پرش به محتوا

لولا پاسخ میدهد!

برزیل: لولا دستور «مداخله فدرال» علیه آشوبگران پایتخت را صادر کرد
در برازیلیا پایتخت برزیل وضعیت فوق العاده اعلام شد.

فرماندار منطقه فدرال به مدت ۹۰ روز تعلیق و رئیس امنیت پایتخت برکنار شد.
حامیان رئیس جمهور سابق بولسونارو پیش از این روز یکشنبه به چندین ساختمان دولتی یورش بردند.
رئیس جمهور برزیل، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، پس از یورش هزاران نفر از حامیان سلف راستگرای قبلی وی به کنگره، دادگاه عالی و کاخ ریاست جمهوری پالاسیو دو پلانالتو، در منطقه فدرال برازیلیا وضعیت فوق العاده اعلام کرد.
رئیس جمهور برزیل که اخیراً سوگند ریاست جمهوری را یاد کرده است، دستور مداخله نیروهای انتظامی فدرال در پایتخت را صادر کرد. لولا با حکمی امنیت عمومی را در برازیلیا تحت نظارت فدرال قرار داد.
رئیس دولت چپگرای برزیل، که هفته گذشته به قدرت رسید، روز یکشنبه این فرمان را صادر کرد و ریکاردو گارسیا کاپلی، وزیر دادگستری را مسئول رهبری سازماندهی«مداخله نیروهای امنیتی فدرال» کرد.
دستور لولا به کاپلی اجازه می‌دهد تا برای دستیابی به «هدف مداخله» از نهادهای غیرنظامی و نظامی کمک بگیرد.
همزمان، اندرسون تورس، رئیس امنیت برازیلیا، که در زمان بولسونارو وزیر دادگستری بود و از پیروان رئیس‌جمهور سابق محسوب می‌شود، روز یکشنبه برکنار شد. در همین حال، الکساندر دی مورائس، رئیس دادگستری برزیل، ایبانیس روچا، فرماندار ناحیه فدرال برازیلیا را به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد.
این تصمیمات نشان می‌دهد که ناآرامی‌های به این بزرگی «تنها با تأیید و حتی با مشارکت مؤثر مقامات ذی‌صلاح می‌تواند رخ دهد».
به گفته قاضی، ایبانیس روچا،«نه تنها در دفاع از این اغتشاشات به بهانه «تظاهرات سیاسی آزاد در برازیلیا» دروغ گفته است، بلکه تمام درخواست‌های مقامات برای تهیه یک طرح امنیتی برای جلوگیری از آشوب را نادیده گرفت.
پس از ساعت‌ها درگیری، نیروهای امنیتی که از نارنجک‌های شوکر، گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب پاش نیز استفاده کردند، موفق شدند تا عصر یکشنبه کنترل ساختمان‌های دولتی را دوباره به دست بگیرند.
به گفته مقامات، حداقل ۳۰۰ نفر دستگیر شدند. وزیر دادگستری هشدار داد که دستگیری ها در طول شب ادامه خواهد داشت، زیرا مقامات تلاش می کنند همه افراد دخیل در شورش ها را شناسایی کنند.
او آنچه را که در پایتخت اتفاق می‌افتد، «اقدام تروریستی» و تلاش برای «کودتا» توصیف کرد. اما مقررات اضطراری تا پایان ماه جاری به قوت خود باقی خواهد ماند.
دامنه فرمان محدود به منطقه فدرال برازیلیا است و هدف اعلام شده این فرمان «پایان دادن به اخلال جدی نظم عمومی در منطقه فدرال است که با اعمال خشونت آمیز و نفوذ به ساختمان های عمومی آغاز شده است».
برای دستیابی به این هدف، دادستان کل می تواند در صورت لزوم از «منابع مالی، فنی، ساختاری و انسانی منطقه فدرال» – از جمله، ارتش و پلیس – استفاده کند.

لولا در یک سخنرانی تلویزیونی متعهد شد که مسئولین هرج و مرج را «با قدرت قانونی» مجبور به پاسخگویی میکند و متعهد شد که » کسانی تامین کنندگان مالی» این جمعیت اغتشاشگر هستند – که بیشتر آنها از لباس‌ها متحدالشکل و از پرچم برزیل استفاده میکنند را شناسایی و محاکمه کند

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: