پرش به محتوا

تشویق به آشوب

تشویق به آشوب

بن گویر وزیر امنیت اسرائیل از «خط قرمز» عبور کرد و از حرم شریف در شرق بیت المقدس بازدید کرد

نوشته یورگ تیدین
یونگه ولت
سیما صابری

بن گویر محض رسیدن به قدرت، دست به تحریک زد:
«ایتامار بن گویر» وزیر امنیت جدید اسرائیل از حزب راست افراطی «قدرت یهود» حدود ساعت ۸ صبح روز سه شنبه به وقت محلی از منطقه‌ی بیت المقدس که حرم شریف / مسجد الاقصی مسلمانان در آن قرار دارد در شرق اورشلیم بازدید کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که او را نیروهای امنیتی زیادی همراهی میکردند. به گزارش تایمز اورشلیم، بن گویر متعاقباً توضیح داد:
«کوه مقدس (حرم شریف) مهمترین مکان برای بنی اسرائیل است.»
ما آزادی حرکت مسلمانان و مسیحیان را تضمین می کنیم، اما یهودیان نیز به مسجد الاقصی خواهند آمد و با کسانی که آنها تهدید می کنند باید با مشت آهنین برخورد شود.
در عکسی که از او در توییتر به اشتراک گذاشته شده است، بن گویر در حال قدم زدن در حال نماز در پس زمینه دیوار ندبه دیده می شود.

سنت شیطانی

بن‌گویر در واکنش به اظهار نظر نماینده سازمان بنیادگرای اسلامی حماس به این تشکیلات حمله کرد حماس رفتار وزیر اسرائیلی را تحریک آشکار و عبور از «خط قرمز» فلسطینی ها و مسلمانان خوانده است.
او در پاسخ به حماس نوشت: «دولت اسرائیل که من به آن تعلق دارم تسلیم یک سازمان شنیع آدم کش نخواهد شد. بیت المقدس و مسجدالاقصی به روی همه باز است و اگر حماس فکر می‌کند می‌تواند مانع من بشود، باید بفهمد که زمانه تغییر کرده است.»
سیاستمداران افراطی مذهبی مانند بن‌گویر مدت‌هاست که برای رفع محدودیت‌های موجود برای بازدید از کوه معبد مبارزه میکنند.
آنها در ابتدا راه حلی مانند شهر الخلیل را در ذهن دارند، شهری که یهودیان و مسلمانان یه یک اندازه به مقبره ادعایی ابراهیم پیامبر دسترسی برابر دارند.

در سال ۱۹۹۴ یک قتل عام در آنجا رخ داد، زمانی که باروخ گلدشتاین، از حامیان خاخام راست افراطی مایر کاهانه، وارد منطقه مسلمانان شد و به آنها حمله کرد و ۲۹ مسلمان را به ضرب گلوله کشت.
به دلیل این جنایت، گلدشتاین هنوز هم مورد احترام سیاستمدارانی مانند بن گویر است، که کاهانیسم برای اولین بار با او در اسرائیل به قدرت رسید، و همچنین تروریست دست راستی، یگال امیر، که در سال ۱۹۹۵ در یک راهپیمایی صلح در تل آویو، نخست وزیر وقت اسحاق رابین از حزب کارگر اسرائیل را ترور کرد و به قتل رساند.

هشدارها نادیده گرفته شد.


به گزارش تایمز اورشلیم، بن گویر روز دوشنبه در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر از حزب محافظه کار لیکود، قول داد که از مسجد الاقصی دیدن نخواهد کرد.
به گزارش روزنامه آنلاین، بن گویر سپس با رئیس سرویس مخفی داخلی شین بت، رونن بار و فرمانده پلیس کوبی شبتای و دیگران دیدار کرد.
بنا به ادعای آنها آنان اعلام کردند که «هیچ مانعی» برای اقدام برنامه ریزی شده وجود ندارد، که این تصمیم از همان ابتدا از سوی مخالفان اسرائیلی و طرف فلسطینی محکوم شد. روز سه شنبه برای یهودیان متدین روز ویژه برای روزه گرفتن بود.
لازم به یادآوری است که بازدید بن گویر از معبد تنها تحریک دولت جدید تحت رهبری نتانیاهو علیه فلسطینی ها نیست. دولت جدید تصمیم گرفته است که ساخت و ساز غیرقانونی شهرک ها در زمین های اشغالی را گسترش دهد.
و سوگواری اولین مرگ‌های فلسطینی‌ها نیز در سال جدید در حال برپایی است:
روز دوشنبه، در کرانه باختری اشغالی، نیروها دو جوان را که در اعتراض به تخریب یک خانه تظاهرات کرده بودند، به ضرب گلوله کشتند. روز سه شنبه، سربازان اسرائیلی در یکی از حملات معمولی، یک پسر ۱۵ ساله را در نزدیکی بیت لحم کشتند.
پس از سپری شدن یکی از مرگبارترین سال‌ها برای فلسطینیان در سرزمین‌های اشغالی، نشانه‌ها همچنان حکایت از ادامه رویارویی دارند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: