پرش به محتوا

فایننشال تایمز: چین نظم جهانی جدیدی را در بازار انرژی ایجاد می کند.

فایننشال تایمز: چین نظم جهانی جدیدی را در بازار انرژی ایجاد می کند
رسانه های روسیه و فاینشنال تایمز

ترجمه مجله هفته
به گفته یک تحلیلگر «کردیت سوئیس»، همکاری پکن با کشورهای حاشیه خلیج فارس نشان دهنده ظهور پترویوان است. همانطور که فایننشال تایمز با اشاره به این ارزیابی گزارش می دهد، چین در عین حال در حال ایجاد یک نظم جهانی جدید در بازار انرژی است.
نظم جهانی در بازار انرژی در حال تغییر است، زیرا تعمیق روابط انرژی چین و خاورمیانه به معنای افزایش پترویوان است که ممکن است پترودلار را به چالش بکشد.
این را روزنامه تجاری بریتانیایی فایننشال تایمز روز چهارشنبه با اشاره به ارزیابی های زولتان پوزار، تحلیلگر بانک بزرگ سوئیس «کردیت سوئیس» Credit Suisse، به این موضوع پرداخت.
به گزارش پوزار، چین خرید نفت خام و گاز طبیعی مایع (LNG) از ایران، ونزوئلا، روسیه و برخی کشورهای آفریقایی با ارز محلی خود را افزایش داده است.
پوزار در مطلبی خطاب به مشتریان گذاری در بانک و مخاطبانش گفت، اما دیدار رئیس جمهور شی جین پینگ با کشورهای عضو شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس (GCC) در دسامبر ۲۰۲۲ نشان دهنده «تولد پترویوان» است.
در این اجلاس، رهبر چین تأیید کرد که پکن مایل است به جای دلار آمریکا، با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، انرژی را به یوآن بخرد.
شورای خلیج فارس شامل شش کشور در شبه جزیره عربستان است: کویت، بحرین، عربستان سعودی، قطر، عمان و امارات متحده عربی. پوزار در تحلیل خود توضیح میدهد: «چین می خواهد قوانین بازار جهانی انرژی را بازتعریف کند. اعضای ائتلاف بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) نیز پشت طرح کاهش دلاری تجارت نفت و گاز هستند.»
به گفته تحلیلگر کردیت سوئیس، حرکت برای دور شدن از دلار آمریکا در تجارت انرژی در بحبوحه تحریم‌های گسترده اعمال شده توسط کشورهای غربی در واکنش به عملیات نظامی در اوکراین علیه روسیه، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان وصادرکنندگان، حتی شدیدتر شده اند.
پوزار افزود: ذخایر ارزی دلار در اثر «جنگ تحریم‌ها» یک ارز نظامی شده و دلار را برای صادرکنندگان و واردکنندگان عمده نفت، گاز و سایر کالاها ناامن و پر ریسک کرده است.
همکاری بین چین و شورای همکاری خلیج فارس می تواند شامل استخراج و اکتشاف مشترک در مناطقی مانند دریای جنوبی چین و همچنین سرمایه گذاری در پالایشگاه ها، صنایع شیمیایی و پلاستیک باشد.
به گفته تحلیلگر کردیت سوئیس، اجرای همه این پروژه ها به یوان به معنای تغییر گسترده در تجارت جهانی انرژی است.
وی افزود: اگر چه که تجارت با پترویوان جایگزین دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره نمی شود، اما همچنان پیامدهای اقتصادی و مالی قابل توجهی برای سیاست گذاران و سرمایه گذاران خواهد داشت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: