کردها داشته باشد، دست به سوی مخالفان سوریه دراز کرده‌اند.

در بیانیه ترجمه شده کردی خطاب به مخالفان – که در ابتدا یک روز پس از
اعلام نشست وزرای دفاع ترکیه، سوریه و روسیه منتشر شد – نیروهای دموکراتیک سوریه خواستار «اتحاد در برابر این نزدیکی شدند، زیرا این امر باعث می شود که آینده ما، کشور و رویای آزادی ما به خطر بیفتاد.»

در بیانیه کردها آمده است: «دست ما به سوی شما دراز شده است، ذهن ما باز است و سرزمین ما از هر سوری آزاده ای استقبال می کند که معتقد است آینده سوریه و آزادی مردم آن بالاترین اولویت را بر هر چیز دیگری دارد.»

در ۱۰ ژانویه، نیروهای SDF با رهبری ائتلاف ملی سوریه (SNA) مستقر در واشنگتن، یک گروه مخالف متشکل از تبعیدیان سوری مقیم ایالات متحده که معتقدند سوریه باید تحت یک سیستم «حکومت غیرمتمرکز فدرال» قرار اداره شود، ملاقات کرد.
گزارش الاخبار توضیح می‌دهد که این نشست به منظور آماده‌سازی برای ایجاد یک ائتلاف سیاسی بین نیروهای SDF و SNA و همچنین نشان‌دهنده «اولین گام‌ها برای ایجاد ائتلاف‌های سیاسی مشابه با نیروهای مخالف» بود.
همچنین این دیدار از سوی واشنگتن به عنوان بخشی از تلاش هایش برای ایجاد موانع بر سر راه نزدیکی سوریه و ترکیه ترتیب داده شده است.
ایالات متحده امیدوار است با استفاده از نگرانی هایی که این نزدیکی احتمالی بین ترکیه و سوریه برای کردها و مخالفان ایجاد می کند،وضعیت نامناسب خود را در سوریه نیز بهبود بخشد.
این بخشی از این تلاش‌های آمریکا برای ایجاد اختلال در روند گفتگوها است، ایالات متحده به دنبال جلوگیری از توافقی با حمایت روسیه است که به ارتش عربی سوریه (SAA) اجازه می‌دهد جنگجویان کرد را در مرز (طبق درخواست آنکارا) بیرون کرده و جایگزین آنها شود و دمشق میتواند از این طریق مناطقی که در اشغال ترکیه قرار دارد را پس بگیرد و می تواند دوباره حاکمیت خود را در شمال این کشور مستقر کند.

در یکی دیگر از تلاش های ناامیدانه آمریکا برای خنثی کردن احیای روابط سوریه و ترکیه، الاخبار گزارشی را منتشر کرد. گزارش جدیدتری در 1 ژانویه ادعا می کند که واشنگتن اکنون در تلاش است تا نوعی معامله دائمی بین آنکارا و نیروهای SDF را میانجیگری کند.
روزنامه الاخبار همچنین به این نکته اشاره می‌کند که آمریکا در ادامه تلاش های ناامیدانه خود برای خنثی کردن احیای روابط بین سوریه و ترکیه تلاش جدیدی را آغاز کرده است که نوعی معامله بین آنکارا و نیروهای کرد سوریه صورت بگیرد و واشنگتن نقش میانجیگر در این معامله را بازی کند.

به همین منظور واشنگتن، «هم پیمانان» کرد خود را تحت فشار قرار داده است تا رسماً تمام روابط خود را با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) قطع کند و مناطق دیرالزور و رقه را بدست «شورای محلی» متشکل از اعراب و دیگر اقلیت های قومی بسپارند و کردهای مسلح را از آنجا خارج کنند.

بر اساس گزارش جدیدتری از روزنامه الاخبار نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرده‌اند که آنان حاضر به گفتگو با ترکیه می باشد اما دادن چنین امتیازات بزرگی که امریکا از آنان انتظار دارد را نمی‌توانند بپذیرند.

همچنین اخیراً سلسله جلساتی بین نیروهای دموکراتیک سوریه و مقامات دولتی در دمشق در شهر قامشلی برگزار شده است که در آن آنها بر ادامه گفتگو و احتمالاً برگزاری جلسات بیشتر در پایتخت توافق کردند.

کارشناسان و تحلیلگران منطقه ای بر این باورند که نزدیک شدن به دمشق بهترین گزینه برای جنبش کرد در سوریه است، اما آمریکایی‌ها این اجازه را به کردها نمی دهد و کردها نیز جرات گرفتن یک تصمیم مستقل از واشنگتن آن را ندارند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: