پرش به محتوا

چرا سیا «قیام مایدان» در برزیل را راه انداخت؟ – پپه اسکوبار


کودتای نافرجام در برزیل آخرین شیرین کاری سیا است، درست زمانی که این کشور در حال ایجاد روابط قوی تر با شرق است.
پپه اسکوبار
ترجمه حمید علوی برای مجله هفته


یک منبع ارشد آمریکایی که اکنون به عنوان مشاور در نیویورک مشغول به کار است، تأیید کرده است که اغتشاشات مایدان برزیل که در ۸ ژانویه در برازیلیا رخ داد، توسط سیا صورت گرفته و آنها آن را به تلاش های اخیر برای یک انقلاب رنگی مرتبط در ایران گره زدند.
روز یکشنبه، هواداران رئیس جمهور سابق جناح راست، ژایر بولسونارو، به کنگره، دادگاه عالی و کاخ ریاست جمهوری برزیل یورش بردند، موانع امنیتی ضعیف را دور زدند، از پشت بام ها بالا رفتند، شیشه ها را شکستند و اموال عمومی از جمله نقاشی های ارزشمند را به غارت بردند، و خرابکاری کردند. خواسته آنها خواستار دخالت ارتش و کودتای نظامی به عنوان بخشی از طرح تغییر رژیم علیه رئیس جمهور منتخب لوئیس ایناسیو «لولا» داسیلوا بودند.


به گفته این منبع آمریکایی، دلیل اجرای این عملیات – که نشانه های مشهودی از یک برنامه ریزی عجولانه را با خود حمل میکند – این است که برزیل سعی دارد در ژئوپلیتیک جهانی در کنار کشورهای بریکس روسیه، هند و چین، دوباره جایگاه خود را بدست آورد.
این نشان می‌دهد که برنامه‌ریزان سیا از خوانندگان مشتاق زولتان پوزار، استراتژیست «کردیت سوئیس»، که سابقاً در فدرال‌رزرو نیویورک بود، هستند. (نگاه کنید به مقاله در مجله هفته)
زولتان پوزار، در گزارش خود در دسامبر با عنوان جنگ و محموله کالا پیش بینی کرد که «نظم جهانی چندقطبی توسط سران کشورهای جی۷ ساخته نمی شود، بلکه توسط «G7 of East» (سران کشورهای بریکس)، که در واقع یک جی۵ است، ساخته می شود. اما به دلیل وجود «BRICSpansion»من به خودم این اجازه دادم و کمی آنرا ساده بیان کنم و بقول معروف رُنداش کردم.»

زولتان پوزار، به گزارش‌هایی اشاره می‌کند که الجزایر، آرژانتین و ایران قبلاً برای پیوستن به بریکس – یا نسخه تمدید شده آنها «بریکس +» – تمایا خود را نشان دادند همچنین او به تمایل عربستان سعودی، ترکیه، مصر، افغانستان و اندونزی اشاره میکند.
منبع آمریکایی شباهتی بین مایدان سیا در برزیل و مجموعه ای از تظاهرات خیابانی در ایران که توسط سازمان سیا به عنوان بخشی از یک انقلاب رنگی جدید ترتیب داده شده است، ترسیم میکند:
«این عملیات سیا در برزیل و ایران با کپی برداری از عملیات سیا در ونزوئلا در سال ۲۰۰۲ انجام شد که در آنزمان وقتی که شورشیان موفق به دستگیری هوگو چاوز شدند، بسیار موفقیت آمیز بنظر میرسید.»

ورود به «جی ۷ شرق»

نئومحافظه‌کاران استراوسی (اشتراوسی) در رأس سیا، صرف‌نظر از وابستگی‌های سیاسی، از این که «جی ۷ شرق» – مانند پیکربندی آینده نزدیک BRICS بریکس پلاس + – به سرعت دلار آمریکا را از مدار خارج می‌کنند، خشمگین هستند.
جان بولتون استرواسی – که به تازگی علاقه خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده ابراز کرده است – اکنون خواستار اخراج ترکیه از ناتو است، زیرا جنوب جهانی این توانایی را دارد که به سرعت خود را با نهادهای چند قطبی جدید تطبیق دهد.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و همتای چینی جدیدش، چین گانگ، به تازگی از ادغام ابتکار کمربند و جاده به رهبری چین (BRI) و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) به رهبری روسیه خبر داده اند.
این بدان معناست که بزرگترین پروژه تجارت/اتصال/توسعه قرن بیست و یکم – جاده ابریشم جدید چین – در حال حاضر حتی پیچیده‌تر است و همچنان در حال گسترش است.
این شرایط را برای معرفی یک ارز تجاری بین‌المللی جدید ایجاد می‌کند که هم‌اکنون در سطوح مختلف برنامه‌ریزی شده و قرار است جایگزین دلار آمریکا شود.
جدای از بحث داخلی بین کشورهای بریکس، یکی از مهم ترین عوامل، تشکیل تیم گفتگوی بین EAEU و چین است. پس از نهایی شدن، این مباحثات نتایج آنها به کشورهای شریک BRI-EAEU و البته BRICS+ بزرگ ارائه خواهد شد.
در دهه ۲۰۰۰، لولا در کنار پوتین، رئیس جمهور روسیه و هو جین تائو، رئیس جمهور سابق چین، یک رهبر فکری کلیدی برای ایفای نقش پررنگ تر و قوی تر برای بریکس، از جمله تجارت با ارزهای بومی در عرصه بین المللی بود.
بریکس به‌عنوان «گروه ۷ جدید شرق»، همان‌طور که پوزسار آن‌ها را تعریف می‌کند، برای نئومحافظه‌کاران استراوسی و نئولیبرال‌ها بیش از یک توهین و یا تحقیر است.
ایالات متحده به آرامی اما مطمئناً با اقدامات هماهنگ و مشارکت استراتژیک که بین روسیه و چین صورت میگیرد هر چه بیشتر نفوذ خود را در اوراسیا از دست میدهد.
اوکراین سیاه چاله ای است که ناتو در آن با تحقیر روبرو خواهد شد که افغانستان را برای غرب شبیه آلیس در سرزمین عجایب می کند.
اتحادیه اروپا ضعیف که توسط واشینگتن مجبور به غیرصنعتی کردن و خرید گاز طبیعی مایع (LNG) آمریکا با هزینه های غیرمعمول بالا شده است، برای غارت شدن توسط امپراتوری منابع مهمی در اختیار ندارد.
از منظر ژئواکونومیک، «نیمکره غربی» تحت تسلط ایالات متحده، به ویژه ونزوئلا عظیم و غنی از انرژی، هدف اصلی باقی مانده است. و از نظر ژئوپلیتیکی، مهم ترین بازیگر منطقه ای برزیل است.
استراتژی نئومحافظه کاری اشتراوسی این است که تمام موانع را برای جلوگیری از گسترش تجاری چین و روسیه و نفوذ سیاسی در آمریکای لاتین، که واشینگتن آنرا حیات خلوت بلامنازع خودش میداند بکار گیرد.
در زمانی که نئولیبرالیسم آنقدر «نهادینه» شده است که صهیونیست ها صلیب شکسته به گردنشان می‌اندازند، دکترین مونرو دوباره بازگشته و عضله هم میگیرد.

همه چیز درباره «استراتژی تنش».

شباهت ها به مایدان در برزیل را می توان دید، به عنوان مثال، در فرماندهی سایبری ارتش ایالات متحده در فورت گوردون، جایی که بر کسی پوشیده نیست که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اخیر، سیا صدها مامور را در سراسر برزیل مستقر کرد با وفاداری به دستورالعمل راهبردی «استراتژی تنش».
گفتگوهای سیا از اواسط سال ۲۰۲۲ در فورت گوردون رهگیری شده است.
موضوع اصلی در آن زمان اجرای این روایت رایج بود که «لولا فقط با تقلب می توانست برنده شود».
هدف اصلی عملیات سیا استفاده از هر وسیله ممکن برای بی اعتبار کردن روند انتخابات برزیل بود و راه را برای روایت آماده ای هموار کرد که اکنون در حال آشکار شدن است: یک بولسوناروی شکست خورده از برزیل فرار می کند و به عمارت مارآ لاگو رئیس جمهور سابق آمریکا دونالد ترامپ پناه می برد.
بولسونارو در واقع به توصیه استیو بنن از برزیل فرار کرد و مراسم تحلیف لولا را نادیده گرفت، اما فقط به این دلیل که می ترسید زودتر به زندان برود.
به هر حال، او در اورلاندو است، نه مار-آ-لاگو.
شاهکار مایدان روز یکشنبه گذشته اتفاق افتاد: اختراع ۸ ژانویه در برازیلیا برای منعکس کردن رویدادهای ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در واشینگتن و البته حک کردن ارتباط بولسونارو-ترامپ در ذهن مردم هدفش بود.
ماهیت آماتوری ۸ ژانویه در برازیلیا نشان می دهد که برنامه ریزان سیا در نقشه خود دچار گیجی و گنگی شده اند.
….
در مورد عوامل داخلی مایدان در برزیل، به قول گابریل گارسیا مارکز نویسنده، همه چیز مانند وقایع یک کودتای پیش بینی شده پیش می رود.
غیرممکن است که دستگاه امنیتی اطراف لولا، به ویژه با توجه به سونامی شخصیت ها در شبکه های اجتماعی، این اتفاقات را پیش بینی نکرده باشد.
بنابراین باید تلاشی هماهنگ و متمرکز برای اجرای کنشی ملایم صورت گرفته باشد – بدون آنکه چماق بزرگ پیشگیرانه‌ای را در هوا بچرخانند – و در عین حال فقط اوراد معمول نئولیبرالی را منتشر کنند.

به هر حال، دولت لولا کابینه ای بهم ریخته است، با وزرایی که مدام با یکدیگر دعوا می کنند و برخی از اعضا آن حتی تا همین چند ماه پیش از بولسونارو حمایت می کردند.
لولا آن را «حکومت وحدت ملی» می نامد، اما این بیشتر به یک لحاف چهل تکه کهنه ای میماند.
کوانتوم برد، تحلیلگر برزیلی، دانشمند فیزیک مشهور جهان که پس از اقامت طولانی مدت در کشورهای ناتو به میهن خود بازگشته است، خاطرنشان می کند که «بازیگران بسیار زیادی در بازی هستند و منافع متضاد زیادی وجود دارد. در میان وزرای لولا، ما بولسوناری‌ها، بازنشستگان نئولیبرال، مداخله‌گران آب و هوا، حامیان سیاست هویت، و جانوران وسیعی از تازه واردان سیاسی و جاه طلبان اجتماعی را می‌بینیم که همگی با منافع امپراتوری واشینگتن همسو هستند.»

«نظامیان» تحت کنترل سیا در حال پرسه زدن

یکی از سناریوهای قابل قبول این است که بخش‌های قدرتمند ارتش برزیل – در خدمت اتاق‌های فکر نئومحافظه‌کاران معمول استراوسی، به علاوه سرمایه مالی جهانی – با در نظر گرفتن حضور گسترده مردم، واقعاً نمی‌توانند یک کودتای واقعی انجام دهند و در بهترین حالت مجبور به حل و فصل این تلاش نرم مسخره شدند.
این نشان می دهد که این جناح نظامی خودستایشگر و به شدت فاسد چقدر از جامعه برزیل فاصله گرفته و منزوی شده است.
همانطور که کوانتوم برد اشاره می کند، آنچه عمیقاً نگران کننده است، این است که اتفاق نظر در محکومیت ۸ ژانویه از همه طرف، آنهم در حالی که هیچ کس مسئولیت آن را بر عهده نگرفت، «نشان می دهد که چگونه لولا عملاً به تنهایی در چه دریای کم عمقی پر از مرجان های تیز و کوسه های گرسنه حرکت می کند.»
او می افزاید، واکنش لولا، «تصویب یک دخالت نیروهای امنیتی فدرال به تنهایی، بدون مشاوره با چهره های قوی دولت خود یا مقامات مربوط، نشان دهنده یک واکنش بداهه، بی نظم و آماتورمابانه است».
و همه اینها، پس از آن اتفاق می‌افتد که «نظامیان» تحت حمایت سیا روزها به طور آشکار «اعتراضات» را در رسانه های اجتماعی سازماندهی کردند.

با این حال، همان فیلمنامه قدیمی سیا هنوز عمل میکند. هنوز هم شگفت انگیز است که چگونه براندازی در برزیل، یکی از رهبران طبیعی جنوب جهانی تا این حد آسان است.
تلاش برای کودتا و تغییر رژیم یا انقلاب های رنگی همیشه رخ خواهد داد – به قزاقستان در اوایل سال ۲۰۲۱ و ایران چند ماه پیش فکر کنید.

درست زمانی که جناح خودکامه ارتش برزیل ممکن است بر این باور باشد که کشور را تحت کنترل خود دارد، توده های میلیونی هوادار لولا با قدرت کامل علیه نمایش مضحک ۸ ژانویه به خیابان ها می آیند، ناتوانی ارتش به طور آشکاری احساس می شود.
و از آنجایی که این یک عملیات سیا ساخته است، مغز متفکران این عملیات به دست نشاندگان نظامی مناطق گرمسیری خود دستور خواهند داد که مانند شترمرغ رفتار کنند.

متأسفانه آینده شومی در انتظار برزیل است. تشکیلات ایالات متحده اجازه نخواهد داد برزیل،به کمک اقتصاد بریکس، با قدرت کامل و در راستای مشارکت استراتژیک روسیه و چین به تجارت بازگردد.
نئومحافظه‌کاران و نئولیبرال‌های اشتراوسی، شغال‌ها و کفتارهای دارای گواهی ژئوپلیتیک، زمانی حال و روزشان بدتر خواهند شد که «جی7 شرق» که شامل برزیل است، به برتری دلار آمریکا پایان دهد و کنترل مالی امپراتوری جهان خارج شود.


منبع مطلب با کمی تغییر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: