برنامه های لولا برای درمان و سلامتی فقرا.برزیل: راه اندازی مجدد استراتژی “پزشک بیشتر” برای مراقبت های بهداشتی اولیه جهانی

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه میر فخرایی

Photo: REUTERS/Ueslei Marcelinoتقریباً ۷۰۰ هزار مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا یا مرتبط با آن – این تعداد نشان دهنده فقدان مراقبت های اولیه پزشکی در بسیاری از مناطق برزیل است.
رنج میلیون ها نفر از برزیلی های فقیر و بیمار می تواند به زودی تا حدودی التیام یابد.
همانطور که رئیس جمهور لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا از حزب چپ گرای کارگران (PT) که از اول ژانویه در قدرت است در طول مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود، دولت او می خواهد برنامه بهداشتی ” پزشک بیشتر” را در سریع ترین زمان ممکن فعال کند. .
نسیو فرناندز، دبیر مراقبت های بهداشتی اولیه در وزارت مسئول، در اواسط هفته گذشته گفت که از سرگیری این برنامه قریب الوقوع است.
ژایر بولسونارو، سلف فاشیست لولا، که دو روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری خود به فلوریدا گریخت، مدت کوتاهی پس از انتخاب وی تحت فشار ایالات متحده، به پروژه حمایت اجتماعی که با کمک کوبا از سال 2013 تا 2018 راه اندازی شده بود، پایان داد.
همانطور که مجله برزیلی کارتا کاپیتال در آن زمان گزارش داد، او رویکرد خود را با سناتور راست افراطی جمهوری خواه ایالات متحده در فلوریدا، مارکو روبیو، هماهنگ کرد.
پرسی فرانسیسکو آلوارادو گودوی، روزنامه‌نگار گواتمالایی نیز فاش کرد که مایکل پمپئو، رئیس سابق سیا و وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده نیز از این برنامه‌ها آگاه بوده است.

گودوی گزارش داد که خروج برزیل از برنامه «پزشک بیشتر» با هماهنگی سفارت ایالات متحده در برازیلیا و کنسولگری ایالات متحده در هشت شهر دیگر همراه بود.
بیش از ۸۳۰۰ پزشک، پرستار و مراقب کوبایی در سال ۲۰۱۹ مجبور به ترک این کشور شدند. سیستم بهداشت و درمان برزیل سقوط کرد. میلیون ها نفر، عمدتاً افراد فقیرتر، بدون مراقبت پزشکی رها شدند.

کانال خبری تله سور پنجشنبه گذشته موفقیت برنامه اجتماعی دولتی را یادآور شد تا آن زمان، حدود ۲۰ هزار پزشک کوبایی از بیش از ۱۱۳ میلیون بیمار در ۳۶۰۰ جامعه در طول دوره پنج ساله این برنامه مراقبت کرده بودند.
دولت جدید در برازیلیا اکنون می‌خواهد دوباره بر راه اندازی این موضوع کار کند.
فرناندز به سی‌ان‌ان گفت: «یکی از اولویت‌های مراقبت‌های اولیه ما این است که متخصصان پزشکی را به مکان‌هایی ببریم که پزشک وجود ندارد.
این “یکی از فوری ترین وظایف” است زیرا داده های موجود نشان می دهد که “از بین ۵۵۶۸ شهرستان، ۳۰۰ شهر وجود دارد که بیش از یک سال است که پزشک ندارند، ۸۰۰ شهر نمی توانند پزشک پیدا کنند، و ۱۲۰۰ شهر وجود دارد که تعداد پزشکان در آنجا بسیار زیاد است. ».

به گفته این مقام وزارت بهداشت، تا به امروز، جوامعی که محل زندگی پزشکان کوبایی بوده‌اند که در سال ۲۰۱۹ مجبور به ترک آنها شده‌اند، هنوز هم بدون پزشک هستند.
فرناندز توضیح داد: با این حال، در حال حاضر هیچ برنامه مشخصی برای “تکرار همان شکل همکاری با کوبا” وجود ندارد، زیرا پزشکان برزیلی در اولویت هستند و به آنها جاهای خالی پیشنهاد می شود.

پس از آن، پست های خالی به پزشکان برزیلی آموزش دیده در خارج از کشور ارائه می شود و در نهایت، موقعیت های خالی در اختیار پزشکان خارجی نیز قرار می گیرد.
با این حال، دولت دیلما روسف، رئیس‌جمهور چپ‌گرا (۲۰۱۱-۲۰۱۶) با طرح‌های مشابهی برای رفع کمبود عرضه ناکام ماند، زیرا در آن زمان نه متقاضیان داخلی و نه خارجی به تعداد کافی برای مأموریت در مناطق روستایی یافت نمی‌شدند.
در نتیجه، روسف در سال ۲۰۱۳ برنامه “پزشک بیشتر” را با متخصصان پزشکی از کوبا با همکاری سازمان بهداشت پان آمریکا (OPAS) راه اندازی کرد.
در آن زمان، سازمان ملل متحد همکاری موفق جنوب-جنوب را به عنوان نمونه ای از همکاری خوب ستود.
در در حالی است که، متخصصان پزشکی از جزیره کوبا نیز در اروپا مستقر هستند. در پایان دسامبر، ۵۱ پزشک کوبایی وارد کاتانزارو، مرکز استان کالابریا در ایتالیا شدند.
آنها از جمله حدود ۵۰۰ متخصص پزشکی کوبایی هستند که امسال در بیمارستان های کالابریا کار خواهند کرد.
توافقنامه ای که در اوت گذشته توسط رئیس جمهور منطقه، روبرتو اوچیوتو، و دولت کوبا امضا شد، قرار است به رفع کمبود پزشک در استان جنوبی ایتالیا کمک کند.