پرش به محتوا

چین: این آغاز هرج و مرج در آمریکا است نه پایان آن!

چین: این آغاز هرج و مرج در آمریکا است نه پایان آن!

تحلیلگران چینی: پیروزی شرم آور مک کارتی در انتخابات ریاست مجلس به هرج و مرج واشنگتن پایان نمی دهد.

توسط یانگ شنگ
سرمقاله گلوبال تایمز
ترجمه میرفخرایی

پس از یک بن بست تاریخی و شرم آور و ۱۵ دور رای گیری که تا چند روز پس از تشکیل کنگره جدید، مجلس را از فعالیت کامل باز داشت، سرانجام بامداد شنبه، کوین مک کارتی، نماینده جمهوری خواه کنگره، به عنوان رئیس جدید«خود انتخاب کرد.

تحلیلگران چینی گفتند که این ثابت می کند که جنگ قدرت در واشنگتن فقط بین دموکرات ها و جمهوری خواهان نیست، بلکه بین سیاستمداران همان حزب نیز جریان دارد و سیاستمداران آمریکایی با گرایش های سیاسی افراطی به طور فزاینده ای مایل هستند تا منافع کل حزب را زیر سوال ببرد و بتواند اکثریت یا نخبگان مستقر را به سازش در تقریباً هر موضوعی وادار کند.

این امر باعث ایجاد عدم اطمینان بیشتر در واشنگتن در آینده خواهد شد، زیرا هیچ رهبر سیاسی قوی و قابل اعتمادی وجود ندارد، نه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، نه رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ و نه رئیس جمهور جدید مک کارتی نمی توانند حزب خود را کاملاً متحد کنند یا با یک صدا صحبت کنند. به گفته کارشناسان، در آینده، حکومت داخلی ایالات متحده همچنان آشفته خواهد بود و در حل موثر مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناکام خواهد بود و سیاست خارجی آن ممکن است به سمت عرصه های پر هرج و مرج و خطرناک تر منحرف شود.

به گزارش CNBC، حوالی ساعت ۱۱ شب به وقت محلی روز جمعه، در میانه چهاردهمین رای گیری ناموفق، درگیری تنش آمیزی در مجلس نمایندگان آغاز شد و مک کارتی شخصاً با مت گاتز از فلوریدا و لورن بوبرت از کلرادو، نمایندگان جمهوری خواه از فلوریدا درگیر شد.
با وجود دادن امتیازات متعدد در طول هفته برای جلب حمایت این دو و سایر جمهوری خواهان راست افراطی، آنها از حمایت کامل خود از مک کارتی خودداری کردند.
در نهایت آنها به چهار جمهوری‌خواه دیگر در رای‌گیری حاضر در پانزدهمین و آخرین رای‌گیری پیوستند، که به مک کارتی کمک کرد تا پیروز شود، زیرا او اکنون برای کسب اکثریت به آرای کمتری نیاز دارد. بر اساس این گزارش، وی با ۲۱۶ رای از مجموع ۴۲۸ رای ممکن برنده شد.

برخی ناظران ادعا کرده بودند که سیاستمداران راست افراطی مورد حمایت ترامپ که در انتخابات میان دوره ای ۲۰۲۲ کرسی های مجلس نمایندگان را به دست آوردند، از دستورات ترامپ پیروی خواهند کرد.
اما روند وقایع نشان داد که حتی پس از اینکه ترامپ علناً حمایت خود را از مک کارتی در روز چهارشنبه پس از سه دور رای‌گیری ناموفق اعلام کرد، آن جمهوری‌خواهان همچنان از پیروی از خواسته های ترامپ خودداری کردند، بنابراین کل ماجرای شرم‌آور به درازا کشید و کار به پانزده مرتبه رای گیری رسید.
لو شیانگ، کارشناس مطالعات ایالات متحده و پژوهشگر آکادمی علوم اجتماعی چین، روز شنبه به گلوبال تایمز گفت: «این ثابت می کند که نه تنها بین دو حزب بلکه در درون هر حزب نیز اختلافات جدی وجود دارد. آن معدود جمهوری خواهان، که در واقع یک اقلیت در حزب هستند، ثابت کرده اند که قادر به گروگانگیری اکثریت هستند.
این سیاستمداران بر خلاف منافع حزب به عنوان یک کل، ترجیح می دهند قدرت سیاسی خود را به کرسی بنشانند. این فقط مشکل مک کارتی یا سیاستمداران منفرد نیست، بلکه یک مشکل سیستماتیک در قلب دموکراسی آمریکایی است.»
«اگرچه دموکرات‌ها به خاطر این شرمساری تاریخی به جمهوری‌خواهان می‌خندند، اما اگر دموکرات‌ها سال گذشته در مجلس نمایندگان پیروز می‌شدند و با همان وضعیتی روبرو می‌شدند که اکنون جمهوری‌خواهان با آن مواجه هستند، احتمالاً همان‌ها بودند. مانند جمهوری خواهان در حال حاضر تقسیم شده است. «چپ افراطی» در درون دموکرات‌ها نیز تمام تلاش خود را می‌کند تا طرفداران تشکیلات را وادار به تبعیت از خواسته‌های آنها کند.»
برخی از تحلیلگران بر این باورند که این موضوع بخشی از چرخه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ خواهد بود. هر بار بیشتر سیاستمداران آمریکایی با که درگیر رقابت های انتخاباتی میشوند، متوجه خواهند شد که هیچ رهبر مطلقی وجود ندارد که بتواند بلوک آنها را به طور کامل متحد کند.

بررسی مسائل مربوط به قانون و بودجه در مجلس نمایندگان بسیار سخت تر خواهد بود و امیدی نیست که واشنگتن بتواند مشکلات را به طور موثر حل کند.

دیائو دامینگ، کارشناس مطالعات ایالات متحده و آمریکا دانشیار دانشگاه رنمین چین در پکن به گلوبال تایمز روز شنبه گفت: «ممکن است خیلی زود باشد که پیش بینی کنیم که وضعیت فعلی چگونه بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ تأثیر می گذارد، اما مسلم است که پیروزی شرم آور مک کارتی به معنای پایان آشفتگی در واشنگتن نخواهد بود».
قطبی شدن در سیاست ایالات متحده به این معنی است که توازن قوا بین دو حزب در کنگره بسیار فشرده است و جمهوری خواهان فضای کمی برای اشتباه دارند، بنابراین این اقلیت افراطی در حال به دست آوردن جایگاه پر اهمیتی است زیرا آنها اکنون «اقلیت کلیدی» هستند. به گفته دیائو این به نوبه خود باعث «تجزیه» در دو حزب می شود.

چهره های افراطی همچنان افراطی خواهند بود و مسلم است که جمهوری خواهان تمام تلاش خود را برای جلوگیری از هر چیزی که توسط دموکرات ها پیشنهاد می شود و برای دولت بایدن ایجاد دردسر می کند انجام می دهند و همچنین «تعقیب بی وقفه» علیه بایدن و پسرش آغاز دیت خواهند زد. تحلیلگران معتقدند آنها به این کار به عنوان انتقام گرفتن از دموکرات ها نگاه می کنند همانگونه که آنها با ترامپ رفتار کردند.

برخی کارشناسان می گویند، در سیاست خارجی، جو سیاسی مسموم آمریکا را غیرقابل پیش بینی تر و خطرناک تر خواهد کرد. به گزارش سی ان ان، مک کارتی گفت که مجلس نمایندگان جدید می خواهد آمریکا در رقابت اقتصادی با چین پیروز شود و این کشور را «حزب جامعه چینی» نامید.
مک کارتی در اولین سخنرانی خود به عنوان سخنران صبح شنبه گفت: «ما همچنین به چالش های بلندمدت آمریکا، بدهی ها و ظهور حزب کمونیست چین خواهیم پرداخت.»

به گزارش CNN مک کارتی پر ادامه گفت، « در مورد حزب کمونیست جمهوری خلق، ما یک کمیته ویژه دو حزبی در مورد چین تشکیل خواهیم داد تا ببینیم چگونه می‌توانیم صدها هزار شغل را که به چین رفته‌اند بازگردانیم، و سپس این ما خواهیم بود که وضعیت اقتصادی چین را خواهیم داشت و در رقابت برنده میشویم.»
لو گفت که «روند خطرناکی وجود دارد که نشان می دهد نخبگان سیاسی ایالات متحده توسط احساسات ضد چینی بر اساس اطلاعات جانبدارانه، غیرقابل اعتماد و به شدت منفی در مورد چین مسموم شده اند. این می تواند ایالات متحده را وسوسه کند که گام های مخاطره آمیزی بردارد.»
به گفته لو، سیاستمداران آمریکایی مانند مک کارتی ممکن است بر این باور باشند که چین به دلیل شیوع بیماری همه گیر کووید ۱۹ آسیب پذیر است و زمان آن فرا رسیده است که اقدامات تهاجمی تر برای به چالش کشیدن چین در مورد مسائلی مانند مسئله تایوان و حتی حمایت از دامن زدن به انقلاب های رنگی در داخل انجام شود.
وی گفت: بنابراین اگر آمریکا بر اساس ارزیابی اشتباه تصمیم اشتباهی بگیرد، بخاطر این سیاستمداران تندرو و نادان، مردم آمریکا بهای سنگینی را خواهند پرداخت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: