پرش به محتوا

کشتار در پرو

کشتار در پرو

سرکوب به اوج خود رسیده است: حداقل 17 کشته در اعتراضات علیه رئیس جمهور بالفعل.

نوشته توربن آستن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهغرش هلیکوپترهای نظامی کر کننده و پلیس های مسلح به شدت در تعقیب تظاهرکنندگان هستند. فیلم‌های تیره و لرزان تلفن‌های همراه که از پرو در اینترنت پخش می‌شود، تصاویر قتل‌عام معترضان را نشان می‌دهد که مقامات فشسفشدولتی نمی‌خواهند آن را تأیید کنند.
تظاهرات علیه دینا بولوارته، رئیس جمهور بالفعل، که از هفته گذشته ادامه دارد، بعدازظهر دوشنبه (به وقت محلی) در شهر جولیاکا در جنوب پرو منجر به تلفات زیادی شد.
در یکی از ویدئوها، یک پزشک در بیمارستان محلی از جراحات متعدد توسط شلیک مستقیم گلوله خبر داد.
تظاهرکنندگان پشت صفحات بزرگ فلزی و تابلوهای تبلیغاتی خیابانی پنهان شده و برای دفاع از خو به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند.
روز سه شنبه، سایت خبری آمریکای لاتین تله سور کشته شدن 17 نفر در جولیاکا را تایید کرد.
به این ترتیب تعداد کل کشته شدگان ناشی از سرکوب پلیس از زمان آغاز اعتراضات در پرو حداقل 46 نفر رسیده است.
جولیاکا با 228000 نفر جمعیت، پرجمعیت ترین شهر در بخش پونو در جنوب پرو است.

پورتال اینترنتی La izquierda Diario روز دوشنبه اعلام کرد: در منطقه، «شدیدترین و پویاترین اعتراضات در منطقه جنوبی کشور، به ویژه در بخش مرتفع پونو، که مشخصه آن نرخ بالای فقر است، منطقه ای که سیاست های نئولیبرالی دولت های مختلف فقر و بیکاری را تشدید کرده است، در جریان است.»
پیش از این روز جمعه «سرکوب شدید در جولیاکا زمانی که تظاهرکنندگان سعی کردند فرودگاه بین المللی شهر را اشغال کنند» به وقوع پیوست.

الاند ورا، روزنامه‌نگار پرویی عصر دوشنبه سرکوب مخالفان را در گفتگوئی با روزنامه یونگه ولت تأیید کرد، در حال حاضر وضعیت اضطراری اعلام شده است و تحرک هم در جولیاکا و هم در پونو به شدت محدود گردیده و در حالیس که سوپرمارکت‌ها قبلاً توسط فقرا غارت شده بودند.
بلافاصله پس از مشخص شدن خشونت دولتی علیه تظاهرکنندگان، درخواست ها برای استعفای معاون رئیس جمهور سابق بولوارته افزایش یافت.
پس از سرنگونی و زندانی شدن رئیس منتخب دولت، پدرو کاستیو، او با اکثریت جناح راست پارلمانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

کاستیلو به اتهام «شورش» برای 18 ماه آینده در بازداشت خواهد بود. وزرای سابق دولت او که پس از فشارهای عمومی و درگیری های داخلی استعفا کردند، خواهان استعفای فوری بولوارته هستند.

در روزنامه یا از قول آناهی دوراند گوئورا، وزیر سابق زنان و جمعیت های آسیب پذیر آمده است: «دینا بلوارته و کنگره می خواهند چند نفر را به قتل برسانند ؟ آنها در حالیکه صحبت تز «توافق ملی» میکنند در پونو و لیما دست به قتل‌عام میزنند. قتل‌عام را فورا متوقف کنید!»
در بیانیه ای، گروه پارلمانی حزب پرو لیبره کاستیلو منتشر کرد، بر این امر تاکید شد که فورا «قتل‌عام از طریق زمین و هوا در جولیاکا-پونو را متوقف کنید» و از بولوارته خواست «از مقام خود استعفا دهد و کاخ ریاست جمهوری را ترک کند و اقدام به برگزاری انتخابات جدید بزند و هدایت کشور تا برگزاری انتخابات را به مجلس مؤسسان بسپارد».
جناح راست با لفاظی سیاسی با این بیانیه مخالفت کرد. آلبرتو اوتارولا، رئیس کابینه، شامگاه دوشنبه رسما «اقدامات امنیتی» بیشتری را اعلام کرد و تظاهرات مخالفان را تلاشی برای کودتا توصیف کرد.

تله سور روز سه شنبه گزارش داد که او از دادستان ها خواست که «کسانی را که با منافع خارجی و خارجی و با پول سیاه قاچاق مواد در حال ویران کردن کشور هستند، دستگیر و محاکمه کنند.» بلوارته در نشستی با نمایندگان مناطق مختلف گفت: «او نمی تواند برخی از مهمترین خواسته های مخالفان را برآورده کند.» و «تنها چیزی که در توان او بود این بود که برگزاری انتخابات را به جلو بیاندازد. که او قبلاً این را پیشنهاد را هم کرده بود.
بولوارته از تظاهرکنندگان خواست تا فکرشان را بکار بیندازند. آنچه شما می خواهید تنها بهانه ای است برای اینکه به ویرانی در شهرها ادامه دهید.
بر اساس اطلاعات رادیو پاچاماما، راهپیمایی اعتراضی به سرکوب از سوی دولت به سمت لیما پایتخت، برای همبستگی با جنبش های اعتراضی از مناطق دیگر روز پنجشنبه آغاز شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: