پرش به محتوا

اسنودن درباره مدرک ربایی بایدن

اسنودن: اسناد بایدن یک «رسوایی واقعی» است.

ترجمه مجله هفته
منبع رسانه های امروز روسیه

کشف اسناد محرمانه دولتی در دفتر قدیمی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در حال حاضر باعث ایجاد بحث و جدل در ایالات متحده شده است.
به گفته ادوارد اسنودن افشاگر، رسوایی واقعی اینجاست که از انتشار اخبار مربوط به آن چند روز قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا جلوگیری شده است.

ادوارد اسنودن، افشاگر و مامور سابق سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا، معتقد است که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، احتمالاً اسناد محرمانه تری را در مقایسه با بسیاری از افشاگران در اختیار داشته اما برخلاف افشاگرانی که به این خاطر زندگی خود را به خطر انداخته اند و یا در زندان هستند او از این رسوایی بی خطر عبور خواهد کرد.

این افشاگر در مجموعه‌ای از توئیت‌ها درباره جنجال‌های اخیر درباره اسناد حساس دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که توسط وکلای بایدن در دفتر وی به عنوان معاون رئیس‌جمهور وقت کشف شد، اظهار نظر کرد.
کاخ سفید مجبور شده این رسوایی را بپذیرد و وزارت دادگستری ایالات متحده در حال حاضر در حال بررسی این موضوع است.
اسنودن روز چهارشنبه در مورد این موضوع در توییتر اظهار نظر کرد و گفت:
قابل توجه است که به نظر می رسد رئیس جمهور اسناد محرمانه تری را نسبت به بسیاری از افشاگران ارائه کرده است. اسنودن این وضعیت را با پرونده Reality Winner مقایسه کرد که «فقط برای یک سند به پنج سال محکوم شد.» مترجم سابق سرویس اطلاعات خارجی آمریکا NSA در سال ۲۰۱۸ به دلیل افشای گزارشی درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا محکوم شد.

اسنودن افزود: «در همین حال، بایدن، ترامپ، کلینتون، پترائوس… این افراد که ده ها، صدها [سند] محرمانه را بشکل غیر قانونی ربوده و در اختیار دارند. زندانی نیست.» اسنودن ادامه داد: «رسوایی واقعی این نیست که بایدن اسناد طبقه بندی شده را از جوراب های خود بیرون آورده، چراکه متأسفانه همه آنها همین این کار را کردند. رسوایی اینجاست که وزارت دادگستری یک هفته قبل از انتخابات میاندوره ای از این موضوع مطلع شد و تصمیم گرفت برای آنکه در انتخابات میاندوره ای حزب بایدن دچار مشکلی نشود، جلوی انتشار این رسوایی را بگیرد.»
اسنودن با انتشار اسناد محرمانه ای که نظارت و کنترل واشنگتن بر زندگی غیرنظامیان آمریکایی را فاش میکرد، شهرت جهانی پیدا کرده است.
اولین گزارش در مورد اسناد بایدن روز دوشنبه از شبکه خبری سی بی اس آمریکا منتشر شد که گزارش داد وکلای شخصی رئیس جمهور اسناد محرمانه ای از دوران معاونت رئیس جمهور بایدن در دوم نوامبر در دفتر خصوصی بایدن در مرکز پن بایدن در پایتخت واشنگتن پیدا کرده اند و به مقامات ذیصلاح گزارش داده‌اند
کشف این اسناد محرمانه کمی قبل از انتخابات مهم میان دوره ای در ۸ نوامبر اتفاق افتاده.
سپس، روز چهارشنبه، تنها دو روز بعد، NBC News به نقل از افشاگران گزارش داد که کارمندان بایدن حداقل یک دسته دیگر از اسناد را با علامت های طبقه بندی شده در جای دیگری کشف کرده اند.
این افشاگری ها خشم جمهوری خواهان را برانگیخت. برخی شباهت هایی را با یورش اف بی آی به اقامتگاه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در جستجوی مطالب طبقه بندی شده ترسیم کردند.
طبق گزارش ها، آژانس حدود ۳۰۰ سند حساس را از محل اقامت رئیس جمهور سابق مصادره کرده است. با این حال، کاخ سفید تاکید کرد که این دو مورد متفاوت بوده و ربطی بهم ندارند و مقایسه آنها با هم درست نیست. برخلاف ترامپ، بایدن نه اطلاعی از اینکه این اسناد را در اختیار دارد داشته و نه کسی و یا نهادی از او خواسته که آنها را بازگرداند.
بلکه بعد از پیدا شدن این اسناد به سرعت کشف آنها را به آرشیو ملی گزارش داد و اوراق را تحویل به آنها داده شده.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: