پرش به محتوا

چین: یک «قیام بی سابقه» علیه غرب در جهان در حال وقوع است.

ساوت چاینا مورنینگ پست

از دیدگاه چین: یک «قیام بی سابقه» علیه غرب در جهان در حال وقوع است.

به گفته وانگ ون، استراتژیست بین المللی چینی، سال ۲۰۲۲ آغاز قیام کشورهای غیر غربی علیه نظم جهانی غربی بود. این فقط شامل تلاش روسیه برای شکستن سلطه غرب از طریق نظامی نمی شود.
پروفسور وانگ ون، یکی از دانشمندان برجسته سیاسی چین، در مقاله ای برای ساوت چاینا مورنینگ پست می نویسد: جهان شاهد «شورش بی سابقه» کشورهای غیر غربی علیه نظم مستقر غربی است:
«از مسیر سوسیالیستی چین تا چرخش چپ آمریکای لاتین تا موضع خنثی آسه آن: کشورهای بیشتر و بیشتری نظم جهانی غرب را رد می‌کنند. این تحول آرام، اما قاطعانه و پیگیر در حال انجام است.»

سال گذشته ۲۰۲۲ سال «غرب زدایی» بود به عنوان مثال کشورهای بیشتری
از چین تا آمریکای لاتین و کشورهای آسه آن –»نفی آرام اما قاطعانه نظم جهانی غرب» را برگزیده‌اند و این مخالفت را با قاطعیت بیشتری بیان می کند.
به گفته وانگ ون، «دنیای غیر غربی تصویری بی سابقه ارائه می دهد».
اما رسانه های غربی تمایل دارند بر روی رقابت «دو ابر قدرت» به عنوان درگیری آمریکا و چین تمرکز کنند.
یک سناریوی دو وجهی مدتهاست که در ژئوپلیتیک با توسعه موازی هژمونی غرب از یک سو و یک توسعه ضد غربی و مستقل تر از سوی دیگر در حال اجراست.
این فقط شامل «تلاش رادیکال روسیه برای شکستن نظم بین المللی تحت سلطه ایالات متحده با استفاده از قدرت نظامی» نمی شود.
همچنین این شامل شورش بی سابقه کشورهای غیر غربی علیه نظم مستقر برای بدست آوردن جایگاهی مستقل تر نیز می شود. کشورهای مخالف در رویارویی آشکار یا درگیری نظامی با غرب شرکت نمی کنند، اما شروع به عمل بر اساس منافع ملی خود کرده و خود را از وابستگی و کنترل غرب رها می کنند.
در برزیل، انتخاب مجدد لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا به عنوان رئیس جمهور وضعیت بی سابقه ای را نشان می دهد، ۸۰ درصد آمریکای لاتین اکنون توسط دولت های چپ اداره می شود. در سال های اخیر مکزیک، آرژانتین، پرو، شیلی، هندوراس، کلمبیا و سایر کشورها نیز دولت های چپ را انتخاب کرده اند. آنها طرفدار فاصله گرفتن از ایالات متحده و ترویج استقلال و ادغام بیشتر آمریکای لاتین هستند.
در آسیای جنوب شرقی، جایی که اجلاس سران آسه‌آن، جی ۲۰ و اپک اخیراً برگزار شده است، انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا همان فاصله‌ای را که با ایالات متحده آمریکا داشت در مورد چین هم برگزید و آن را با دقت حفظ کرده است و موقعیت بی طرف خود را با همبستگی منطقه ای و نشاط اقتصادی تقویت کرد.

در آسیای مرکزی، رهبران قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان مکانیسم مشورتی سران کشورها را بیشتر تقویت کرده اند.
و اسناد مهمی را امضا کرد، از جمله معاهده «دوستی، حسن همجواری و همکاری برای توسعه آسیای مرکزی در قرن بیست و یکم».
وانگ ون می نویسد که آسیای مرکزی که حفظ فاصله برابر با روسیه، ایالات متحده، اروپا و دیگر قدرت ها، وارد «مرحله جدیدی از تحکیم ملی و یکپارچگی منطقه ای می شود.»
در خاورمیانه که از بهار عربی و جنگ ایالات متحده علیه تروریسم جان سالم به در برد، ۲۲ کشور جهان عرب به طور فزاینده ای بر توسعه خود تمرکز می کنند.
«چشم انداز ۲۰۳۰» عربستان سعودی، چشم انداز ملی ۲۰۳۰ قطر، «چشم انداز جدید ۲۰۳۵» کویت، «چشم انداز ۲۰۴۰» عمان و «چشم انداز ۲۰۵۰» امارات متحده عربی برنامه های توسعه بلندمدتی هستند که انتظارات زیادی را افزایش می دهند.
میزبانی جام جهانی فوتبال در قطر، دیدار سران چین و کشورهای عربی
و نشست سران شورای همکاری چین و خلیج فارس (GCC) همچنین جایگاه و نفوذ جهانی منطقه را تقویت کرده است.
نویسنده هند را به دلیل مقاومت در برابر فشار غرب برای پیوستن به تحریم ها علیه روسیه و پایبندی به سیاست همکاری خود با چین و روسیه تحسین می کند.
هند به عنوان رئیس گروه ۲۰ در سال ۲۰۲۳، «فرصتی عالی برای گسترش نفوذ خود» دارد.
خود چین «پس از برگزاری موفقیت آمیز بیستمین کنگره حزب کمونیست و با وجود چالش های کووید-۱۹ و رکود اقتصادی» به طور پیوسته به سمت هدف خود برای تبدیل شدن به یک قدرت سوسیالیستی مدرن تا سال ۲۰۵۰ ادامه می دهد.
برای چند سال آینده، دانشمند چینی پیش بینی می کند که این روند تشدید خواهد شد و بحث های سختی در مورد بقای نظم جهانی قدیمی وجود خواهد داشت:

«جهان در سال ۲۰۲۳ آرام نخواهد بود، اما جنبش غرب زدایی برگشت ناپذیر است و فقط پیشرفت خواهد کرد.»
وانگ ون متقاعد شده است که نتیجه این روند دردناک «شکل دموکراتیک تر از سیاست بین المللی» مبتنی بر «احترام متقابل» خواهد بود.
وانگ ون استاد و رئیس اجرایی موسسه مطالعات مالی چونگیانگ در دانشگاه چین رنمین در پکن است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: