پرش به محتوا

پاشینیان: رزمایش سازمان پیمان امنیت جمعی را لغو کرد.

ارمنستان از برگزاری مانورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در این کشور خودداری می کند – پاشینیان دلیل آن را توضیح می دهد

ترجمه مجله هفته

به گزارش رسانه های روسیه، پس از خودداری ارمنستان از برگزاری مانورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در این کشور، نخست وزیر نیکول پاشینیان خواستار شفاف سازی در مورد وظایف این سازمان شد. به گفته پاشینیان، عدم درک این موضوع کشور را با مشکل مواجه می کند.
به گزارش اسپوتنیک، نیکول پاشینیان، نخست وزیر، خواستار آن شد که حوزه مسئولیت سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) مشخص شود تا ارمنستان بتواند به صورت نهادی با این سازمان روابط برقرار کند.
از نظر وی، عدم درک منطقه مسئولیت سازمان پیمان امنیت جمعی یک مشکل اساسی برای ارمنستان است.
رزمایش CSTO «برادری شکست ناپذیر» باید در سال ۲۰۲۳ در ارمنستان برگزار شود. در ۱۰ ژانویه، پاشینیان اعلام کرد که کشور برگزاری این رویداد را در خاک خود صلاح نمی داند. وزارت دفاع ارمنستان این تصمیم را به سازمان پیمان امنیت جمعی اطلاع داد.
پس از آن، کرملین قول داد که گفت وگو با ایروان را ادامه دهد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه افزود:
«من فکر می کنم همکاران سازمان پیمان امنیت جمعی با ارمنستان در تماس هستند و جزئیات موضع ارمنستان را روشن خواهند کرد.»
در سپتامبر سال گذشته، پس از درگیری های مجدد با آذربایجان، ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی درخواست کمک کرد.
این سازمان با استفاده از زور برای حل مناقشه مخالفت کرده و خواستار استفاده از روش های سیاسی و دیپلماتیک شده بود.
این خواسته دولت ارمنستان تجمعی در مرکز ایروان به دنبال داشت: تظاهرکنندگان خواستار خروج از برجام و آغاز مذاکرات با دیگر متحدان برای ایجاد یک سیستم امنیتی جدید شدند.
پاشینیان در ماه اکتبر گفت که برخی از نمایندگان سازمان پیمان امنیت جمعی از خروج ارمنستان می ترسند، اما ایروان نیز نمی خواهد حمایت سازمان پیمان امنیت جمعی را از دست بدهد.
در ماه نوامبر، نخست وزیر از امضای بیانیه ای در مورد نتایج اجلاس سران CSTO و پیش نویس حمایت مشترک از ارمنستان خودداری کرد.

این اسناد برای بازنگری برگشت داده شده است. پاشینیان این امتناع را با عدم ارزیابی سیاسی CSTO از «تجاوز» آذربایجان به تمامیت ارضی ارمنستان توجیه کرد. پاشینیان تاکید کرد:
وی افزود: مایه تأسف است که عضویت ارمنستان در سازمان پیمان امنیت جمعی آذربایجان را از اقدامات تهاجمی منصرف نکرده است و تا به امروز نتوانسته ایم در مورد واکنش سازمان پیمان امنیت جمعی به تجاوز آذربایجان به ارمنستان تصمیمی بگیریم.
این حقایق لطمه بزرگی به وجهه سازمان پیمان امنیت جمعی در داخل و خارج از کشور ما وارد می کند و من این را یک عقب‌گرد بزرگ برای ریاست سازمان پیمان امنیت جمعی ارمنستان می‌دانم.
در اواسط ماه دسامبر، گروهی از شهروندان آذربایجانی که خود را به عنوان فعالان محیط زیست معرفی کردند، کریدور لاچین – تنها جاده ای که ارمنستان را به قره باغ کوهستانی متصل می کند – مسدود کردند.
ایروان باکو را به سازماندهی محاصره متهم کرد، در حالی که آذربایجان در واکنش به این ادعا مدعی شد که نیروهای حافظ صلح روسی راه را مسدود کرده اند.
مقامات ارمنستان از روسیه خواستند تا عملکرد بدون مشکل کریدور لاچین را تضمین کند.
پاشینیان خواستار آن شد که اگر مسکو به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد، باید از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد که به نیروهای حافظ صلح خود مأموریت بدهد یا یک نیروی حافظ صلح بین المللی به قره باغ کوهستانی بفرستد.
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که «حملات و سرزنش های علنی» علیه نیروهای حافظ صلح روسیه در این وضعیت کمکی به حل مشکلات آذربایجان و ارمنستان نمی کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: