وضعیت شدیدا بحرانی در شبه جزیره کره.

وضعیت شدیدا بحرانی در شبه جزیره کره.


سئول با بمب اتمی تهدید میکند.

درگیری در شبه جزیره کره در حال تشدید است. اظهارات ضد و نقیض آمریکا و کره جنوبی

نوشته یورگ تیدین
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

آیا جوزف بایدن رئیس جمهور آمریکا به طور کامل از اختلافات در شبه جزیره کره مطلع نیست؟


در آغاز سال، اختلافات آنقدر بالا رفت که یون سوک یول، همتای کره جنوبی بایدن، در مصاحبه ای که روز دوشنبه در روزنامه چوسان ایلبو منتشر شد، گفت که ایالات متحده و کره جنوبی در حال بررسی انجام رزمایش های آینده برای تمرین بمب اتمی با یکدیگر هستند.
این بدان معنی است که در صورت وقوع جنگ، ارتش ایالات متحده به نیروهای مسلح کره جنوبی اجازه می دهد تا سلاح های هسته ای خود را در اختیار داشته باشند.
کاملا مشابه آنچه در جمهوری فدرال آلمان تحت عنوان “مشارکت هسته ای” درک می شود – که می تواند آلمان را در هر زمانی هدف “حمله پیشگیرانه” قرار دهد.
بایدن در همان روز در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده، در پاسخ به سوالی درباره این موضوع، انجام چنین مذاکراتی را رد کرد. با این حال، کره جنوبی روز سه شنبه تکذیب بایدن را رد کرد.
سخنگوی یون کیم یون هی به مطبوعات تایید کرد که “در پاسخ به تهدیدات هسته ای کره شمالی” یک “طرح عملیاتی مشترک برای بمب های هسته ای” مورد بحث قرار گرفته است.
به همین ترتیب، شورای امنیت ملی ایالات متحده قبلاً تصریح کرده بود که ایالات متحده و کره جنوبی در حال آماده سازی “یک پاسخ هماهنگ و ملموس” در صورت استفاده کره شمالی از سلاح هسته ای هستند.
گزارش های مطبوعاتی خاطرنشان کردند که این نتیجه گیری ها می تواند واقعیت داشته باشد زیرا که رهبران نظامی دو کشور در ماه نوامبر تصمیم گرفتند همکاری خود را تشدید کنند.
روز چهارشنبه، کیم، سخنگوی یون به تنش ها دامن زد. او اعلام کرد که در صورت نقض مجدد “مرزهای” کره جنوبی توسط جمهوری دموکراتیک خلق کره، توافقنامه منطقه حائل ۲۰۱۸ با کره شمالی به حالت تعلیق در خواهد آمد.
بر اساس اطلاعات منتشر شده از سئول، در پایان ماه دسامبر، پنج هواپیمای بدون سرنشین منشأ کره شمالی وارد «فضای هوایی کره جنوبی» شدند.
در مقابل، سخنگوی یون از «تولید مقیاس بزرگ پهپادهای کوچک» خبر داد که «رد یابی آنها دشوار است».
هدف، ایجاد ظرفیت‌های نظامی برای «ضد حمله‌های بزرگ» است. سئول همچنین آزمایش های موشکی پیونگ یانگ را محکوم کرد.
کره شمالی بارها موشک های ICBM را پرتاب کرده است این موشک ها به شکل فرضی می توانند سرزمین اصلی آمریکا هدف قرار دهند.
همچنین شکایت هایی مبنی بر شلیک سه موشک کوتاه برد کره شمالی در ابتدای سال وجود داشت – پس زمینه این بود که سئول یک ماهواره نظامی را به مدار فرستاده بود.
در آخر هفته، کیم جونگ اون، رئیس دولت کره شمالی، آمریکا و کره جنوبی را به “فشار شدید نظامی بر پیونگ یانگ” در نشست پایان سال حزب کارگران جمهوری دموکراتیک خلق کره متهم کرد.
سئول و واشنگتن قصد دارند “نوعی ناتوی منطقه ای” را ایجاد کنند. کیم احتمالاً به صورت گذشته‌نگر درباره «مشارکت هسته‌ای» احتمالی کره جنوبی بر اساس الگوی جمهوری فدرال آلمان تأیید می‌کند.
در پاسخ به تهدید غرب، کیم اعلام کرد که به منظور بهبود قابلیت های هسته ای خود، تسلیح مجدد را افزایش خواهد داد.
بمب های هسته ای تاکتیکی باید به صورت انبوه تولید شوند و هدف این است که یک ماهواره جاسوسی در سریع ترین زمان ممکن به فضا ارسال شود.
وضعیت در شبه جزیره کره بسیار بحرانی است.