پرش به محتوا

بحران خودساخته

بحران خودساخته

صدها قایق کوبایی در سواحل ایالات متحده لنگر انداختند. دلیل آن تحریم هاب علیه کوبا است

اثر فولکر هرمزدورف
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه میر فخراییمقامات ایالات متحده روز دوشنبه پس از آن که حدود ۳۰۰ مهاجر کوبایی طی دو روز آخر هفته وارد آنجا شدند، پارک ملی درای تورتوگاس را که شامل گروهی از جزایر خالی از سکنه در فلوریدا کییز است، مسدود کردند.

دولت از طریق توییتر این اقدام را با این واقعیت توجیه کرد که «منابع و فضا لازم است» برای مراقبت از افرادی که در ابتدا منشاء آنها ذکر نشده بود وجود ندارد.
وب سایت منطقه حفاظت شده طبیعی که تقریباً در نیمه‌ی راه بین کوبا و فلوریدا قرار دارد، بعداً گزارش داد که این مهاجران اهل کوبا هستند.
آنها قرار است طی چند روز آینده تحت نظارت وزارت امنیت داخلی ایالات متحده به کی وست منتقل شوند.
پس از آن پورتال تبلیغاتی دولتی ایالات متحده Martí Noticias در مورد «بحران در فلوریدا کیز» در روز سه شنبه هشدار داد.
ریک رمزی، کمیسر پلیس شهرستان مونرو منطقه ساترن کیز، دولت واشنگتن را متهم کرد که «نقشه راهی برای مقابله با مشکل عظیم مهاجرت انبوه که قابل پیش بینی بود» ندارد.
این پرتال گزارش داد که با استناد به آمار گارد ساحلی، تا پایان سال بودجه ۲۰۲۲ در ۳۰ سپتامبر، ۶۱۸۲ نفر از طریق دریا جزیره را ترک کرده‌اند.

این گزارش می‌گوید یکی از دلایل این امر «بحران اقتصادی» در کوبا است، اما بدون محاصره ۶۰ ساله ایالات متحده، تأثیرات همه‌گیری، پیامدهای تورم جهانی و ۲۰۰ تحریم اضافی تحمیل شده توسط دونالد ترامپ و جوزف بایدن این مهاجرت وجود نخواهد داشت.
در عوض، رئیس سازمان ضد «Movimiento Democracia»، رامون سائول سانچز ریزو، اعلام کرد:
«این مهاجرت ناشی از نظامی است که به نیازهای مردم پاسخ نمی دهد و مهاجرت را تشویق می کند تا اهرمی علیه دولت ایالات متحده ایجاد کند. »

در حالی که بسیاری از رسانه‌های آلمانی زبان گزارش یکطرفه ای را از خبرگزاری فرانسه منتشر کردند که در آن افزایش تعداد مهاجران را این گونه توضیح میدهد که کوبا «در حال حاضر بدترین بحران اقتصادی از دهه ۱۹۹۰ را تجربه می‌کند»، روزنامه لیبرال تاتس، که به حزب حاکم سبز آلمان نزدیک است، افزود: گزارشی از اظهار نظر یوانی سانچز، مخالف نظام کوبا و دوستدار ایالات متحده، منتشر کرد که دولت هاوانا را به بکار بردن «خشم سرکوبگرانه» و افزایش سرکوب مخالفان متهم میکند.
در واقع، ممکن است دلایل مختلفی برای افزایش پهلو گرفتن قایق ها از کوبا در فلوریدا کیز، که فقط ۱۰۰ مایل با شمال هاوانا فاصله دارد وجود داشته باشد.
یکی از آنها می تواند توقف صدور ویزا در سال ۲۰۱۷ در زمان ترامپ از طریق اختراع «حملات صوتی» ادعایی باشد.
به جای تعداد توافق شده بیست هزار مجوز ورود برای کوبایی ها، ایالات متحده آمریکا به طور موقت تنها ۱۰۰۰ ویزا صادر کرد و مهاجرت قانونی به ایالات متحده را برای بسیاری از مردم غیرممکن کرد.
علاوه بر این، امتیازاتی که برای کوبایی‌ها نسبت به مهاجران کشورهای دیگر در ایالات متحده وجود دارد، آنها را به مهاجرت تحریک می‌کند.
اما افزایش مهاجرت «غیرقانونی» از کوبا در حال حاضر باعث ایجاد مشکلاتی در ایالات متحده شده است.
در سپتامبر سال گذشته، واشنگتن اعلام کرد که سفارت هاوانا در اوایل سال ۲۰۲۳ رسیدگی کامل به ویزای مهاجرت را از سر خواهد گرفت.
مذاکرات در بالاترین سطح در مورد مسائل مهاجرت تا به امروز بین نمایندگان هر دو دولت در ۹ نوامبر در هاوانا انجام شد.
تندروهای جناح راست در ایالات متحده قبلاً این مذاکرات را نوعی «خیانت» خوانده بودند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: