پرش به محتوا

سربازان روسی به بلاروس اعزام شدند.

وزارت دفاع بلاروس از ورود نیروهای مسلح جدید روسیه به این کشور خبر داد

وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که سازماندهی تشکیلات نیروهای منطقه ای در بلاروس ادامه دارد. ولادیمیر پوتین و الکساندر لوکاشنکو در پاییز توافق کردند که یک گروه مشترک متشکل از ۹۰۰۰ سرباز در بلاروس مستقر کنند.
به گفته وزارت دفاع این جمهوری، روسیه و بلاروس به ساخت گروه‌بندی نیروهای منطقه‌ای ادامه می‌دهند و نیروها و تجهیزات نظامی جدید از روسیه وارد بلاروس می‌شوند. در مینسک اعلام شد:
«با توجه به شرایط نوظهور، این روند اکنون به صورت مرحله‌ای در حال انجام است.»
آموزش رزمی با نیروهای مسلح جدید روسیه در منطقه آموزش نظامی بلاروس سازماندهی می شود. در بیانیه آمده است:
«به منظور ارتقای سطح آموزش رزمی واحدهای هوانوردی نیروهای مسلح جمهوری بلاروس و فدراسیون روسیه که بخشی از مؤلفه هوانوردی هستند، یک تمرین پروازی و تاکتیکی مشترک برنامه ریزی شده است.»
در ۱۰ اکتبر، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد که با همتای روس خود ولادیمیر پوتین برای استقرار یک گروه مشترک از نیروهای نظامی در این کشور به توافق رسیده است.
مینسک و مسکو اعلام کرده بودند که استفاده از نیروهای مشترک صرفاً دفاعی است.
در ماه اکتبر، وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد که تعداد پرسنل نظامی روسیه در این گروه کمی کمتر از ۹۰۰۰ نفر خواهد بود.
در پایان ماه دسامبر، لوکاشنکو این احتمال را رد نکرد که کشورهای همسایه بلاروس می توانند دست به تجاوز علیه این کشور بزنند زیرا نشانه هایی از تحرکات مشکوک در مرزهای بلاروس و اوکراین مشاهده می شود.
در این راستا رئیس جمهور تصمیم گرفت تا نیروهای واکنش فوری – یگان هایی که در مواقع اضطراری به حالت آماده باش درآمده و «به محل تنش اعزام می شوند» را مورد بازنگری قرار دهد.
بلاروس قبلاً تمریناتی را برای تأمین امنیت جبهه داخلی در ماه ژوئن و برای محافظت از تأسیسات مهم در مینسک در ماه اوت برگزار کرده بود.
پس از آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین، لوکاشنکو بارها اعلام کرد که بلاروس در آن شرکت نخواهد کرد. با این حال، در پاییز او اظهار داشت که در حالی که مینسک در این عملیات شرکت داشته، اما ارتش خود را به جایی نفرستاده است.
در اواخر دسامبر، وزارت دفاع بلاروس گزارش داد که یک موشک ضد هوایی اس-۳۰۰ اوکراینی بر فراز خاک این کشور سرنگون شده است.
مینسک از کی یف خواست تا در آینده از حوادث مشابه تحقیق و پیشگیری کند.
وزارت دفاع اوکراین مدعی شد که حق «دفاع و حفاظت از حریم هوایی خود» را دارد اما با تحقیق درباره این حادثه موافقت کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: