پرش به محتوا

اسد برای مذاکره با ترکیه شرط گذاشت!

اسد برای مذاکره با ترکیه شرط گذاشت!
ترجمه مجله هفته

اسد خواستار خروج نیروهای ترکیه برای ادامه مذاکرات شد
لاورنتیف بر اهمیت این دیدار برای حل تنش بین دمشق و آنکارا تاکید کرد.در ۱۲ ژانویه، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه با فرستاده ویژه همتای روس خود ولادیمیر پوتین دیدار کرد تا درباره پیشنهاد مسکو برای برقراری مذاکرات دوجانبه بین دمشق و آنکارا گفتگو کند. با این حال، اسد خاطرنشان کرد که هر گونه گفتگو بین دو کشور مستلزم پایان دادن به حضور آنکارا در شمال سوریه است.
دولت سوریه با اشاره به اینکه بحث‌ها در این دیدار حول محور مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای بوده است.
بشار اسد رئیس جمهور سوریه با اشاره به اینکه نبردهای رسانه‌ای و سیاسی در سال‌های اخیر به اوج خود رسیده است، افزود: این اختلافات مستلزم ثبات بیشتر در خصوص شفاف‌سازی مواضع، مسائل سیاسی است. بخصوص که بسیاری از آنها به موضع دمشق در مورد عملیات نظامی روسیه در اوکراین مربوط میشود.
الکساندر لاورنتیف، فرستاده روسیه، تصریح کرد که مسکو از موضع دمشق در سراسر مناقشه روسیه و اوکراین قدردانی می کند و علیرغم تلاش های واشنگتن برای اعمال فشار بر ملت ها برای تجدید نظر آنها در روابط خوب و بی طرفانه با روسیه، غرب نتوانست در دوستی مسکو و دمشق تزلزلی وارد کند و آنها را منزوی کند.
لاورنتیف همچنین با تاکید بر اینکه مسکو به دنبال برگزاری نشست سه جانبه بین ترکیه، روسیه و سوریه است، بر اهمیت پیگیری یکدیگر برای حل تنش‌ها بین کشورهای همسایه تاکید کرد.
در اوایل ماه جاری، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نگرانی شدید خود را نسبت به نزدیکی اخیر ترکیه با دولت سوریه ابراز کرد.
وی افزود: ایالات متحده از متحدان و شرکای بین المللی خود می خواهد که از عادی سازی روابط با دمشق خودداری کنند.
خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه پیش از این بر احترام ترکیه به حاکمیت سوریه تاکید کرده و اعلام کرده بود که حضور آنها در این کشور به مبارزه با گروه‌های تروریستی مشخص شده از سوی ترکیه مانند حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) محدود می‌شود.
ترکیه طی ماه‌های اخیر حملات توپخانه‌ای بی‌رویه در شمال سوریه و عراق انجام داده است و مواضع یگان‌های مدافع خلق (YPG) و پ‌ک‌ک را هدف قرار داده است.
علیرغم تاکید مسکو بر اهمیت اصلاح روابط بین دمشق و آنکارا، آکار ماه گذشته فاش کرد که مذاکراتی با روسیه برای استفاده از حریم هوایی بالای شمال سوریه برای عملیات بالقوه فرامرزی که گروه های شبه نظامی کرد را هدف قرار می دهد، در حال انجام است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: