پرش به محتوا

«این هیچ مزیتی برای کارگران ندارد»

«این هیچ مزیتی برای کارگران ندارد»

توسعه اقتصادی ترکیه با تورم شدید مشخص می شود. گفتگو با مایکل رابرتز

مصاحبه: وارتان هالیس ییلدیریم

یونگه ولت

ترجمه حمید علوی

چگونه می توان به وضعیت سیاسی ترکیه و وضعیت اقتصادی آن فکر کرد؟

دولت ترکیه خوش بینانه اعلام می کند که در نیمه اول سال آینده مشکلات خود را حل خواهد کرد. بحث در این مورد در ترکیه بسیار محدود است. 

به عنوان یک اقتصاددان، می‌دانم که وقتی مشکلات جدی در اقتصاد به وجود می‌آید – مثلاً هزینه‌های زندگی بالا می‌رود – دولت اجازه انتقاد از سیاست‌های خود را نخواهد داد و در عوض به دنبال سرکوب مخالفان است. 

بحران اقتصادی در ترکیه و سراسر جهان مستلزم بحث و بررسی بیشتر در مورد آنچه که باید انجام شود است، نباید مانع بحث و گفتگو شد یا دست به سرکوب دیدگاه های جایگزین زد. 

قبلا نوشتید که «سودآوری سرمایه ترکیه» به شدت کاهش یافته است. وضعیت در حال حاضر چگونه است؟

سودآوری سرمایه ترکیه پس از پایان رکود بزرگ، به ویژه در طول رکود عمیق ناشی از همه‌گیری کووید در سال ۲۰۲۰، به کاهش خود ادامه داده است. 

از آن زمان تا بحال، بهبود ضعیفی صورت گرفته است زیرا اقتصاد به سمت تورم می رود.

ترکیه در حال حاضر یکی از بالاترین نرخ های تورم در جهان را دارد. دولت فکر می کند که این فقط نتیجه تحولات جهانی است. 

درست است که تورم فزاینده همه اقتصادهای بزرگ را فرا گرفته است. علت اصلی تورم، تولید ناکافی در اقتصادهای سرمایه داری با توجه به  تقاضا برای کالاها و خدمات است یعنی وضعیت تولید به اندازه تقاضا بهبود نیافته. 

تورم بیشتر کشورها را به شدت تحت تأثیر قرار داده است، اما هیچ کدام از ترکیه با نرخ تورم سالانه بیش از ۸۰ درصد بیشتر از ترکیه متضرر نشده اند. 

دولت تصمیم گرفته است که نرخ بهره را کاهش دهد تا سودآوری خود را به قیمت کاهش سطح زندگی مردم حفظ کند. 

این امر باعث شده است که سرمایه گذاران خارجی سرمایه گذاری های خود را از ترکیه خارج کنند و این تصمیم باعث کاهش ارزش لیر شده است. 

کارگران ترک با از دست دادن قدرت خرید خود هزینه راه‌کار دولت برای حفظ رونق مصنوعی را پرداخت می کنند. 

ترکیه در تلاش است تا از بحران اقتصادی خارج شود. استراتژی اقتصادی پشت این تلاش ها و اقدامات چیست؟

دولت در تلاش است بین ناتو و روسیه که در سوریه با آنها همکاری می کند، تعادل ایجاد کند و از این طریق واردات انرژی و مواد غذایی کافی را تضمین کند. علاوه بر این، جنگ می تواند برای بخش هایی از سرمایه ترکیه بسیار سودآور باشد. با این حال، این هیچ مزیتی برای کارگران ترکیه ندارد. 

بهترین راه حل برای آنها پایان دادن به این درگیری های مرزی در اوکراین، سوریه، عراق، یونان و ارمنستان است. 

آنها می گویند که رکود طولانی مدت زمانی پایان می یابد که سود دهی سرمایه دوباره تامین شود. چه چشم اندازی برای ترکیه می بینید؟

اقتصاد جهانی پیش از همه‌گیری در حال کاهش بود و پس از «دهه گمشده» دهه ۲۰۱۰ به سمت رکود جدیدی پیش می‌رفت. 

فروپاشی اقتصاد جهانی ناشی از بیماری همه گیر در سال ۲۰۲۰ بسیار شدید اما نسبتا کوتاه مدت بود. با این حال، ضعف اساسی در سودآوری و سرمایه گذاری در سراسر جهان تغییر نکرده است. در عوض، بهبود اقتصادی منجر به افزایش شدید تورم شد که بر استانداردهای زندگی بسیاری از مردم تأثیر گذاشت. 

به نظر می رسد که رکود طولانی مدت ادامه خواهد داشت زیرا سودآوری کلی علیرغم جهش درآمد در بخش انرژی بهبود چندانی بوجود نیاورده است. 

سناریوی رشد پایین ادامه خواهد داشت مگر اینکه اقدامات شدیدی برای احیای سودآوری سرمایه انجام شود. ترکیه نمی تواند از دست این نیروهای جهانی فرار کند. 

به لطف کاهش ارزش لیر، کسب و کارها از وام ارزان و صادرات بالاتر سود برده اند. 

این در سال ۲۰۲۳ کارساز نخواهد بود، زیرا زمانی که نرخ بهره جهانی افزایش می‌یابد، هزینه بدهی ها خارجی به دلار بدلیل نرخ بهره بالا نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه رشد تجارت جهانی نیز ناپدید می‌شود. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: