پرش به محتوا

زمین زیر پای فرانسه در آفریقا میلرزد.

بورکینافاسو خواستار تعویض سفیر فرانسه شد، پاریس نفوذ خود را از دست میدهد.

نوشته هانس گئورگ هرمان
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

فرانسه در حال از دست دادن نفوذ سیاسی خود به عنوان یک قدرت قدیمی استعماری در آفریقا است. پس از جمهوری آفریقای مرکزی و مالی، اکنون جمهوری بورکینافاسو نیز به سلطه سیاسی پاریس پشت کرده است.
همانطور که رسانه های فرانسوی و آفریقایی در ابتدای هفته گزارش دادند، دولت فعلی اواگادوگو در پایان ماه دسامبر یادداشتی به وزارت خارجه فرانسه ارسال کرد و خواستار تغییر لوک هالاد سفیر فعلی خود شد.
این کشور با حدود ۲۰ میلیون نفر جمعیت توسط یک دیکتاتوری نظامی به رهبری کاپیتان ابراهیم ترائوره اداره می شود. در ۳۰ سپتامبر، ترائوره سلف خود، سرهنگ دوم پل هانری ساندائوگو دامیبا را که تنها در ژانویه گذشته قدرت را به دست گرفته بود، خلع کرد.
در ماه‌های اخیر، اکثریت بزرگی از مردم خواستار خروج فرانسوی‌ها شده‌اند و در برخی مواقع اعتراضات گسترده‌ای علیه حاکمان سابق هم صورت گرفته است.
در کشور همسایه بورکینا فاسو، یعنی مالی ارتش و رهبری این کشور تحت شعار «فرانسه برو بیرون» آشکارا به سمت پیشنهاد کمک روسیه برای دفع شبه نظامیان اسلامگرا تمایل نشان داده‌اند.
روزنامه لوموند پاریس، به نقل از منابع آفریقایی و فرانسوی مدعی شد که ترائوره و ارتشش تنها حدود ۶۰ درصد از کشور، در جنوب بورکینافاسو را «تحت کنترل» خود دارند.
وزارت خارجه پاریس، با بیانیه ای که با عبارات دیپلماتیک به خوبی استتار شده بود، در مورد خواسته اخراج سفیر هالاد، اظهار نظری نکرد.
مفسران رسانه های فرانسوی دلیل ارائه شده در نامه حکومت نظامی برای درخواست خروج هالاد از اواگادوگو را «فراافکنی و بهانه» توصیف کردند:
بر این اساس، این دیپلمات از هموطنان خود را در کودوگو که تنها در ۱۰۵ کیلومتری پایتخت قرار دارد، «قاطعانه» خواسته است، که خانه ها و دفاتر خود را ترک کنند و به دلیل تهدید ادعایی حملات «واحدهای تروریستی» اسلام گرا به اواگادوگو یا بوبو-دیولاسو در جنوب غربی بورکینا فرار کنند.
«هجوم اسلامگرایان» از اواخر سال ۲۰۱۵ یعنی از زمان آغاز جنگ موسوم به ساحل، تبدیل به بخشی از زندگی روزمره روستاها و آبادی های شمال و شرق منطقه شده است.
کودوگو با تقریباً ۹۰ هزار نفر جمعیت، سومین شهر بزرگ کشور است و اکنون از سوی دولت فرانسه به عنوان «منطقه قرمز» معرفی شده است، منطقه ای در جنوب ساحل که مستقیماً توسط شبه نظامیان اسلامی تهدید می شود. این تهدیدها ظاهراً برای آزار دادن حاکمان که مانند اسلاف خود امنیت بیشتر و یا حتی محافظت کامل در برابر حملات اسلامگرایان را به اقلیت های قومی مختلف مستقر در شمال پایتخت مرکز کشور قول داده بودند صورت میگیرد.
در مقابل، هالاد به ساکنان فرانسوی هشدار داده بود که ماندن در کودوگو در این روزها «یک خطر جدی» است.
به گفته وزارت خارجه فرانسه مذاکرات بین کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه و همکار بورکینافاسوی‌اش اولیویا روامبا، برای حل و فصل این مناقشه ابتدا برای پایان سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده بود، به تاریخ نامشخصی موکول شد و در نهایت به کلی لغو شد.
ابراهیم ترائوره، مرد قدرتمند جدید اواگادوگو، در ماه اکتبر، مدت کوتاهی پس از به دست گرفتن قدرت، آشکارا به نفع شراکت نزدیک‌تر با مسکو صحبت کرده بود و در نتیجه بدین ترتیب مورد تایید اکثریت قومی موسی نیز قرار گرفت، که حدود ۵۵ درصد از جمعیت بورکینافاسو را تشکیل می دهند.
دولت فرانسه اکنون خود را در وضعیت بی سابقه ای می بیند، که در آن تهدید به از دست دادن روابط و نفوذ اقتصادی و نظامی می شود، آنهم روابط و نفوذی که برای چندین دهه آنرا در مستعمرات و مناطق «تحت الحمایه» قدیمی پرورش داده است.
هالاد در نوامبر گذشته این خطر در عبارات یک مستعمره‌چی چنین به زبان آورد :

ما فقط به این دلیل که مجبوریم در اینجا چند حمله را تحمل کنیم، از تعهدات خود (در بورکینا) دست نخواهیم کشید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: