پرش به محتوا

اعتراضات پرو ادامه دارد.

کاستیلو از ابتدا تحت فشار بود. 

پرو: اعتراضات علیه برکناری رئیس جمهور منتخب بومی و علیه دولت بالفعل ادامه دارد. گفتگو با الند ورا

مصاحبه: توربن آستن

منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

در هفته اول سال جدید، تظاهرات گسترده ای در پرو علیه دینا بولوارته، رئیس جمهور بالفعل برگزار شد. سرکوب نیز ادامه دارد. در حال حاضر حدود 30 کشته در ارتباط با تظاهرات گزارش شده است. وضعیت در پرو چگونه است؟

اکنون مرحله دوم اعتراضات آغاز شده است. اولین مورد در ماه دسامبر پس از سرنگونی رئیس جمهور پدرو کاستیلو، با بسیج در مقیاس وسیعی عمدتا در جنوب کشور انجام شد. اکنون سازمان ها تصمیم گرفته اند پس از جشن های سال نو اعتراضات را از سر بگیرند. تمرکز دوباره در جنوب است، بیشتر در مناطق پونو، جایی که من زندگی می کنم، و منطقه کوسکو. 

این مناطق با بولیوی هم مرز هستند. روز جمعه فرودگاه پونو اشغال شد که در نهایت با دخالت پلیس اشغال به پایان رسید. 

اوضاع پیچیده است، اما بولوارته رئیس جمهور غیرمنتخب بالفعل نیز تحت فشار است. به دلیل مرگ و میر در ارتباط با اعتراضات، دادستانی عمومی تحقیقات علیه آنها را آغاز کرد. 

چرا کانون اعتراضات در جنوب پرو است؟

بخش‌هایی وجود دارند که عمدتاً بومی هستند، آیماراها و کچواها. در این مناطق بود که شورش توپاک آمارو علیه حاکمان استعماری اسپانیا در پایان قرن هجدهم آغاز شد. در ضمن روابط نزدیکی با کشور همسایه بولیوی که دارای نسبت بالایی از مردم بومی است، وجود دارد. 

وضعیت بوجود آمده قبل از سفر اعلام شده رئیس جمهور بومی سابق بولیوی، اوو مورالس را نیز باید در این زمینه دید. بولوارته و راست افراطی می خواهند از این امر جلوگیری کنند، آنها مورالس را فردی نامطلوب اعلام کرده اند. در جنوب، بسیاری از مردم می گویند که جنوب پرو و بولیوی مانند دو نیمه یک سیب زمینی هستند.  

 دولت مستقر در لیما در شمال، تا جایی که اصلاً در جنوب حضور واقعی داشته باشد، از نظر بسیاری از مردم دولتی نژادپرست و تبعیض آمیز تلقی میشود

اکثر رسانه ها در آلمان می گویند که کاستیلو با انحلال پارلمان اقدام به «خود کودتا» کرد و به همین دلیل به زندان افتاد. از سوی دیگر، جنبش‌های اجتماعی از «کودتای پارلمانی» توسط اکثریت جناح راست نمایندگان صحبت می‌کنند. فکر می کنید در ۷ دسامبر چه اتفاقی افتاد؟

انتخاب کاستیلو به عنوان رئیس جمهور یک تغییر پارادایم در تاریخ پرو است. 

رؤسای جمهور دیگری نیز بوده اند که در یک منطقه روستایی به دنیا آمده و بزرگ شده اند، اما کاستیلو اولین کسی است که نه تنها از روستا می آید، بلکه تا انتها هم در آنجا زندگی و کار کرده است – به عنوان معلم مدرسه روستایی در بخش کاجامارکا. 

حزب پرو لیبره که کاستیو به دعوت رهبری برای آن شرکت کرد، چپ ترین حزب است. عمدتاً در استان ها نفوذ دارد. 

موضع کاستیلو پس از انتخابش چگونه بود؟

او نیز مرتکب اشتباهاتی شد، اما از ابتدای تصدی خود تحت فشار سه حزب راست افراطی در پارلمان، نماینده نخبگان کشور، و رسانه های متحد آنها و احزاب فرصت طلب «مرکز» بود. 

چندین محاکمه استیضاح وجود داشته است که راست ها در همه آنها شکست خورده اند. در آخرین مورد، کاستیو راه حل انحلال پارلمان را برای برگزاری انتخابات جدید دید. سپس در عرض دو ساعت از آن اعلامیه، استیضاح و زندانی شد. سرنگونی کاستیو نتیجه کار راست افراطی است. 

چه چشم اندازی برای اعتراضات می بینید؟

سه سناریو احتمالی وجود دارد. اول کاری است که دولت در حال حاضر انجام می دهد: تکیه بر سرکوب و تلاش برای سرکوب اعتراضات. 

دوم توافقی بین دولت و جنبش اعتراضی است. در اینجا سیگنال هایی از بولوارته برای احیای «توافق ملی» ۲۰۰۲ وجود دارد. این توافقنامه پس از دیکتاتوری آلبرتو فوجیموری منعقد شد. 

با این حال، جنبش اعتراضی لغو وضعیت فوق العاده را شرط گفتگو می داند. 

سومین سناریوی ممکن این است که اعتراضات وبسیج مردمی به اهداف خود برسد، بولوارته استعفا دهد و بلافاصله انتخابات جدید برگزار شود. 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: